Road to EVO 2013 – Ultimate Fighting Game Tournament 9 Results Road to EVO 2013 – Ultimate Fighting Game Tournament 9 Results
The ninth installment of the Ultimate Fighting Game Tournament has just kicked off in Chicago, Illinois. The good folks at Level|Up Series and VG... Road to EVO 2013 – Ultimate Fighting Game Tournament 9 Results

The ninth installment of the Ultimate Fighting Game Tournament has just kicked off in Chicago, Illinois. The good folks at Level|Up Series and VG Bootcamp will be streaming the event all weekend. You can catch a full schedule and tournament line-up below the embedded streams.

Watch live video from Level|Up Live on www.twitch.tv

Watch live video from VG Bootcamp on www.twitch.tv

Tournament Lineup
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 (Xbox 360) – Road to EVO seeding
  • Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012 (Xbox 360) – Road to EVO seeding
  • Tekken Tag Tournament 2 (PS3) – Road to EVO seeding
  • Street Fighter x Tekken ver. 2013 (Xbox 360) – Road to EVO seeding
  • King of Fighters XIII (Xbox 360) – Road to EVO seeding
  • Mortal Kombat 9 (PS3) – Road to EVO seeding
  • Persona 4 Arena (Xbox 360) – Road to EVO seeding
  • Mystery Game Tournament ver. 2013 (Various)
  • Injustice: Gods Among Us (PS3)
  • Divekick (PS3) – $1,000 pot bonus from Iron Galaxy Studios
  • Soul Calibur V (PS3)
  • Vampire Savior (Xbox 360)
  • Skullgirls (PS3)
  • BaraBariBall (PC) – Free beta tournament

Sunday Side Tournaments

  • BlazBlue: Continuum Shift EXTEND
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus
  • Dead or Alive 5

Results

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

1. LU|Alex Valle (Ryu)
2. AGE|Wolfkrone (C.Viper)
3. CEO|CJ Truth (Fei Long)
4. UFGT|Mike Ross (E.Honda)
5. CORN|alucarD (Evil Ryu, Balrog)
5. AGE|Flash (Gen)
7. MCZ.TS|Sabin (Rose, Dhalsim)
7. AGE|NYChrisG (Sakura)
9. RZR|Latif (C.Viper)
9. CCG|Air (Ryu)
9. FNEX.EMP.RG|KBrad (Cammy)
9. DLLM|Jayce the Ace (C.Viper, Yun)
13. ||BAKA|| (Fei Long)
13. UFGT|Mean Saltine (Zangief)
13. PXG|iRedman (Guy)
13. EG|fLoE (Rufus)
17. DRS.MCZ|Flash House (Blanka)
17. Akuma ZX (Oni)
17. AIAB|Isaac (Adon)
17. Rexor (Balrog)
17. Perfect Legend (Akuma)
17. UFGT|Yanu Cerda (Cammy)
17. Kineda (Akuma)
17. AGE|Sabre (Sakura)
25. TFA|German Luger (Vega)
25. Private Joker (Rufus)
25. UFGT|Big Marcus (M.Bison)
25. Playing to Win (Dhalsim)
25. Spriggan (Akuma)
25. Royal Flush (Evil Ryu)
25. Samson
25. BlueBlazer

Grand Finals

AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 3-2 RESET
AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 0-3

Losers Finals

AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. CEO|CJ Truth (Fei Long) – 3-2

Winners Finals

CEO|CJ Truth (Fei Long) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 2-3

Losers Semi-finals

AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. UFGT|Mike Ross (E.Honda) – 2-1

Top 8 Winners

AGE|Flash (Gen) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 0-2
CEO|CJ Truth (Fei Long) vs. UFGT|Mike Ross (E.Honda) – 2-0

Top 8 Losers

MCZ.TS|Sabin (Rose) vs. CORN|alucarD (Evil Ryu) – 0-2
AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 2-1

UFGT|Mike Ross (E.Honda) vs. CORN|alucarD (Evil Ryu, Balrog) – 2-0
AGE|Flash vs. AGE|Wolfkronewin by DQ

Top 16 Winners

CORN|alucarD (Balrog, Evil Ryu) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 0-2
RZR|Latif (C.Viper) vs. UFGT|Mike Ross (E.Honda) – 1-2
AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. CEO|CJ Truth (Fei Long) – 1-2
AGE|Flash (Gen) vs. DLLM|Jayce the Ace (Yun, C.Viper) – 2-0

Top 16 Losers

AGE|NYChrisG (Sakura) vs. ||BAKA|| (Fei Long) – 2-0
MCZ.TS|Sabin (Dhalsim) vs. UFGT|Mean Saltine (Zangief) – 2-0
CCG|Air (Ryu) vs. PXG|iRedman (Guy) – 2-0
EG|fLoE (Rufus) vs. FNEX.EMP.RG|KBrad (Cammy) – 0-2

