Road to EVO 2013 – NorCal Regionals 2013 Results Road to EVO 2013 – NorCal Regionals 2013 Results
This weekend, Domain Hotel in Sunnyvale, California will be transformed into the venue for this year’s NorCal Regionals. With a tournament lineup consisting of... Road to EVO 2013 – NorCal Regionals 2013 Results

This weekend, Domain Hotel in Sunnyvale, California will be transformed into the venue for this year’s NorCal Regionals. With a tournament lineup consisting of all eight EVO titles (plus special appearances by Dead or Alive 5 and Divekick), streams provided by Team Spooky and the IPLAYWINNER crew, and much more, NorCal Regionals 2013 is set to be the tournament series’ biggest event yet.

The official trailer and all the information you’ll need has been included below. NorCal Regionals 2013 is scheduled for April 26 – 28.

Trailer

Location

Domain Hotel
1085 East El Camino Real
Sunnyvale, CA

Tournament Lineup

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012
Ultimate Marvel vs. Capcom 3
King of Fighters XIII
Street Fighter X Tekken Ver.2013
Tekken Tag Tournament 2
Persona 4 Arena
Mortal Kombat
Super Smash Bros. Melee
Dead or Alive 5
Divekick – $1000 pot bonus

Confirmed Attendees

Infiltration
Laugh
DM.MCZ|Xian
EG|Momochi
MTLSF|Chi-Rithy
AGE|NYChrisG
1ATK.LXG|Infrit
EG|Justin Wong
LU|Alex Valle
EG|PR Balrog
AGE|Vangief
EG|Ricky Ortiz
coL|Filipino Champ

Pools

Pools and brackets for all tournament games can be found on Challonge at ncr11.challonge.com.

Road to EVO 2013

As part of the Road to EVO 2013, NorCal Regionals 2013 will be awarding seeding points to top finishers in all eight official EVO 2013 games. They are the third such event this year, taking place after SoCal Regionals 2013 and Winter Brawl 7 with Ultimate Fighting Game Tournament 9 and Community Effort Orlando 2013 still to come.

Stream

Streaming duties this year will be placed in the very competent hands of Team Spooky and IPLAYWINNER. If you are unable to attend the event in person, they will be providing entertaining and comprehensive coverage of the event all weekend.

TeamSp00ky

Watch live video from teamsp00ky on www.twitch.tv

IPLAYWINNER

Watch live video from IPLAYWINNER on www.twitch.tv

Schedule

Below is the stream schedule for NCR 2013, listed in Pacific Daylight Time (UTC -7). All times are subject to change. For a general player schedule, check here.

 FRIDAY*

IPLAYWINNER http://www.twitch.tv/iplaywinner

10 a.m.–2 p.m. Street Fighter X Tekken
2–4 p.m. Persona 4 Arena
4–7 p.m. King of Fighters XIII
7–9 p.m. Tekken Tag Tournament 2

TeamSp00ky – http://www.twitch.tv/teamsp00ky

10 a.m.–4 p.m. Super Street Fighter IV Pools
4–10 p.m. Ultimate Marvel vs. Capcom 3 Pools

SATURDAY*

IPLAYWINNER http://www.twitch.tv/iplaywinner

10 a.m.–2 p.m Super Street Fighter IV Pools
2–5 p.m. Ultimate Marvel vs. Capcom 3 Pools
5–6 p.m. Mortal Kombat Finals
6–7 p.m. Persona 4 Arena Finals
7–8 p.m. Dead or Alive 5 Finals
8–10 p.m. Super Smash Bros. Melee Finals

TeamSp00ky – http://www.twitch.tv/teamsp00ky

10–11 a.m. Tekken Tag Tournament 2 Finals
11 a.m.–2 p.m. King of Fighters XIII Finals
2–3 p.m. Divekick Finals
3–5 p.m. Street Fighter X Tekken Semis
5–8 p.m. Super Street Fighter IV Semis
8 p.m.–Close Ultimate Marvel vs. Capcom 3 Semis

