GODSGARDEN GATE Qualifier 2 Results GODSGARDEN GATE Qualifier 2 Results
Today is the final chance to qualify for GODSGARDEN’s latest tournament, GODSGARDEN GATE! This tournament combines both online and offline play, featuring two titles,... GODSGARDEN GATE Qualifier 2 Results

godsgardengate-banner2

Today is the final chance to qualify for GODSGARDEN’s latest tournament, GODSGARDEN GATE! This tournament combines both online and offline play, featuring two titles, Tekken Tag Tournament 2 and Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012, as well as a prize pool of 800,000 yen.

Today is the second of two qualifiers in the “Outer Gate”, the online portion of the event. The top 4 competitors in each game will advance to both the Outer Gate Finals and the Inner Gate.

Games List

Tekken Tag Tournament 2 (PlayStation 3)

Best of 3 rounds, best of 3 games; Single-elimination tournament; Best 4 advance to finals
Commentary: kamichang (play-by-play), Hameko (analysis)

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012 (Xbox 360)

Best of 3 rounds, best of 3 games; Single-elimination tournament; Winner of each block advances to finals
Commentary: Aaru (play-by-play); Nekojita, Naruo (analysis)

Schedule

June 14 – 4PM JST Qualifier 1 registration deadline (Maximum of 32 players. If over 32 registered, participants will be determined by lottery.)

June 15 – Qualifier 1 (4 players proceed to finals); 11AM: TTT2, 5PM: SSFIV

June 16 – Qualifier 2 registration opens

June 20 – Qualifier 2 registration deadline (Maximum of 32 players. If over 32 registered, participants will be determined by lottery.)

June 22 – Qualifier 2 (4 players proceed to finals); 11AM: TTT2, 5PM: SSFIV

June 23 – Outer Gate Finals (online finals); 1PM: TTT2, 6PM: SSFIV

June 30 – Inner Gate (offline finals) Venue: To be announced (within the Tokyo area or its outskirts) 11AM: TTT2, 5PM: SSFIV

godsgardengate-tournamentflow

The Outer Gate

The online Outer Gate portion of the event consists of two qualifying tournaments, each with a maximum of 32 players. Though these qualifiers are single-elimination, players who fail to advance in the first qualifier may participate in the second. The top four players of each qualifier will advance to the eight-player, double-elimination Outer Gate Finals. The top three players of these finals will claim a cash prize.

Prizes

1st Place – 50,000 yen (~520 USD)
2nd Place – 30,000 yen (~310 USD)
3rd Place – 20,000 yen (~205 USD)

Player List

Tekken Tag Tournament 2

A Block

Amigo
Manba
Kurokuro
geriondc
Suusho
Zuuma
Nobi
Ori@Rijichou

B Block

Hensachi
pekos
Hotatekuwagata
Mobi
Sha
kidocomo
Ryou
Harusame

C Block

Yamada☆Man
Kumamotokuma
Fujinao
Yuu-chan
Bee Hachi
Yamamoto Burai
Bull

D Block

Mokyu (*´ω`*)
Kana
Shuudi
Dandy
Shou
Iemon
sou-212

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

A Block

ramon329
Tonpy
Abukuma P
Saiko Ning
Noriyasu
Banbaban
Abanero Shachou
Catherine Tanaka

B Block

Kouji KOG
NEW Shimauta
Famicom Soldier
Kyoku
omoroid
inco
Inbe
Nenshuu Issenman

C Block

Dolphin
Sabohani
Ojisan
Youshikibi
Miika-kun
Dogura
Dokugan P
Hame-tamu

D Block

Meu
Arai
Consomme
-6
Onigiri Bison
Yossan
YHC-Mochi
Onigirishirasan

Stream

The entirety of the Outer Gate, including both qualifiers and the finals, will be streamed on GODSGARDEN’s TwitchTV channel at no charge. The offline Inner Gate will be streamed on NetYouLand as a paid broadcast, priced at 2000 yen.

UPDATE: Due to technical issues with TwitchTV, today’s broadcast has switched to Ustream.


Video streaming by Ustream

Watch live video from GODSGARDEN on www.twitch.tv

Results

Check here for full Qualifier 1 results.

ae2012-tournamentbanner

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

Qualifying Players

Qualifier 1

Taigaaa
Uryo
Taku@Ratio4
Haitani

Qualifier 2

BNBBN
Inbe
Youshikibi
-6

A Block
Finals

BNBBN (Cammy) vs. TONPY (C.Viper) – 2-0

Semi-finals

TONPY (C.Viper) vs. AbukumaP (Cody) – 2-0
BNBBN (Cammy) vs. Catherine Tanaka (El Fuerte) – 2-0

First Round

TONPY (C.Viper) vs. ramon329 (Vega) – 2-0
AbukumaP vs. Saiko Ning – Win by DQ
Noriyasu (Dhalsim) vs. BNBBN (Cammy) – 1-2
Catherine Tanaka (El Fuerte) vs. Abanero Shachou (Cammy, El Fuerte) – 2-0