AGE|NYChrisG (Sakura) vs. RZR|Latif (C.Viper) – 2-0
CCG|Air (Ryu) vs. CORN|alucarD (Balrog) – 0-2
AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. FNEX.EMP.RG|KBrad (Cammy) – 2-1
MCZ.TS|Sabin (Rose) vs. DLLM|Jayce the Ace (C.Viper) – 2-0

Top 32 Winners

AGE|Sabre (Sakura) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 2-0
AGE|Flash (Gen) vs. EG|fLoE (Rufus) – 2-0
DLLM|Jayce the Ace (C.Viper) vs. UFGT|Yanu Cerda (Cammy) – 2-1
RZR|Latif (C.Viper) vs. CCG|Air (Ryu) – 2-0
CEO|CJ Truth (Fei Long) vs. Perfect Legend (Akuma) – 2-0
AIAB|Isaac (Adon) vs. AGE|Wolfkrone (C.Viper) – 1-2
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. CORN|AlcuarD (Balrog) – 0-2
PXG|iRedman (Guy) vs. UFGT|Mike Ross (E.Honda) – 0-2

Top 32 Losers

TFA|German Luger (Vega) vs. FNEX.EMP.RG|KBrad (Cammy) – 0-2
Private Joker (Rufus) vs. Akuma ZX (Oni) – 1-2
Samson vs. UFGT|Mean Saltineoff-stream
MCZ.TS|Sabin vs. BlueBlazer – off-stream
DRS.MCZ|Flash House vs. Big Marcus – off-stream
Rexor vs. Playing to Win – off-stream
||BAKA|| vs. Spriggan – off-stream
Royal Phlush vs. Kinedaoff-stream

DRS.MCZ|Flash House (Blanka) vs. CCG|Air (Ryu) – 1-2
EG|fLoE (Rufus) vs. Akuma ZX (Oni) – 2-0
AIAB|Isaac (Adon) vs. TS|Arturo Sanchez (Rose, Dhalsim) – 1-2
Rexor (Balrog) vs. PXG|iRedman (Guy) – 0-2
Mean Saltine vs. Perfect Legend – off-stream
FNEX.EMP.RG|KBrad vs. UFGT|Yanu Cerda – off-stream
AGE|NYChrisG vs. Kineda – off-stream
AGE|Sabre vs. ||BAKA||off-stream

 

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto)
3. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper)
4. KaneBlueriver (Hulk/Sentinel/Haggar)
5. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster, Felicia/Super-Skrull/Taskmaster)
5. RZR.TFA|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil)
7. BT|Viscant (Wesker/Haggar/Phoenix, Zero/Doctor Doom/Vergil, Zero/Doctor Doom/Phoenix)
7. CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil)
9. AB|Stone (Zero/Wesker/Dormammu)
9. UFGT.IFD|Big Marcus (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull)
9. UFGT|Zansam (Nova/Frank West/Rocket Raccoon)
9. Almighty LPZ (Morrigan/Viewtiful Joe/Doctor Doom)
13. FrankieG (Dante/Vergil/Magneto)
13. Denial|Danke (Spencer/Iron Man/Doctor Doom)
13. IFD|Brightside (Spider-Man/Dormammu/Doctor Doom)
13. Kinderparty
17. AGW|Static Alpha (C.Viper/Rocket Raccoon/Strider Hiryu)
17. Dekline (Dante/Trish/Vergil)
17. JJJ (Morrigan/Strom/Felicia)
17. FNEX.EMP.RG|KBrad (Dante/Trish/Vergil)
17. AGE|Flash (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom)
17. UFGT|Keits (Rocket Raccoon/Doctor Doom/Amaterasu)
17. UFGT|kerahime <3 (Zero/Magneto/Doctor Doom)
17. EG|fLoE
25. Rexor
25. Fonzo
25. PDica
25. Plain Rell
25. Leon Ultimate
25. AGE|Fanatiq
25. UFGT|Sanchaz
25. Mod King

Grand Finals

Ranmasama (Dormammu/Haggar/Magneto) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 2-3

Losers Finals

Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 3-2

Winners Finals

Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. AGE|NYChris (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

Losers Semi-finals

MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. KaneBlueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-0

Top 8 Winners

RZR.TFA|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) – 3-2
KaneBlueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. AGE|NYChris (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Top 8 Losers

DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) vs. BT|Viscant (Wesker/Haggar/Phoenix) – 3-1
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil) – 3-0

KaneBlueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 3-0
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. RZR.TFA|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) – 3-0

Top 16 Winners

Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. UFGT|Big Marcus (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) – 3-0
CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. KaneBlueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) – 0-3
UFGT|Zansam (Nova/Frank West/Rocket Raccoon) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. AB|Stone (Zero/Wesker/Dormammu) – 3-1

Top 16 Losers

DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) vs. FrankieG (Dante/Vergil/Magneto) – 3-1
Denial|Danke (Spencer/Iron Man/Doctor Doom) vs. BT|Viscant (Zero/Doctor Doom/Phoenix, Wesker/Haggar/Phoenix) – 1-3
IFD|Brightside (Spider-Man/Dormammu/Doctor Doom) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 1-3
Kinderparty vs. Almighty LPZoff-stream

DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) vs. AB|Stone (Zero/Wesker/Dormammu) – 3-2
UFGT.IFD|Big Marcus (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. BT|Viscant (Wesker/Haggar/Phoenix) – 2-3
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. UFGT|Zansam (Nova/Frank West/Rocket Raccoon) – 3-0
CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. Almighty LPZ (Morrigan/Viewtiful Joe/Doctor Doom) – 3-0

Top 32 Winners

Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. UFGT|Kerahime ~<3 (Zero/Magneto/Doctor Doom) – 3-0
UFGT|Keits (Rocket Raccoon/Doctor Doom/Amaterasu) vs. UFGT|Big Marcus (Firebrand/Doctor Doom/Super-Skrull) – 0-3
AGW|Static Alpha (C.Viper/Rocket Raccoon/Strider Hiryu) vs. AB|Stone (Zero/Wesker/Dormammu) – 1-3
TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. JJJ (Morrigan/Storm/Felicia) – 3-2
KaneBlueriver (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. AGE|Flash (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom) – 3-1
CORN|JDM (Zero/Doctor Doom/Vergil) vs. Dekline (Dante/Trish/Vergil) – 3-0
UFGT|Zansam (Nova/Frank West/Rocket Raccoon) vs. FNEX.EMP.RG|KBrad (Dante/Trish/Vergil) – 3-2
FrankieG (Dante/Vergil/Magneto) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Top 32 Losers

EG|fLoE vs. Rexor – off-stream
DJ Huoshen vs. Fonzo – off-stream
PDica vs. BT|Viscantoff-stream
Denial|Danke vs. Plain Rell – off-stream
MH.IGT|Unkn0wn vs. Leon Ultimate – off-stream
AGE|Fanatiq vs. IFD|Brightsideoff-stream
Kinderparty vs. UFGT|Sanchaz – off-stream
Alimghty LPZ vs. Mod King – off-stream

IFD|Brightside (Spider-Man/Dormammu/Doctor Doom) vs. AGW|Static Alpha (C.Viper/Rocket Raccoon/Strider Hiryu) – 3-1
Dekline (Dante/Trish/Vergil) vs. BT|Viscant (Zero/Doctor Doom/Vergil, Haggar/Wesker/Phoenix) – 1-3
MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. JJJ (Morrigan/Strom/Felicia) – 3-1
DJ Huoshen (Felicia/Super-Skrull/Taskmaster) vs. FNEX.EMP.RG|KBrad (Dante/Trish/Vergil) – 3-2
Denial|Danke (Spencer/Iron Man/Doctor Doom) vs. AGE|Flash (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom) – 3-0
EG|fLoE vs. FrankieGoff-stream
Kinderparty vs. Keits – off-stream
Almighty LPZ vs. UFGT|Kerahime ~<3 – off-stream

 

Street Fighter X Tekken Ver.2013

1. AGE|NYChrisG (Hwoarang/Chun-Li)
2. WLA|Coolkid (Cody/Rufus)
3. CEO|CJ Truth (Law/Sagat)
4. LU|Alex Valle (Yoshimitsu/Lars)
5. EG|fLoE (Jin/Rufus, Jin/Guy)
5. AGE|Sabre (Law/Paul)
7. AGE|Wolfkrone (Jin/Law)
7. MCZ.TS|Sabin (Dhalsim/Alisa)

Grand Finals

AGE|NYChrisG (Hwoarang/Chun-Li) vs. WLA|Coolkid (Cody/Rufus) – 3-1 RESET
AGE|NYChrisG (Hwoarang/Chun-Li) vs. WLA|Coolkid (Cody/Rufus) – 3-1

Losers Finals

AGE|NYChrisG (Hwoarang/Chun-Li) vs. CEO|CJ Truth (Law/Sagat) – 3-0

Winners Finals

WLA|Coolkid (Cody/Bob) vs. CEO|CJ Truth (Law/Sagat) – 3-0

Losers Semi-finals

AGE|NYChrisG (Hwoarang/Chun-Li) vs. LU|Alex Valle (Yoshimitsu/Lars) – 2-0

Top 8 Winners

CJ Truth (Law/Sagat) vs. LU|Alex Valle (Yoshimitsu/Lars) – 2-1
WLA|Coolkid (Cody/Bob) vs. AGE|NYChrisG (Hwoarang/Chun-Li) – 2-1

Top 8 Losers

AGE|Wolfkrone (Jin/Law) vs. EG|fLoE (Jin/Rufus) – 1-2
AGE|Sabre (Law/Paul) vs. MCZ.TS|Sabin (Dhalsim/Alisa) – 2-1

AGE|NYChrisG (Hwoarang/Chun-Li) vs. EG|fLoE (Jin/Guy) – 2-0
AGE|Sabre (Law/Paul) vs. LU|Alex Valle (Yoshimitsu/Lars) – 1-2

 

