Civil War V Results

By on April 21, 2013 at 6:45 pm
civilwarv-150x

This weekend, RVA Tournaments will be hosting 2013’s event in the Civil War tournament series, Civil War V, in Richmond, Virginia. The tournament is scheduled to begin Friday, April 19 at 6 PM EDT, running until Sunday, April 21 at 11:45 PM. If you like your tournaments with a bit of Southern flavor, whether if you can attend or watch, don’t miss this one!

Comfort Inn Conference Center Midtown Hotel
3200 W Broad St
Richmond, VA 23220

Tournament Line-up
  • BlazBlue Continuum Shift Extend (360)
  • Dead or Alive 5 (PS3)
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus (360)
  • Injustice: Gods Among Us* (PS3) – Interactables and Transitions enabled
  • The King of Fighters XIII* (360)
  • Mortal Kombat* (PS3)
  • Persona 4 Arena* (360)
  • Skullgirls (PS3)
  • Street Fighter X Tekken Ver.2013* (360)
  • Super Street Fighter II Turbo* (ARC) – ST Games tournament
  • Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012* (360)
  • Tekken Tag Tournament 2* (PS3)
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3* (360)

*Civil War sword trophy games (plus one by raffle)

Several exhibitions are planned for Friday night, including the Injustice: Gods Among Us Exhibition, Darkstalkers Resurrection Vampire Savior Exhibition, and the North vs. South UMvC3 10v10 Team Exhibition.

In addition, the venue will have arcade cabinets setups available for a number of titles, including Capcom vs. SNK 2, Street Fighter III: 3rd Strike, Marvel vs. Capcom 3, Super Street Fighter II Turbo, Street Fighter Alpha 2 and 3, Garou Mark of the Wolves, King of Fighters 98, Tekken Tag Tournament and more.

Players

Attending players include VxG.EMP|Dieminion, VxG.EMP|Santhrax, MH|RayRay, MH|Flux, TS|Fooblat, TS|NerdJosh, TS|Sabin, AGE|NYChrisG,, FNEX|KBrad, IGT|Unkn0wn, FR|Roachking, VxG.EMP|Jon Slayton, RyRy, Fighting GM, MK_REO, Tom Brady, Damdai, Ganelon, LordKnight and Psyken.

Stream & Schedule

Team Spooky will be streaming for this year’s event, with commentary from UltraDavid and Skisonic. FunkyP was scheduled to also provide stream coverage, but is unable to attend due to car trouble.

TeamSp00ky

Watch live video from teamsp00ky on www.twitch.tv

nycfurby

Watch live video from SOMEBODY CALL SPOOKY on www.twitch.tv

Below is a tentative schedule for Civil War V, in Eastern Daylight Time (UTC -4).

Friday April 19 – Exhibitions, Casuals, & Team Tournaments

6PM – Doors Open
6PM-10PM – Registration, Badge Pickup
7PM-12PM – TEAM TOURNAMENTS

7PM – 3v3 AE
7PM – Pair Play MK
8PM – 3v3 ST
9PM – Pair Play SFXTK
9PM – Pair Play TTT2

On Team Spooky Stream:

I:GAU Exhibition
Darkstalkers Resurrection VS Exhibition
North vs. South UMvC3 Team Exhibition

Saturday April 20 – Singles Pools

10AM – Doors Open
10AM-12PM – Continuation/Finish up of Team Events
10AM-12PM – Badge Pickup & Emergency Registration (Badge Pickup will be available until 7pm)
12PM – SG, DOA5, KOFXIII, ST Character Lock Tourney
1PM – MK, SSFIV AE
2PM – BBEX
3PM – TTT2, SSFIV AE Cont
4PM – GGXX
5PM – SFXTK, TTT2 Cont.
6PM- P4A, ST Ratio Tourney
7PM – UMVC3, I:GAU
8PM – P4U Cont.
9PM – UMvC3 Cont., I:GAU Cont.