SUNDAY*

TeamSp00ky – http://www.twitch.tv/teamsp00ky

11 a.m.–1 p.m. Super Street Fighter IV T16-T8
1–3 p.m. Ultimate Marvel vs. Capcom 3 T16-T8
3–5 p.m. Street Fighter X Tekken Finals
5–8 p.m. Super Street Fighter IV Finals
8 p.m.–Close Ultimate Marvel vs. Capcom 3 Finals

Sponsors and Supporters

Tournaments would be nothing without the immense help of sponsors and other supporters, and NorCal Regionals 2013 has quite a few heavy hitters in its corner, including Mad Catz, Arcade Shock, Eightarc, Focus Attack, Afterglow Elite, BROKENTIER, Keystone II, Capsule Entertainment, and Shoryuken. If you plan on attending the event, be sure to give these folks your love.

 Results

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

1. INFILTRATION (Akuma)
2. DM.MCZ|Xian (Gen)
3. AGE|NYChrisG (Sakura)
4. EG|Momochi (Cody, Ken)
5. EG|Justin Wong (Rufus)
5. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
7. AGE|Wolfkrone (C.Viper)
7. Mike Ross (E.Honda, Blanka)
9. DRS.MCZ|Marq Teddy (Guy)
9. EG|PR Balrog (Balrog)
9. EG|fLoE (Sagat, Rufus)
9. Julio (Yun)
13. TFA.RZR|LPN (Cammy)
13. Hsien Chang (Yun)
13. LU|Alex Valle (Ryu)
13. DRS.MCZ|Chris (Ken)
17. DRS Bren2xt (Rufus)
17. AGE Flash (Gen)
17. Kineda (Akuma)
17. ranmasama (Rufus)
17. CCG|Chi-Rithy (Cammy)
17. JaycetheAce (Viper, Ryu, Akuma)
17. AGE|SnakeEyez (Zangief)
17. HeyZeus775 (Adon)
25. TFA German Luger (Vega)
25. LAUGH (Ryu)
25. MMS Kurokiba (Deejay)
25. LAMERBOI (Guile)
25. ILLiterate (Yang)
25. WL Chris King (Vega)
25. Crackfiend (Balrog)
25. AC|XsK_Samurai (Ryu)

 

Grand Finals

INFILTRATION (Akuma) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 0-3 RESET
INFILTRATION (Akuma) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 3-1

Losers Finals

AGE|NYChrisG (Sakura) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 1-3

Winners Finals

INFILTRATION (Akuma) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 3-2

Losers Semi-finals

EG|Momochi (Cody) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 1-2

Top 8 Winners

DM.MCZ|Xian (Gen) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 2-0
INFILTRATION (Akuma) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 2-0

Top 8 Losers

AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 0-2
EG|Momochi (Cody) vs. Mike Ross (E.Honda) – 2-1

EG|Justin Wong (Rufus) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 1-2
EG|Momochi (Ken) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 2-0

Top 16 Winners

EG|fLoE (Sagat) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 1-2
EG|PR Balrog (Balrog) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 1-2
Mike Ross (E.Honda) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 0-2
INFILTRATION (Akuma) vs. EG|Momochi (Cody) – 2-0

Top 16 Losers

TFA.RZR|LPN (Cammy) vs. AGE|Wolfkrone (C.Viper) – 1-2
DRS.MCZ|Marq Teddy (Guy) vs. Hsien Chang (Yun) – 2-0
Julio (Yun) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 2-1
DRS.MCZ|Chris vs. AGE|NYChrisGoff-stream

DRS.MCZ|Marq Teddy (Guy) vs. EG|Momochi (Ken) – 0-2
EG|PR Balrog (Balrog) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 1-2
AGE|Wolfkrone (C.Viper) vs. EG|fLoE (Rufus) – 2-1
Mike Ross vs. Julio – off-stream