Injustice: Gods Among Us

1. AGE|NYChrisG (Green Arrow)
2. Wound Cowboy (Sinestro)
3. MCZ.TS|Sabin (Green Lantern)
4. GGA|Slips (Deathstroke)
5. Forever King (Batman, Raven)
5. RDK|Godspeed (Black Adam)
7. GGA|Dizzy (Aquaman)
7. CORN|alucarD (Ares)
9. Perfect Legend (Doomsday, Superman, Batman)
9. GGA|16Bit (Killer Frost)
9. GGA|Soonk (Superman)
9. GGA|Jeremiah (Doomsday)
13. GGA|PimPimJim (Raven)
13. Crazy88|DJT (Green Lantern)
13. RDK.EMPR|Awesomo (Black Adam)
13. TFA.RZR|Pig of the Hut (Sinestro)

Grand Finals

Wound Cowboy (Sinestro) vs. AGE|NYChrisG (Green Arrow) – 1-4

Losers Finals

Wound Cowboy (Sinestro) vs. MCZ.TS|Sabin (Green Lantern) – 3-2

Winners Finals

Wound Cowboy (Sinestro) vs. AGE|NYChrisG (Green Arrow) – 0-3

Losers Semi-finals

GGA|Slips (Deathstroke) vs. MCZ.TS|Arturo Sanchez (Green Lantern) – 1-2

Top 8 Winners

Slips (Deathstroke) vs. Wound Cowboy (Sinestro) – 1-2
MCZ.TS|Sabin (Green Lantern) vs. AGE|NYChrisG (Green Arrow) – 0-2

Top 8 Losers

RDK|Godspeed (Black Adam) vs. GGA|Dizzy (Aquaman) – 2-0
Forever King (Batman) vs. CORN|alucarD (Ares) – 2-0

GGA|Slips (Deathstroke) vs. Forever King (Raven) – 2-1
RDK|Godspeed (Black Adam) vs. MCZ.TS|Sabin (Green Lantern) – 0-2

Top 16 Winners

GGA|16Bit (Killer Frost) vs. GGA|Slips (Deathstroke) – 0-2
Wound Cowboy (Sinestro) vs. RDK|Godspeed (Black Adam) – 2-1
GGA|Jeremiah (Doomsday) vs. AGE|NYChrisG (Green Arrow) – 0-2
MCZ.TS|Sabin (Green Lantern) vs. GGA|Soonk (Superman) – 2-1

Top 16 Losers

Perfect Legend (Doomsday) vs. GGA|PimPimJim (Raven) – 2-0
GGA|Dizzy (Aquaman) vs. Crazy88|DJT (Green Lantern) – 2-0
RDK.EMPR|Awesomo (Black Adam) vs. Forever King (Batman) – 1-2
TFA.RZR|Pig of the Hut (Sinestro) vs. CORN|alucarD (Ares) – 0-2

RDK|Godspeed (Black Adam) vs. Perfect Legend (Superman) – 2-0
GGA|16Bit (Killer Frost) vs. GGA|Dizzy (Aquaman) – 0-2
GGA|Soonk (Superman) vs. Forever King (Black Adam) – 1-2
GGA|Jeremiah (Doomsday) vs. CORN|alucarD (Ares) – 1-2

The King of Fighters XIII

1. AS|Reynald (EX Kyo/Kim/Chin, EX Kyo/Kim/Maxima, Mr. Karate/Ash/Chin, Kim/Ash/Chin)
2. AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri)
3. AGE|Mario (Terry/Mai/EX Iori, Kyo/Mai/EX Iori)
4. KaneBlueriver (Raiden/Takuma/Vice)
5. Samson (K’/Kyo/Iori)
5. Alphonso (Billy/Chin/Kim, Chin/Yuri/Kim)
7. CCG|Air (EX Kyo/Saiki/EX Iori)
7. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru)
9. Hype|TSF (Benimaru/EX Iori/Kim)
9. Bam|Karn (Kula/Kyo/Elisabeth)
9. Grublet (Kim/EX Iori/Shen)
9. NCV (Yuri/Kyo/Vice)
13. Desmond DelaGhetto (King/Benimaru/Kim)
13. Zerp (K’/Kyo/EX Iori, Benimaru/EX Kyo/EX Iori)
13. KC’s Notorius (Hwa/Takuma/EX Iori)
13. King of Bums (Raiden/Hwa/Kim)

Grand Finals

AS|Reynald (EX Kyo/Kim/Chin) vs. AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) – 3-1 RESET
AS|Reynald (EX Kyo/Kim/Chin) vs. AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) – 3-2

Losers Finals

AS|Reynald (EX Kyo/Kim/Chin) vs. AGE|Mario (Terry/Mai/EX Iori) – 3-0

Winners Finals

AS|Reynald (EX Kyo/Kim/Maxima, EX Kyo/Kim/Chin) vs. AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) – 1-3

Losers Semi-finals

AGE|Mario (Kyo/Mai/EX Iori, Terry/Mai/EX Iori) vs. KaneBlueriver (Raiden/Takuma/Vice) – 2-1