GGXX, BBEX, DOA5, SG will all be finished Saturday.

Sunday April 21 – Semi-finals/Finals

10AM – P4U Top 4 or 6 (Main Stream), KOFXIII Top 4 or 6 (Stream 2)
11AM – MK Top 4 (Stream 2), ST Double Elim Tourney
11AM -TTT2 Top 6 or 8 (Main Stream)
12PM – SSFIV AE Semi-finals (Stream 2)
2PM – UMvC3 Semi-finals (Stream 2)
2PM – I:GUA Top 8 (Main Stream)
4PM – SFXTK Top 6 or 8 (Main Stream), ST Finals (Stream 2)
6PM – SSFIV AE Top 8 (Main Stream)
8PM-11PM – UMvC3 Top 8 (Main Stream)

 

Results

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

Singles Tournament

1. AGE|NYChrisG (Sakura)
2. VxG.EMP|Dieminion (Guile)
3. TS|Sabin (Dhalsim, Rose)
4. TS|MIN (T.Hawk, E.Honda)
5. Darkchild (Balrog)
5. Vivaldi (Rufus)
7. VxG.EMP|Nuckledu (Guile)
7. FNEX.EMP|Madness (Adon)
9. FNEX.EMP|KBrad (Cammy)
9. Fawkes (M.Bison)
9. Fuerte (E.Honda)
9. FNEX.EMP|SEV (M.Bison)
13. Ken P (Ken)
13. AceUnlimited (Guy)
13. Diego V (Ken)
13. RNA|Ja

Grand Finals

VxG.EMP|Dieminion (Guile) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 3-0 Dieminion resets
VxG.EMP|Dieminion (Guile) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 2-3 

Losers Finals

VxG.EMP|Dieminion (Guile) vs. TS|Sabin (Dhalsim) – 3-2

Winners Finals

TS|Sabin (Dhalsim) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 1-2

Losers Semi-finals

VxG.EMP|Dieminion (Guile) vs. TS|MIN (T.Hawk) – 2-0

Top 8 Winners

TS|MIN (E.Honda) vs. TS|Sabin (Dhalsim) – 1-2
Vivaldi (Rufus) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 0-2

Top 8 Losers

VxG.EMP|Nuckledu (Guile) vs. VxG.EMP|Dieminion (Guile) – 0-2
Darkchild (Balrog) vs. FNEX.EMP|Madness (Adon) – 2-0

Darkchild (Balrog) vs. TS|MIN (E.Honda) – 0-2
VxG.EMP|Dieminion (Guile) vs. Vivaldi (Rufus) – 2-0

Top 16 Winners

VxG.EMP|Dieminion (Guile) vs. TS|Sabin (Dhalsim) – 1-2
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. FNEX.EMP|KBrad (Cammy) – 2-0
VxG.EMP|Nuckledu (Guile) vs. TS|MIN (T.Hawk) – 1-2
Vivaldi vs. FNEX.EMP|Madness – off-stream

Top 16 Losers

Fuerte vs. Ken P – off-stream
RNA|Ja vs. Fawkes – off-stream
AceUnlimited vs. Darkchild – off-stream
Diego V vs. FNEX.EMP|SEV  – off-stream

FNEX.EMP|KBrad (Cammy) vs. Darkchild (Balrog) – 1-2
VxG.EMP|Dieminion (Guile) vs. Fawkes (M.Bison) – 0-2
VxG.EMP|Nuckledu vs. Fuerte – off-stream
FNEX.EMP|Madness vs. FNEX.EMP|SEV – off-stream

3v3 Team Tournament

1. EMP –  FNEX.EMP|Madness (Adon), VxG.EMP|Nuckledu (Guile), FNEX.EMP|KBrad (Cammy)
2. Ellie – TS|MIN (T.Hawk), AGE|NYChrisG (Sakura), Ludovic (Chun-Li)
3. Schweppes
4. DogTheBounty