Top 32 Winners

LU|Alex Valle (Ryu) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2
Julio (Yun) vs. EG|Floe (Rufus) – 1-2
EG|PR Balrog (Balrog) vs. Hsien Chang (Yun) – 2-1
DRS.MCZ|Marq Teddy (Guy) vs. DM MCZ|Xian (Gen) – 0-2
EG|Justin Wong (Rufus) vs. AGE|Wolfkrone (Viper) – 2-0
Infiltration (Akuma) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 2-0
Mike Ross (E.Honda) vs. CCG|Chi-Rithy (Fei Long) – 2-0
AGE|SnakeEyes (Zangief) vs. EG|Momochi (Cody) – 1-2

Pool Winners Finals

Adam A (T.Hawk) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 1-2
TFA.RZR|GermanLuger (Vega) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 0-2
EG|fLoE (Rufus) vs. TFA.RZR|LPN (Cammy) – 2-1
Julio (Yun) vs. MMS|Bsida (Ken) – 2-1
DRS.MCZ|Marq Teddy (Guy) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim) – 2-0
DM.MCZ|Xian (Gen) vs. ROM (Yang) – 2-0
Jacob (Seth) vs. Hsien Chang (Yun) – 0-2
EG|PR Balrog (Balrog) vs. AGE|Flash (Gen) – 2-1
EG|Justin Wong (Rufus) vs. CCG|Air (Ryu) – 2-0
Ranmasama (Rufus) vs. Wolfkrone (C.Viper) – 0-2
Kineda (Akuma) vs. Mike Ross (E.Honda, Blanka) – 1-2
WL|Chris King (Vega) vs. CCG|Chi-Rithy (Cammy) – 0-2
EG|Momochi (Cody) vs. Jayce the Ace (C.Viper) – 2-0
AGE|SnakeEyez (Zangief) vs. Demonik (Seth) – 2-1

 

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Wesker/Magneto/Phoenix)
3. Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto)
4. EG|Justin Wong (Wolverine/Spencer/Frank West, Wolverine/Storm/Akuma)
5. 949 Wentinel (Wesker/Dormammu/Magneto)
5. KaneBlueRiverCL (Hulk/Sentinel/Haggar)
7. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
7. MC|X-Ray (Magneto/Doctor Doom/Amaterasu)
9. coL.FChamp
9. XSK Samurai
9. Noel Brown
9. Drew Grimey
13. Zeu$
13. KillerKai
13. Aplogyman
13. Nasty
17. Dr. SnakeTits
17. LLND
17. 949|Y2Jay
17. BG|Rattana
17. Crispy Tacos
17. Infrit
17. MC|Kbeast
17. SenorTaxi
25. DM MCZ Xian
25. EG.Momochi
25. Falcomist
25. Taekua
25. Jint
25. RCG SexyBeast
25. RoyalFlush
25. JustMark

Grand Finals

GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) -0-3 RESET
GoldenBoyNeo (Wesker/Magneto/Phoenix, Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Losers Finals

Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)

Winners Finals

Ranmasama (Magneto/Dormammu/Haggar) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3

Losers Semi-finals

EG|Justin Wong (Wolverine/Spencer/Frank West, Wolverine/Storm/Akuma) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 3-1

Top 8 Winners

Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. KaneBlueRiverCL (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-1
@GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. 949 Wentinel (Wesker/Dormammu/Magneto) – 3-1

Top 8 Losers

EG|Justin Wong (Wolverine/Spencer/Frank West) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-1
MC|X-Ray (Magneto/Doctor Doom/Amaterasu) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

EG|Justin Wong (Wolverine/Spencer/Frank West) vs. 949 Wentinel (Wesker/Dormammu/Magneto) – 3-2
KaneBlueRiverCL (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