Top 8 Winners

KaneBlueriver (Raiden/Takuma/Vice) vs. AS|Reynald (Mr. Karate/Ash/Chin, EX Kyo/Kim/Chin) – 1-2
AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) vs. Alphonso (Billy/Chin/Kim) – 2-0

Top 8 Losers

CCG|Air (EX Kyo/Saiki/EX Iori) vs. Samson (K’/Kyo/Iori) – 1-2
AGE|Mario (Mai/Terry/EX Iori) vs. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 2-0

KaneBlueriver (Raiden/Takuma/Vice) vs. Samson (K’/Kyo/Iori) – 2-0
AGE|Mario (Mai/Terry/EX Iori) vs Alphonso (Billy/Chin/Kim, Chin/Yuri/Kim) – 2-0

Top 16 Winners

AGE|Mario (EX Iori/Mai/Terry) vs. KaneBlueriver (Raiden/Takuma/Vice) – 0-2
CCG|Air (EX Kyo/Saiki/EX Iori) vs. Alphonso (Billy/Chin/Kim) – 1-2
AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) vs. Bam|Karn (Kula/Kyo/Elisabeth) – 2-0
AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) vs. AS|Reynald (Kim/Ash/Chin) – 0-2

Top 16 Losers

Hype|TSF (Benimaru/EX Iori/Kim) vs. Desmond DelaGhetto (King/Benimaru/Kim) – 2-0
Zerp (K’/Kyo/EX Iori, Benimaru/EX Kyo/EX Iori) vs. Samson (K’/Kyo/Iori) – 1-2
KC’s Notorius (Hwa/Takuma/EX Iori) vs. Grublet (Kim/EX Iori/Shen) – 1-2
King of Bums (Raiden/Hwa/Kim) vs. NCV (Yuri/Kyo/Vice) – 0-2

Hype|TSF (Benimaru/EX Iori/Kim) vs. CCG|Air (EX Kyo/Saiki/EX Iori) – 0-2
Bam|Karn (Kula/Kyo/Elisabeth) vs. Samson (K’/Kyo/Iori) – 0-2
AGE|Mario (Terry/Mai/EX Iori) vs. Grublet (Kim/EX Iori/Shen) – 2-1
NCV vs. AGE|NYChrisGoff-stream

Vampire Savior

1. AL|yeti ghetto slang (Sasquatch)
2. AL|Acti0n Hank (Aulbath)
3. STF|ZomB (Q-Bee)
4. AL|Groovy (Zabel)
5. AL|Ailerus (Felicia)
5. EG|fLoE (Sasquatch, Victor)
7. AL|Sonic Spear 64 (Aulbath)
7. AL|Matthias (Gallon)

Winners Finals

AL|Acti0n Hank (Aulbath) vs. AL|yeti ghetto slang (Sasquatch) – 0-3

Losers Finals

AL|Acti0n Hank (Aulbath) vs. STF|ZomB (Q-Bee) – 3-1

Winners Finals

AL|Acti0n Hank (Aulbath) vs. AL|yeti ghetto slang (Sasquatch) – 1-3

Losers Semi-finals

AL|Groovy (Zabel) vs. STF|ZomB (Q-Bee) – 1-2

Top 8 Winners

AL|Ailerus (Felicia) vs. AL|yeti ghetto slang (Sasquatch) – 0-2
AL|Acti0n Hank vs. EG|fLoE – win by DQ

Top 8 Losers

AL|Sonic Spear 64 (Aulbath) vs. AL|Groovy (Zabel) – 1-2
STF|ZomB (Q-Bee) vs. AL|Matthias (Gallon) – 2-1

AL|Ailerus (Felicia) vs. STF|ZomB (Q-Bee) – 1-2
AL|Groovy vs. EG|fLoE – win by DQ

 

Mortal Kombat

1. GGA|Dizzy (Johnny Cage, Kung Lao)
2. Forever King (Kenshi, Kung Lao, Cyrax, Freddy Krueger)
3. GGA|16Bit (Kitana)
4. Crazy88|MIT (Sonya Blade, Kung Lao, Liu Kang
5. GGA|Wafflez (Smoke)
5. Perfect Legend (Kung Lao, Kabal, Raiden)
7. GGA|Soonk (Kabal)
7. GGA|PimPimJim (Sektor)

Grand Finals

GGA|Dizzy (Kung Lao, Johnny Cage) vs. Forever King (Kenshi, Kung Lao) – 3-1 RESET
GGA|Dizzy ( Johnny Cage) vs. Forever King (Kenshi, Freddy Krueger) – 3-0

Losers Finals

GGA|Dizzy (Johnny Cage) vs. GGA|16Bit (Kitana) – 3-0

Winners Finals

Forever King (Kenshi, Cyrax) vs. GGA|Dizzy (Johnny Cage, Kung Lao) – 3-2

Losers Semi-finals

GGA|16Bit (Kitana) vs. Crazy88|MIT (Liu Kang, Sonya Blade) – 2-0

Top 8 Winners

GGA|16Bit (Kitana) vs. Forever King (Kung Lao, Kenshi) – 1-2
GGA|Dizzy (Johnny Cage) vs. Crazy88|MIT (Sonya Blade) – 2-1