Grand Finals

Empire Arcadia vs. Ellie – 3-0 Ellie resets

FNEX.EMP|Madness (Adon) vs. TS|MIN (T.Hawk)
VxG.EMP|Nuckledu (Guile) vs. TS|MIN (T.Hawk)
FNEX.EMP|KBrad (Cammy) vs. TS|MIN (T.Hawk)

Empire Arcadia vs. Ellie – 3-2

FNEX.EMP|KBrad (Cammy) vs. TS|MIN (T.Hawk)
FNEX.EMP|KBrad (Cammy) vs. Ludovic (Chun-Li)
FNEX.EMP|Madness (Adon) vs. Ludovic (Chun-Li)
FNEX.EMP|Madness (Adon) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
VxG.EMP|Nuckledu (Guile) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)

Losers Finals

Schweppes vs. Ellie – 1-3

?? (Evil Ryu) vs. Ludovic (Chun-Li)
?? (Ryu) vs. Ludovic (Chun-Li)
?? (E.Honda) vs. Ludovic (Chun-Li)
?? (E.Honda) vs. TS|MIN (T.Hawk)

Winners Finals

Empire Arcadia vs. Ellie – 3-1

FNEX.EMP|Madness (Adon) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
FNEX.EMP|KBrad (Cammy) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
FNEX.EMP|KBrad (Cammy) vs. Ludovic (Chun-Li)
FNEX.EMP|KBrad (Cammy) vs. TS|MIN (T.Hawk)

Losers Semi-finals

DogTheBounty vs. Schweppes – 0-3

?? (Sakura) vs. ?? (Evil Ryu)
?? (Rose) vs. ?? (Evil Ryu)
?? (Cammy) vs. ?? (Evil Ryu)

Top 8 Winners

Schweppes vs. Ellie – 1-3

?? (Ryu) vs. TS|MIN (T.Hawk)
?? (Evil Ryu) vs. TS|MIN (T.Hawk)
?? (E.Honda) vs. TS|MIN (T.Hawk)
?? (E.Honda) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)

Empire Arcadia vs. DogTheBounty – 3-0

VxG.EMP|Nuckledu(Guile) vs. ?? (Rose)
VxG.EMP|Nuckledu(Guile) vs. ?? (Sakura)
VxG.EMP|Nuckledu(Guile) vs. ?? (Cammy)

Top 8 Losers

Schweppes vs. Gummo – 3-1

?? (Evil Ryu) vs. Gummo (Sagat)
?? (Evil Ryu) vs. ?? (M.Bison)
?? (Evil Ryu) vs. ?? (Blanka)
?? (Ryu) vs. ?? (Blanka)

First Round

Empire Arcadia vs. Gummo – 3-0

VxG.EMP|Nuckledu (Guile) vs. Gummo (Sagat)
VxG.EMP|Nuckledu (Guile) vs. ?? (Blanka)
VxG.EMP|Nuckledu (Guile) vs. ?? (M.Bison)

Schweppes vs. MuckyPoops – 3-0

?? (Ryu) vs. ?? (Ibuki)
?? (Ryu) vs. ?? (Rose)
?? (Ryu) vs. ?? (Gen)

 

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
2. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper)
3. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel, Magneto/Doctor Doom/Sentinel)
4. MH|AlukardNY (Dante/Iron Man/Doctor Doom, Super-Skrull/Doctor Doom/Iron Man)
5. RyRy (Morrigan/Doctor Doom/Magneto)
5. FNEX.EMP|Konfucious (Sentinel/Morrigan/Doctor Doom)
7. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster)
7. TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil)
9. MH|PZPoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix)
9. Meep (Zero/Vergil/Dante)
9. TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Doctor Doom, Hulk/Haggar/Wesker)
9. MH|Flux (Zero/Vergil/Dante)
13. TS|NerdJosh (Morrigan/Doctor Doom/Vergil)
13. VxG.EMP|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan)
13. Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man)
13. Snackpack (Spencer/Vergil/Hawkeye)