Top 16 Winners

KaneBlueRiverCL (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. coL|Filipino Champ (Ghost Rider/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1
Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs. AC|XsK_Samurai (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 3-1
MC|X-Ray (Magneto/Doctor Doom/Amaterasu) vs. GoldenBoyNeo (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3
Drew Grimey (C.Viper/Vergil/Strider Hiryu) vs. 949 Wentinel (Wesker/Dormammu/Magneto) – 1-3

Top 16 Losers

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. KillerKai (Zero/Vergil/Strider Hiryu) – 0-3
GC|ApologyMan (Super-Skrull/Frank West/Doctor Doom) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 2-3
Hi I’m Nastyy vs. EG|Justin Wongoff-stream
Zeu$ vs. UVG|Noel Brownoff-stream

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3
Drew Grimey (C.Viper/Vergil/Strider Hiryu) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. MC|X-Ray (Magneto/Doctor Doom/Amaterasu) – 2-3
EG|Justin Wong vs. AC|XsK|Samurai – off-stream

Top 32 Winners

LLND (Chris Redfield/Hsein-Ko/Amaterasu) vs. KaneBlueRiverCL (Hulk/Sentinel/Haggar) – 2-3
GC|ApologyMan (Super Skrull/Frank West/Doctor Doom) vs. Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) – 0-3
XsK_Samurai (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. BG|Rattana (Magneto/Vergil/Doctor Doom) – 3-2
SenorTaxi (Chris/Spencer/Dante) vs. 949|Wentinel (Wesker/Dormammu/Magneto) – 2-3
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. NEO (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3
coL|Filipino Champ vs. Zeu$ – off-stream
MC|X-Ray vs. Infrit – off-stream
Wentinel vs. SenorTaxi – off-stream

Winners Bracket Match Log

coL|FilipinoChamp (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. Dr. Snaketits (Magneto/Doctor Strange/Doctor Doom) 3-0
Zeu$ (Zero/Vergil/Dante) vs. SYN.MC|Honzo Gonzo (Taskmaster/Doctor Doom/Amaterasu) – 3-0
LLND (Chris Redfield/Hsien-Ko/Amaterasu) vs. EG|Momochi (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 3-1
Solid Abyss (Nova/Frank West/Dante) vs. MC|X-Ray (Magneto/Doctor Doom/Amaterasu) – 2-3
KaneBlueRiverCL (Hulk/Sentinel/Haggar) vs. ShadyK (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 3-1
GC|ApologyMan (Super Skrull/Frank West/Doctor Doom) vs. 949|YTwoJay (Wolverine/Spencer/Magneto) – 3-1
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. SenorTaxi (Chris/Spencer/Dante) – 1-3
EG|Justin Wong (Wolverine/Spencer/Frank West) (Wolverine/Storm/Akuma) vs. BG|Rattana (Magneto/Vergil/Doctor Doom) – 2-3
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. HB|Jint (Captain America/Taskmaster/Ryu) – 3-0
TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. NEO (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3
EG|Floe (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) (Nemesis/Vergil/Strider) vs. Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) 0-3
LXG|Helix (Magneto/Morrigan/Doctor Doom) vs. XsK_Samurai (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 2-3
1ATK.LXG|Infrit (Nova/Strange/Spencer) vs. AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma) – 3-2
Drew Grimey (C.Viper/Vergil/Strider) vs. RoyalFlush (Viewtiful Joe/M.O.D.O.K./Thor) – 3-0
Hi I’m Nastyy (Captain America/Iron Man/Super Skrull) vs. MC|KBeast (C.Viper/Dante/Strider) – 3-1

Losers Bracket Match Log

CJ Showstopper (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|Momochi (Magneto/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
BG|Rattana (Magneto/Doctor Doom/Vergil) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Street Fighter X Tekken Ver.2013