Top 8 Losers

GGA|Soonk (Kabal) vs. Perfect Legend (Kung Lao) – 0-2
GGA|Wafflez (Smoke) vs. GGA|PimPimJim (Sektor) – 2-1

Crazzy88|MIT (Kung Lao) vs. GGA|Wafflez (Smoke) – 2-0
Perfect Legend (Kabal, Raiden) vs. GGA|16Bit (Kitana) – 0-2

 

Tekken Tag Tournament 2

1. MoneyINC|FightingGM (Lee/Violet)
2. Hongssse (Kazuya/Bruce, Marduk/JACK-6)
3. Mateo (JACK-6/Feng, Bob/Slim Bob)
4. Asaba (Jinpachi/Miguel)
5. SCA|S9Oath (Christie/Eddy, JACK-6/Eddy)
5. CORN|LTrain Locomotive (Forest Law/Marshall Law)
7. Jake Forskyn (Alisa/Steve)
7. EFL|StriderX303 (Jaycee/P.JACK, JACK-6/P.JACK)

Grand Finals

MoneyINC|FightingGM (Lee/Violet) vs. Hongssse (Kazuya/Bruce) – 3-0

Losers Finals

Mateo (JACK-6/Feng) vs. Hongssse (Kazuya/Bruce) – 2-3

Winners Finals

MoneyINC|FightingGM (Lee/Violet) vs. Hongssse (Kazuya/Bruce, Marduk/JACK-6) – 3-0

Losers Semi-finals

Mateo (JACK-6/Feng) vs. Asaba (Jinpachi/Miguel) – 3-0

Top 8 Winners

SCA|S9Oath (Christie/Eddy) vs. MoneyINC|FightingGM (Lee/Violet) – 0-3
CORN|LTrain Locomotive (Forest Law/Marshall Law) vs. Hongssse (Kazuya/Bruce) – 0-3

Top 8 Losers

Asaba (Jinpachi/Miguel) vs. Jake Forskyn (Alisa/Steve) – 3-0
Mateo (JACK-6/Feng, Bob/Slim Bob) vs. EFL|StriderX303 (Jaycee/P.JACK, JACK-6/P.JACK) – 3-2

SCA|S9Oath (Christie/Eddy, JACK-6/Eddy) vs. Asaba (Jinpachi/Miguel) – 1-3
Mateo (JACK-6/Feng) vs. CORN|LTrain Locomotive (Forest Law/Marshall Law) – 3-0

 

Skullgirls

1. Duckator (Valentine/Filia/Double)
2. Chilldog (Cerebella/Peacock/Filia)
3. Elda Taluda (Ms.Fortune/Cerebella)
4. AGE|NYChrisG (Ms. Fortune/Parasoul)
5. WorldJem (Ms. Fortune/Peacock/Filia)
5. NCV (Parasoul/Painwheel)
7. Brightside (Peacock/Filia)
7. Jack Schnarf (Painwheel/Double)

Grand Finals

Chilldog (Cerebella/Peacock/Filia) vs. Duckator (Valentine/Filia/Double) – 1-3

Losers Finals

Chilldog (Cerebella/Peacock/Filia) vs. Elda Taluda (Ms.Fortune/Cerebella) – 3-0

Winners Finals

Chilldog (Cerebella/Peacock/Filia) vs. Duckator (Valentine/Filia/Double) – 1-3

Losers Semi-finals

AGE|NYChrisG (Ms. Fortune/Parasoul) vs. Elda Taluda (Ms.Fortune/Cerebella) – 0-2

Top 8 Winners

Duckator (Valentine/Filia/Double) vs. AGE|NYChrisG (Ms. Fortune/Parasoul) – 2-1
Chilldog (Cerebella/Peacock/Filia) vs. WorldJem (Ms. Fortune/Peacock/Filia) – 2-0

Top 8 Losers

Elda Taluda (Ms.Fortune/Cerebella) vs. IFD|Brightside (Peacock/Filia) – 2-0
Jack Schnarf (Painwheel/Double) vs. NCV (Parasoul/Painwheel) – 0-2

Elda Taluda (Ms.Fortune/Cerebella) vs. WorldJem (Ms. Fortune/Peacock/Filia) – 2-0
AGE|NYChrisG (Ms. Fortune/Parasoul) vs. NCV (Painwheel/Parasoul) – 2-1

 

DIVEKICK

Competitors playing against testers of DIVEKICK had the option to, before the beginning of the match, force a DQ against the tester and claim the match. Players and matches marked by an asterisk represent tester players as well as matches where the DQ rule was utilized.