Grand Finals

MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Losers Finals

MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 3-2

Winners Finals

AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 3-1

Losers Semi-finals

MH|AlukardNY (Wesker/Vergil/Iron Man) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 1-3

Top 8 Winners

MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. FNEX.EMP|Konfucious (Sentinel/Morrigan/Doctor Doom) – 3-1
RyRy (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3

Top 8 Losers

DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 2-3
TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. MH|AlukardNY (Wesker/Vergil/Iron Man) – 0-3

RyRy (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 0-3
FNEX.EMP|Konfucious (Sentinel/Morrigan/Doctor Doom) vs. MH|AlukardNY (Wesker/Vergil/Iron Man) – 1-3

Top 16 Winners

RyRy (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) vs. MH|PZPoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) – 3-0
MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 1-3
MH|Alukard (Dante/Iron Man/Doctor Doom, Super-Skrull/Doctor Doom/Iron Man) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Doctor Doom, Hulk/Haggar/Wesker) vs. FNEX.EMP|Konfucious (Sentinel/Morrigan/Doctor Doom) – 2-3

Top 16 Losers

TS|NerdJosh (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. MH|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 0-3
TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. VxG.EMP|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan) – 3-1
Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 0-3
Meep (Zero/Vergil/Dante) vs. Snackpack (Spencer/Vergil/Hawkeye) – 3-0

MH|PZPoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) vs. TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) – 2-3
MH|AlukardNY (Wesker/Vergil/Iron Man) vs. Meep (Zero/Vergil/Dante) – 3-1
TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Wesker) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 2-3
MH|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. MH|RayRay (Magneto/Doctor Doom/Sentinel) – 2-3

Winners Bracket Match Log

TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Doctor Doom) vs. Squalay ( Wolverine/Magneto/Doctor Doom) – 3-0
IPG|StaticGorilla (Nova/Super-Skrull/Sentinel) vs. TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) – 0-3
MH|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. MH|PZPoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3
Meep (Zero/Vergil/Dante) vs. TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) – 3-0
TM|Rein (Magneto/Sentinel/Vergil) vs. FNEX|KBrad (Trish/Vergil/Dante) – 2-3
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. ScaryMashPotatoes (Akuma/Magneto/Sentinel) – 3-0
TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Doctor Doom) vs. Meep (Zero/Vergil/Dante) – 3-1
EMP|Jon Slayton (Zero/Dante/Strider Hiryu) vs. MH|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 0-3
TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Doctor Doom)
vs. Meep (Zero/Vergil/Dante) – 3-1
EMP|Jon Slayton (Zero/Dante/Strider Hiryu) vs. by MH Flux (Zero/Vergil/Dante) – 0-3
TS|NerdJosh (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. OMG Itz FourthMeal (Hawkeye/Dormammu/Doctor Doom) – 3-0
Snackpack (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. FNEX.EMP|Kenfucious (Morrigan/Sentinel/Doctor Doom) – 1-3
MH|Alukard (Wesker/Vergil/Iron Man) vs. Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) – 3-2
MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) vs. TFA.RZR|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker) – 3-0
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 3-0
VxG.EMP|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan) vs. MH.IGT|Unkn0wn (Wesker/C.Viper/Sentinel) 1-3
MH|Alukard (Wesker/Vergil/Iron Man) vs. KevinSparkz (Haggar/Rocket Raccoon/Doctor Doom) – 3-2

Losers Bracket Match Log

JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Snackpack (Spencer/Vergil/Hawkeye) – 0-3
TFA.RZR|OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. Boog (Magneto/Doctor Doom/Wolverine) – 3-0
Jeopardy (Zero/Nova/Iron Man) vs. AG.MCZ|Felax (X-23/Dormammu/Wesker) – 3-0
Troy (Wolverine/Storm/Akuma) vs. VXG.EMP|Dieminion (Viewtiful Joe/Morrigan/Doctor Strange) – 0-3

North vs. South 10v10 Exhibition

Waseda-style team battle.