1. INFILTRATION (Alisa/Jin)
2. EG|Momochi (Jin/Nina, Jin/Kazuya)
3. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li)
4. EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li, Elena/Alisa)
5. EG|PR Balrog (Dudley/Paul)
5. Mike Ross (Blanka/Marduk)
7. Kelvin Jeon (Yoshimitsu/Kazuya, M.Bison/Kazuya)
7. AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hwoarang)
9. TFA.RZR|LPN (Hwoarang/Juri)
9. EG|fLoE (Jin/Rufus, Jin/Guy)
9. AGE|Sabre (Law/Paul)
9. Wolfkrone
13. DM.MCZ|Xian (Rolento/Raven)
13. TZA (Law/Chun-Li)
13. LU|Alex Valle (Yoshimitsu/Lars)
13. STA|Willpower

Grand Finals

INFILTRATION (Alisa/Jin) vs. EG|Momochi (Jin/Nina) 3-1

Losers Finals

EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) vs EG|Momochi (Jin/Nina) – 0-3

Winners Finals

INFILTRATION (Alisa/Jin) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – 3-2

Losers Semi-finals

EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li, Elena/Alisa) vs. EG|Momochi (Jin/Nina) – 0-2

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – 1-2
INFILTRATION (Alisa/Jin) vs. EG|Momochi (Jin/Kazuya, Jin/Nina) – 2-0

Top 8 Losers

Kelvin Jeon (M.Bison/Kazuya, Yoshimitsu/Kazuya) vs. EG|PR Balrog (Dudley/Paul) – 1-2
Mike Ross (Blanka/Marduk) vs. AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hwoarang) – 2-1

EG|Momochi (Jin/Nina) vs. EG|PR Balrog (Dudley/Paul) – 2-1
EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li) vs. Mike Ross (Blanka/Marduk)  – 2-0

Top 16 Winners

TFA.RZR|LPN (Hwoarang/Juri) vs. EG|Justin Wong (Hwoarang/Chun-Li) – 0-2
Kelvin Jeon (Yoshimitsu/Kazuya) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – 1-2
Infiltration (Jin/Alisa) vs. AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hwoarang) – 2-0
EG|Momochi (Jin/Kazuya, Jin/Nina) vs. EG|fLoE (Jin/Guy, Jin/Rufus) – 2-1

Top 16 Losers

STA|Willpower vs. EG|PR Balrog
DM.MCZ|Xian vs. Wolfkrone
AGE|Sabre vs. TZA 707
Mike Ross vs. LU|Alex Valle

EG|PR Balrog (Dudley/Paul) vs. TFA.RZR|LPN (Hwoarang/Juri) – 2-0
Mike Ross (Blanka/Marduk) vs. EG|fLoE (Jin/Rufus) – 2-0
Kevlin Jeon vs. Wolfkrone
AGE|NYChrisG vs. AGE|Sabre

 

 The King of Fighters XIII

 Top 8 Winners

1. AGE|Romance (Ashi/Benimaru/Yuri, King/Benimaru/Yuri)
2. LDA.EMP|Luis Cha (EX Iori/Andy/K’)
3. AS|Reynald (EX Kyo/EX Iori/Chin, EX Kyo/Chin/Hwa, Kim/EX Iori/Chin, Kim/Chin/Hwa)
4. TC|ChrisKOF (Shen/Duo Lon/Iori)
5. TC|Yoshi (EX Kyo/Shen/Benimaru)
5. DM.MCZ|Xian (Mr. Karate/EX Iori/EX Kyo)
7. BBZ (Mr. Karate/Hwa/Shen)
7. Ziwa (King/Shen/EX Iori)

Grand Finals

LDA.EMP|Luis Cha (Andy/K’/EX Iori) vs. AGE|Romance (Ashi/Benimaru/Yuri) – 2-3

Losers Finals

LDA.EMP|Luis Cha (Andy/EX Iori/K’) vs. AS|Reynald (EX Kyo/EX Iori/Chin, Chin/Hwa/Kim) – 3-2

Winners Finals

AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri, Ash/Benimaru/Yuri) vs. LDA,EMP|Luis Cha (Andy/EX Iori/K’) – 3-2