1. UFGT|Sanchez (Kick, Dive)
2. AGE|NYChrisG (Dive)
3. UFGT|Proguerammer (Kick)*
4. UFGT|BananaKen (Mr. N)
5. Ronaldo (Redacted)
5. UFGT|King of Bums (Jefailey)
7. AGE|Sabre (Kung Pao)
7. Shingouryu (Mr. N)
9. Bard (Mr. N)
9. UFGT|MacabreMonster (Kung Pao)*
9. UFGT|Grover Cincinnati (Kick)
9. UFGT|Zansam (Dr. Shoals, The Baz)
13. Hanson (Dive)
13. Rocksteady (Uncle Sensei)
13. AB|Stone (Stream)
13. Jack Schnarf (Dive)

Grand Finals

AGE|NYChrisG (Dive) vs. UFGT|Sanchaz (Kick) – 3-0 RESET
AGE|NYChrisG (Dive) vs. UFGT|Sanchaz (Kick) – 0-3

Losers Finals

*AGE|NYChrisG (Dive) vs. UFGT|Proguerammer (Kick) – 0-2 win by tester DQ

Winners Finals

*UFGT|Sanchaz (Dive) vs. UFGT|Proguerammer (Kick) – 2-0 2P FRAUD DETECTED; win by tester DQ

Losers Semi-finals

UFGT|BananaKen (Mr. N) vs. AGE|NYChrisG (Dive) – 1-2

Top 8 Winners

UFGT|Sanchaz (Dive, Kick) vs. AGE|NYChrisG (Dive) – 2-1
UFGT|BananaKen (Mr. N) vs. UFGT|Proguerammer (Kung Pao) – 0-2

Top 8 Losers

Ronaldo (Redacted) vs. AGE|Sabre (Kung Pao) – 2-1 2P FRAUD DETECTED
UFGT|King of Bums (Jefailey) vs. Shingouryu (Mr. N) – 2-0 2P FRAUD DETECTED

Ronaldo (Redacted) vs. AGE|NYChrisG (Dive) – 0-2
UFGT|King of Bums (Jefailey) vs. UFGT|BananaKen (Mr. N) – 1-2 2P FRAUD DETECTED

Top 16 Winners

UFGT|BananaKen (Mr. N) vs. UFGT|Macabre Monster (Kung Pao) – 2-0
AGE|Sabre (Kung Pao) vs. UFGT|Proguerammer (Kick) – 0-2
Shingouryu (Mr. N) vs. AGE|NYChrisG (Dive) – 0-2
UFGT|Sanchaz (Dive) vs. UFGT|Grover Cincinnati (Kick) – 2-0 2P FRAUD DETECTED

Top 16 Losers

Bard (Mr. N) vs. Hanson (Dive) – 2-1
Ronaldo (Redacted) vs. Rocksteady (Uncle Sensei) – 2-1
UFGT|King of Bums (Jefailey) vs. AB|Stone (Stream) – 2-0 2P FRAUD DETECTED
Jack Schnarf (Dive) vs. UFGT|Zansam (Dr. Shoals, The Baz) – 1-2

AGE|Sabre (Kung Pao) vs. Bard (Mr. N) – 2-1
*Ronaldo (Redacted) vs. UFGT|MacabreMonster (Kung Pao) – 1-2 win by tester DQ
UFGT|King of Bums (Jefailey) vs. UFGT|Grover Cincinnati (Kick) – 2-1
Shingouryu (Mr. N) vs. UFGT|Zansam (Dr. Shoals) – 2-0

 

Persona 4 Arena

1. UFGT|BananaKen (Shadow Labrys)
2. LordKnight (Mitsuru Kirijo)
3. STF|Kurumster (Aigis)
4. Chosen Ninja (Yukiko Amagi)
5. Dave O (Mitsuru Kirijo)
5. STF|BaceTHPS (Elizabeth)
7. Kobayashi (Elizabeth)
7. AIAB|Kyoku (Teddie)
9. STF|ZomB (Chie Satonaka)
9. Grant L (Kanji Tatsumi)
9. Denial|Danke (Aigis)
9. Skye (Akihiko Sanada)
13. DJ Huoshen (Yukiko Amagi)
13. Miracle Knight (Yukiko Amagi)
13. NobodyEXE (Aigis)
13. Miller (Yosuke Hanamura)

Grand Finals

LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. UFGT|BananaKen (Shadow Labrys) – 1-3

Losers Finals

LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. STF|Kurumster (Aigis) – 3-1

Winners Finals

LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. UFGT|BananaKen (Shadow Labrys) – 0-3

Losers Semi-finals

STF|Kurumster (Aigis) vs. Chosen Ninja (Yukiko Amagi) – 2-1

Top 8 Winners

STF|BaceTHPS (Elizabeth) vs. LordKnight (Mitsuru Kirijo) – 0-2
Chosen Ninja (Yukiko Amagi) vs. UFGT|BananaKen (Shadow Labrys) – 0-2

Top 8 Losers

Kobayashi (Elizabeth) vs. Dave O (Mitsuru Kirijo) – 1-2
STF|Kurumster (Aigis) vs. AIAB|Kyoku (Teddie) – 2-1