First Round

MH|RaRay (Ryu/Magneto/Sentinel) vs. Confusious (Sentinel/Morrigan/Doctor Doom) – 1-0
Fooblat vs. LowTierFear – 2-0
OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. Meep (Zero/Vergil/Dante) – 3-0
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Fourth Star (Dormammu/Magneto/Doctor Doom) – 4-0
MH|AlukardNY (Magneto/Doctor Doom/Iron Man) vs. FNEX.EMP|KBrad (Trish/Vergil/Dante) – 4-1
VxG.EMP|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan) vs. EMP|Jon Slayton (Zero/Dante/Strider Hiryu) -4-2
MH|Flux (Zero/Vergil/Dante) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) -4-3
AGE|NYChrisG (Amaterasu/Morrigan/Phoenix) vs. RyRy (Morrigan/Doctor Dom/Magneto) – 5-3
TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) vs. PZPoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) – 6-3
TS|NerdJosh (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. XAN.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 7-3

Second Round
OmG iTz Andre (Wesker/Magneto/Vergil) vs. FNEX.EMP|KBrad (Trish/Dante/Vergil) – 7-4
MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) vs. EMP|Jon Slayton (Zero/Dante/Strider Hiryu) – 8-4
JRosa (Morrigan/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 8-5
Third Round

Fooblat (Haggar/Hulk/Wesker) vs. FNEX.EMP|KBrad (Trish/Dante/Vergil) – 9-5
TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 9-6

Fourth Round

AGE|NYChrisG (Amaterasu/Morrigan/Phoenix) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 9-7

Fifth Round
TS|NerdJosh (Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. DJ Huoshen (Felicia/Vergil/Taskmaster) – 10-7

 

Street Fighter X Tekken Ver.2013

1. TS|Sabin (Alisa/Dhalsim)
2. VxG.EMP|Nuckledu (Guile/Zangief)
3. VxG.EMP|Dieminion (Raven/Hwoarang)
4. RyRy (Lars/Sagat)

Grand Finals

TS|Sabin (Alisa/Dhalsim) vs. VxG.EMP|Nuckledu (Guile/Zangief) – 3-2

Losers Finals

VxG.EMP|Dieminion (Raven/Hwoarang) vs. VxG.EMP|Nuckledu (Guile/Zangief) – 1-3

Winners Finals

VxG.EMP|Dieminion (Raven/Hwoarang) vs. TS|Sabin (Alisa/Dhalsim) – 2-3

Losers Semi-finals

RyRy (Lars/Sagat) vs. VxG.EMP|Nuckledu (Guile/Zangief) – 0-2

Winners Bracket Match Log

TS|Sabin (Dhalsim/Alisa) vs. AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hworang) – 2-0
VxG.EMP|TheGame (Ken/Ryu) vs. StanmanPan (Roletno/Marduk) – 0-2
Vivaldi (Rufus/Law) vs. T-Ara Will08 (Nina/Hwoarang) – 0-2

 

Injustice: Gods Among Us

Singles Tournament

1. OBS.EMP|REO (Batman, Superman)
2. EMP|Tom Brady (Aquaman)
3. AGE|NYChrisG (Green Arrow, Black Adam, Raven, Batman, Killer Frost, Catwoman)
4. PTH|Mr Aquaman (Ares)
5. RESE|Killnator (Doomsday)
5. TS|Sabin (Green Lantern)
7. MH|AlukardNY (Nightwing)
7. TS|NerdJosh (Wonder Woman)

Grand Finals

EMP|Tom Brady (Aquaman) vs. OBS.EMP|REO (Batman) – 0-3 REO resets
EMP|Tom Brady (Aquaman) vs. OBS.EMP|REO (Batman) – 2-3