Losers Semi-finals

TC|ChrisKOF (Shen/Duo Lon/Iori) vs. AS|Reynald (Kim/EX Iori/Chin, Kim/Chin/Hwa) – 0-2

Top 8 Winners

AGE|Romance (King/Ash/Yuri) vs. DM.MCZ|Xian (EX Kyo/EX Iori/Mr. Karate) – 2-1
TC|ChrisKOF (Duo Lon/Shen/Iori) vs. EMP|Luis Cha (EX Iori/Andy/K’) – 1-2

Top 8 Losers

BBZ (Mr. Karate/Hwa/Shen) vs. TC|Yoshi (EX Kyo/Shen/Benimaru) – 0-2
Ziwa (King/Shen/EX Iori) vs. AS|Reynald (EX Kyo/EX Iori/Chin) – 0-2

TC|ChrisKOF (Shen/Duo Lon/Iori) vs. TC|Yoshi (EX Kyo/Shen/Benimaru) – 2-1
DM.MCZ|Xian (Mr. Karate/EX Iori/EX Kyo) vs. AS|Reynald (EX Kyo/Chin/Hwa) – 0-2

 

Tekken Tag Tournament 2

1. Jimmyjtran (Bryan/Dragunov)
2. HeartPirate (Xiaoyu/JACK-6, Miharu/Alisa, Xiaoyu/Alisa, Yoshimitsu/Alisa)
3. AS|TastySteve (King/Armor King)
4. 725 (Steve/Lei)

Grand Finals

Jimmyjtran (Bryan/Dragunov) vs. HeartPirate (Alisa/Miharu) – 3-2

Losers Finals

AS|TastySteve (King/Armor King) vs. HeartPirate (Xiaoyu/Alisa, Yoshimitsu/Alisa) – 1-3

Winners Finals

AS|TastySteve (King/Armor King) vs. Jimmyjtran (Bryan/Dragunov) – 1-3

Losers Semi-finals

725 (Steve/Lei) vs. HeartPirate (Xiaoyu/JACK-6, Miharu/Alisa) – 1-2

 

Super Smash Bros. Melee

1. HungryBox (Jigglypuff)
2. Mango (Fox, Falco, Captain Falcon)
3. PewPewU (Marth)
4. WestBallz (Falco, Fox)
5. S2J (Captain Falcon)
5. Fly Amanita (Ice Climbers)
7. Zhu (Falco)
7. Sung (Shiek)

Grand Finals

Mango (Fox) vs. HungryBox (Jigglypuff) – 3-0 RESET
Mango (Fox) vs. HungryBox (Jigglypuff) – 2-3

Losers Finals

Mango (Fox) vs.  PewPewU (Marth) – 3-0

Winners Finals

PewPewU (Marth) vs. HungryBox (Jigglypuff) – 0-3

Losers Semi-finals

Mango (Fox)  vs. WestBallz (Falco) – 2-0

Top 8 Winners

Mango (Falco, Captain Falcon) vs. PewPewU (Marth) – 1-2
WestBallz (Falco, Fox) vs. HungryBox (Jigglypuff) – 1-2

Top 8 Losers

Zhu (Falco) vs.  S2J (Captain Falcon) vs.  – 1-2
Sung (Sheik) vs. Fly Amanita (Ice Climbers) – 0-2

S2J (Captain Falcon)  vs. WestBallz (Falco) – 1-2
Mango (Captain Falcon) vs. Fly Amanita (Ice Climbers) – 3-0

Mortal Kombat

1. EGP|PBoardPlayer88 (Kung Lao)
2. MF|Slayer 909 (Kabal)
3. Wound Cowboy 88 (Shang Tsung)
4. Blind Ducky (Kenshi)

Grand Finals

EGP|PBoardPlayer88 (Kung Lao) vs. MF|Slayer 909 (Kabal) – 3-1 RESET
EGP|PBoardPlayer88 (Kung Lao) vs. MF|Slayer 909 (Kabal, Kung Lao) – 3-0