Chosen Ninja (Yukiko Amagi) vs. Dave O (Mitsuru Kirijo) – 2-1
STF|Kurumster (Aigis) vs. STF|BaceTHPS (Elizabeth) – 2-1

Top 16 Winners

STF|BaceTHPS (Elizabeth) vs. Skye (Akihiko Sanada) – 2-0
LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. Dave O (Mitsuru Kirijo) – 2-0
STF|Kurumster (Aigis) vs. UFGT|BananaKen (Shadow Labrys) – 0-2
Chosen Ninja (Yukiko Amagi) vs. STF|ZomB (Chie Satonaka) – 2-0

Top 16 Losers

AIAB|Kyoku (Teddie) vs. DJ Huoshen (Yukiko Amagi) – 2-0
Grant L (Kanji Tatsumi) vs. Miracle Knight (Yukiko Amagi) – 2-0
NobodyEXE (Aigis) vs. Denial|Danke (Aigis) – 1-2
Miller (Yosuke Hanamura) vs. Kobayashi (Elizabeth) – 0-2

AIAB|Kyoku (Teddie) vs. STF|ZomB (Chie Satonaka) – 2-0
Grant L (Kanji Tatsumi) vs. STF|Kurumster (Aigis) – 0-2
Denial|Danke (Aigis) vs. Dave O (Mitsuru Kirijo) – 1-2
Skye (Akihiko Sanada) vs. Kobayashi (Elizabeth) – 0-2

 

Mystery Game Tournament

1. Zero E Lopez
2. AL|Acti0n Hank
3. Heroic Legacy
4. J-Money
5. Flying V
5. nothingxs
7. Shin Hogsha
7. Cervo

Grand Finals – Lethal League

Zero E Lopez vs. AL|Acti0n Hank – 3-1

Losers Finals – SoulCalibur II on DDR Dance Pad

Heroic Legacy (Raphael, Astaroth) vs. AL|Acti0n Hank (Nightmare) – 1-2

Winners Finals – Kensetsu Juuki Kenka Battle: Buchigire Kongou!!

Heroic Legacy (Yuuki Yousuke, Dannoura Kazukiyo, Shishinomaru) vs. Zero E Lopez (Shishinomaru) – 2-3

Losers Semi-finals – Final Fight Revenge

J-Money (Haggar, Rolento, Edi. E, Sodom, Poison) vs. AL|Acti0n Hank (Edi. E, Poison, Cody) – 2-5

Top 8 Winners – Bikini Karate Babes 2: Warriors of Elysia

Heroic Legacy (TienWu) vs. Flying V (Vesta) – 3-0
AL|Acti0n Hank (TienWu, Morrigan) vs. Zero E Lopez (TienWu, Morrigan) – 1-2

Top 8 Losers

Touryuu Densetsu Elan Doree

Shin Hogsha (Keyaki) vs. J-Money (Marielle) – 0-2
Cervo (Marielle) vs. nothingxs (Kain) – 1-2

Fighters Megamix

J-Money (Kumachan) vs. Flying V (Pandachan) – 2-1
nothingxs (Dean) vs. AL|Acti0n Hank (Dean) – 0-2

 

BaraBariBall

1. Hispanic Hammer (Joshi)
2. BodyWeightCreed (Popo, Sari)
3. Double-A (Popo)
4. Arex Rane (Joshi)
5. Denial|Danke (Joshi)
5. The Courage (Joshi)
7. LeeBee (Popo)
7. G (Popo)

Grand Finals

Hispanic Hammer (Joshi) vs. BodyWeightCreed (Sari) – 2-0 RESET
Hispanic Hammer (Joshi) vs. BodyWeightCreed (Popo) – 2-1

Losers Finals

Hispanic Hammer (Joshi) vs. Double-A (Popo) – 2-1

Winners Finals

BodyWeightCreed (Popo) vs. Double-A (Popo) – 2-0

Losers Semi-finals

Hispanic Hammer (Joshi) vs. Arex Rane (Joshi) – 2-0

Top 8 Winners

BodyWeightCreed (Popo) vs. Denial|Danke (Joshi) – 2-0
Double-A (Popo) vs. Arex Rane (Joshi) – 2-0

Top 8 Losers

LeeBee (Popo) vs. Hispanic Hammer (Joshi) – 1-2
The Courage (Joshi) vs. G (Popo) – 2-0

Hispanic Hammer (Joshi) vs. Denial|Danke (Joshi) – 2-0
The Courage (Joshi) vs. Arex Rane (Joshi) – 1-2

 

SoulCalibur V

1. LostProvidence (Viola, Patroklos, α Patroklos, Pyrrha)
2. ARU (ThuggishPuddle) (Voldo)
3. MateoGalvin (Mitsurugi)
4. FenrisZero (Mitsurugi)
5. Thermidor (Nightmare)
5. Unwieldly (Pyrrha Ω)
7. MysticBill (Natsu)
7. shotputter53 (Maxi)

 

Sources: Level|Up Series, VG Bootcamp, TwilightInZero, 8WAYRUN