Losers Finals

AGE|NYChrisG (Green Arrow, Catwoman) vs. OSB.EMP|REO (Batman) – 0-3

Winners Finals

EMP|Tom Brady (Aquaman) vs. OBS.EMP|REO (Batman, Superman) – 2-3

Losers Semi-finals

PTH|Mr Aquaman (Ares) vs. AGE|NYChrisG( Killer Frost) – 0-2

Top 8 Winners

EMP|Tom Brady (Aquaman) vs. AGE|NYChrisG (Black Adam) – 2-0
RESE|Killnator (Doomsday) vs. OBS.EMP|REO (Batman) – 1-2

Top 8 Losers

MH|AlukardNY (Nightwing) vs. PTH|Mr Aquaman (Ares) – 1-2
TS|NerdJosh (Wonder Woman) vs. TS|Sabin (Green Lantern) – 0-2

PTH|Mr Aquaman (Ares) vs. RESE|Killnator (Doomsday) – 2-0
TS|Sabin (Green Lantern) vs. AGE|NYChrisG( Batman) – 1-2

Winners Bracket Match Log

FH|psyken (Catwoman) vs. keninblack (Sinestro) – 0-2
keninblack (Sinestro) vs. VxG.EMP|Tom Brady (Aquaman) – 0-2
AGE|NYChrisG (Green Arrow) vs. Plural (The Flash, Green Arrow) – 2-0
ODP (Green Lantern) vs. Evd3nts (Nightwing) – 1-2
SCG|Step_Wolf (Bane) vs. IDB|Troy (Wonder Woman) – 2-1
SCG|Taylor (Green Lantern) vs. Da Realist27 (The Flash) – 2-0
VxG.EMP|Tom Brady (Aquaman) vs. KevinSparks (Aquaman) – 2-0
AGE|NYCFab (Lex Luthor) vs. Jkun Unleashed (Green Lantern) – 2-1
AGE|NYChrisG (Black Adam) vs. Corpse (Deathstroke) – 2-0
T2A|Kilmax (Green Lantern) vs. Emperors King of Clans (Black Adam) – 2-1
AGE|NYCFab (Lex Luthor) vs. PTH|Mr. Aquaman (Ares) – 0-2
AGE|NYChrisG (Raven) vs. StanmanPan (Deathstroke) – 2-0
SCG|Step_Wolf (Bane) vs. VxG.EMP|Tom Brady (Aquaman) – 0-2
Taylor (Green Lantern) vs. CFAS|FlipKev (Batman) – 0-2

Exhibition Tournament

1. AGE|NYChrisG (Green Arrow, Black Adam, Killer Frost, Nightwing)
2. Thatguy (Solomon Grundy, Green Lantern)
3. RyRy (Cyborg)
3. Stanman (Deathstroke)
5. J-kun (Green Lantern)
5. Channing (Superman, Killer Frost)
5. Megaton (Green Lantern)
5. TS|Nerdjosh (The Joker)

Grand Finals

AGE|NYChrisG(Killer Frost, Nightwing) vs. Thatguy (Solomon Grundy, Green Lantern) – 3-1

Semi-finals

AGE|NYChrisG (Black Adam) vs. Stanman (Deathstroke) – 2-0
RyRy (Cyborg) vs. Thatguy (Green Lantern) – 1-2

First Round

TS|Nerdjosh (The Joker) vs. Stanman (Deathstroke) – 0-2
Channing (Superman, Killer Frost) vs. RyRy (Cyborg) – 0-2
Megaton (Green Lantern) vs. AGE|NYChrisG (Green Arrow) – 0-2
J-kun (Green Lantern) vs. Thatguy (Solomon Grundy) – 1-2

 