Losers Finals

Wound Cowboy 88 (Shang Tsung) vs. EGP|PBoardPlayer88 (Kung Lao) – 2-3

Winners Finals

EGP|PBoardPlayer88 (Kung Lao) vs. MF|Slayer 909 (Kabal) – 1-2

Losers Semi-finals

Wound Cowboy 88 (Shang Tsung) vs. Blind Ducky (Kenshi) – 2-1

 

Persona 4 Arena

1. GC|Pain (Aigis)
2. OB$$|Burger McNasty (Chie Satonaka)
3. TLoc (Mitsuru Kirijo)
4. FKO|SpiritJuice (Mitsuru Kirijo)

Grand Finals

GC|Pain (Aigis) vs. OB$$|Burger McNasty (Chie Satonaka) – 3-2

Losers Finals

TLoc (Mitsuru Kirijo) vs. OB$$|Burger McNasty (Chie Satonaka) – 0-3

Winners Finals

GC|Pain (Aigis) vs. TLoc (Mitsuru Kirijo) – 3-1

Losers Semi-finals

FKO|SpiritJuice (Mitsuru Kirijo) vs. OB$$|Burger McNasty (Chie Satonaka) – 0-2

 

DIVEKICK

1. AGE|NYChrisG (Dive)
2. iLLiterate (Dive)
3. Prinny (Kick)
4. Mike ‘Party Starter’ Ross (Kick)
5. Foo (Mr. N)
5. EastGold (Dive, Jefailey)
7. KaneBlueRiverCL (Dr. Shoals)
7. SYN.MC|Honzo Gonzo (Dr. Shoals)

Grand Finals

AGE|NYChrisG (Dive) vs. iLLiterate (Dive) – 3-0 RESET
AGE|NYChrisG (Dive) vs. iLLiterate (Dive) – 3-0

Losers Finals

AGE|NYChrisG (Dive) vs. Prinny (Kick) – 3-0 2P FRAUD DETECTED

Winners Finals

iLLierate (Dive) vs. Prinny (Kick) – 3-0 2P FRAUD DETECTED

Losers Semi-finals

Mike ‘Party Starter’ Ross (Kick) vs. AGE|NYChrisG (Dive) – 1-2 1P FRAUD DETECTED

Top 8 Winners

EastGold (Dive) vs. Prinny (Kick) – 0-2
iLLiterate (Dive) vs. Mike ‘Party Starter’ Ross (Kick) – 2-0

Top 8 Losers

KaneBlueRiverCL (Dr. Shoals) vs. Foo (Mr. N) – 0-2
SYN.MC|Honzo Gonzo (Dr. Shoals) vs. AGE|NYChrisG (Dive) – 1-2

Mike ‘Party Starter’ Ross (Kick) vs. Foo (Mr. N) – 2-1 1P FRAUD DETECTED
EastGold (Dive, Jefailey) vs. AGE|NYChrisG (Dive) – 0-2 1P FRAUD DETECTED x2

 

Dead or Alive 5

1. Sweet Revenge (Sarah)
2. Galen the Wise (Akira, Mila)
3.Air Gear (Jann Lee, Gen Fu, Hitomi
4. NYKS|Breezy (Leifang)

Grand Finals

Sweet Revenge (Sarah) vs. Galen the Wise (Akira, Mila) – 3-0

Losers Finals

Galen the Wise (Akira) vs. Air Gear (Jann Lee, Hitomi) – 3-2

Winners Finals

Sweet Revenge (Sarah) vs. Air Gear (Gen Fu, Jann Lee) – 3-0

Losers Semi-finals

NYKS|Breezy (Leifang) vs. Galen The Wise (Mila) – 0-2

 

Sources: NorCal Regionals, IPLAYWINNER, TeamSp00ky, IPLAYWINNER, other contributions by iantothemax