B Block
Finals

Inbe (Guy) vs. Kyoku (Rufus) – 2-1

Semi-finals

Kyoku (Yang) vs. NEW Shimauta (Ibuki) – 2-0
inco (Rufus) vs. Inbe (Guy) – 1-2

First Round

Kouji KOG (T.Hawk) vs. NEW Shimauta (Ibuki) – 0-2
Kyoku (Yang) vs. FamicomSoldier (Ibuki) – 2-1
inco (Rufus) vs. omoroid (Vega) – 2-0
Inbe vs. Nenshuu Issenman – Win by DQ

C Block
Finals

Youshikibi (Cammy) vs. Dogura (M.Bison) – 2-1

Semi-finals

Youshikibi (Cammy) vs. Sabohani (C.Viper) – 2-0
dokuganP (Cody) vs. Dogura (M.Bison) – 1-2

First Round

Sabohani (C.Viper) vs. Dolphin (Cody) – 2-0
Youshikibi (Cammy) vs. Ojisan (Yang) – 2-0
Dogura (M.Bison) vs. Miika-kun (El Fuerte) – 2-0
Hame-tamu (E.Honda) vs. dokuganP (Cody) – 0-2

D Block
Finals

-6 (Akuma) vs. Onigiri Bison (Balrog) – 2-1

Semi-finals

Meu (Makoto) vs. -6 (Akuma) – 1-2
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. Onigiri Bison (Balrog) – 0-2

First Round

Arai (Vega) vs. Meu (Makoto) – 0-2
Consomme (Balrog) vs. -6 (Akuma) – 0-2
Onigiri Bison (Balrog) vs. Yossan (Juri) – 2-1
YHC-Mochi (Dhalsim) vs. OnigiriShirasan (Dan) – 2-0

 

ttt2-tournamentbanner

Tekken Tag Tournament 2

Qualifying Players

Qualifier 1

FRB AO
U-NKOwater
Okaty
Yuu

Qualifier 2

Nobi
Ryou
Fujinao
Dandy

A Block
Finals

kuro kuro (Leo/Jinpachi) vs. Nobi (Dragunov/Lars) – 0-2

Semi-finals

kuro kuro (Leo/Jinpachi) vs. Amigo (Jin/Devil Jin) – 2-0
Nobi (Dragunov/Lars) vs. Zuma (King/Alisa) – 0-2

First Round

Manba (Bob/Jaycee) vs. Amigo (Jin/Devil Jin) – 1-2
geriondc (Steve/Dragunov) vs. kuro kuro (Leo/Jinpachi) – 0-2
Shuusho (Marduk/Miguel) vs. Zuma (King/Alisa) – 0-2
Ori@Rijichou (Dragunov/Lars) vs. Nobi (Lars/Dragunov) – 1-2

B Block
Finals

Pekos (Bob/Jinpachi) vs. Ryou (Kazuya/Lei) – 0-2

Semi-finals

Pekos (Bob/Jinpachi) vs. Mobe (Feng/Yoshimitsu) – 2-0
Ryou (Kazuya/Lei) vs. Sha (Jin/Marduk) – 2-1

First Round

Pekos (Bob/Jinpachi) vs. Hensachi (Combot/Lars, Dr. Bosconovitch/Unknown) – 2-0
Mobe (Feng/Yoshimitsu) vs. Hotatekuwagata (Miguel) – 2-0
kidocomo (Alisa) vs. Sha (Jin/Marduk) – 0-2
Harusame (Jinpachi/Feng) vs. Ryou (Kazuya/Lei) – 0-2

C Block
Finals

Fujinao (Kazuya/Heihachi) vs. Bee Hachi (Kuma/Ogre) – 2-1

Semi-finals

Fujinao (Kazuya/Heihachi) vs. Kumamotokuma (Lars/Feng) – 2-1
Bee Hachi (Kuma/Ogre) vs. Bull (Steve/Jinpachi) – 0-2

First Round

Kumamotokuma (Lars/Feng) vs. Yamada☆Man (King/Paul) – 2-1
Fujinao (Kazuya/Heihachi) vs. Yuu-chan (Asuka/Jun) – 2-0
Bee Hachi vs. Yamamoto Burai – Win by DQ

D Block
Finals

Shou (Devil Jin/Nina) vs. Dandy (Kazuya/Heihachi) – 1-2

Semi-finals

Kana (Xiaoyu/Lili) vs. Dandy (Kazuya/Heihachi) – 1-2
sou-212 (Nina/Marshall Law) vs. Shou (Devil Jin/Nina) – 1-2

First Round

Mokyu (*´ω`*) (Asuka/Jaycee) vs. Kana (Lili/Xiaoyu) – 0-2
Shuudy vs. Dandy – Win by DQ
Shou (Devil Jin/Nina) vs. Iemon (Heihachi/Xiaoyu) – 2-0

Sources: GODSGARDEN, GODSGARDEN TwitchTV