The King of Fighters XIII

1. RyRy (EX Kyo/Benimaru/Kim)
2, AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru)
3. EMP|Jon Slayton (Duo Lon/Mr. Karate/Kensou, Billy/Duo Lon/Mr. Karate)
4. Pac Strife (King/Vice/K’)

Grand Finals

RyRy (EX Kyo/Benimaru/Kim) vs. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 3-2

Losers Finals

EMP|Jon Slayton/Duo Lon/Mr. Karate/Kensou) vs. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 2-3

Winners Finals

RyRy (EX Kyo/Benimaru/Kim) vs. EMP|Jon Slayton (Duo Lon/Mr. Karate/Kensou, Billy/Duo Lon/Mr. Karate) – 3-1

Losers Semi-finals

Pac Strife (King/Vice/K’) vs. AGE|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 0-2

Winners Bracket Match Log

Gunz (King/Takuma/Ryo) vs. Stophers (Duo Lon/Chin/Kim) – 2-0
Ludovic (King/Yuri/Ryo) vs. Pac Strife (King/K’/Vice) – 0-2
RyRy (EX Kyo/Benimaru/Kim) vs. Vic Viper (Duo Lon/EX Kyo/Mr. Karate) – 2-0
DJ Huoshen (EX Kyo/Kula/Shen) vs. UYG|Crimson Wolf (Kyo/Hwa/Kensou) – 2-0
ScaryMashedPotatoes (Mr. Karate/EX Kyo/Kim) vs. Fuerte (Raiden/Ralf/Clark) – 0-2
Don (Kim/Yuri/Benimaru) vs. EMP|Jon Slayton (Duo Lon/Mr. Karate/Kensou) – 1-2
Pac Strife (King/K’/Vice) vs. Foomy (Mr. Karate/Chin/Vice) – 2-1

 

Tekken Tag Tournament 2

1. VxG.EMP|TheGame (Heihachi/Devil Jin, Heihachi/Marshall Law)
2. MoneyInc|FightingGM (Lee/Violet, Lars/Violet)
3. Sayco (Dragunov/Marduk)
4. PI|Trungy (Steve/Lars)
5. AceUnlimited (Jun/Jin)
5. PI|Trungy (Steve/Lars)
7. IEatBamboo (Panda/Kuma)
7. ScaryMashPotatoes (Heihachi/Devil Jin)

Grand Finals

MoneyInc|FightingGM (Lee/Violet) vs. VxG.EMP|TheGame (Heihachi/Devil Jin) – 1-3

Losers Finals

MoneyInc|FightingGM (Lee/Violet) vs. Sayco (Dragunov/Marduk) – 3-2

Winners Finals

VxG.EMP|TheGame (Heihachi/Devil Jin, Heihachi/Marshall Law) vs. Sayco (Dragunov/Marduk) – 3-2

Losers Semi-finals

MoneyInc|FightingGM (Lee/Violet) vs. PI|Trungy (Steve/Lars) – 2-0

Top 8 Winners

Sayco (Dragunov/Marduk) vs. MoneyInc|FightingGM (Lee/Violet, Lars/Violet) – 2-0
AGE|NYCFab (Bob/Miguel) vs. VxG.EMP|TheGame (Heihachi/Devil Jin) – 1-2

Top 8 Losers

PI|Trungy (Steve/Lars) vs. IEatBamboo (Panda/Kuma) – 2-0
AceUnlimited (Jun/Jin) vs. ScaryMashPotatoes (Heihachi/Devil Jin) – 2-0

AceUnlimited (Jun/Jin) vs. MoneyInc|FightingGM (Lee/Violet) – 0-2
PI|Trungy (Steve/Lars) vs. AGE|NYCFab (Bob/Miguel) – 2-1

 

Mortal Kombat

1. OBS.EMP|REO (Kabal)
2. LOD|Khaotik8 (Kitana)
3. PTH|Lulzlou (Kabal)
4. Blackula (Kenshi)
5. Witness (Smoke)
5. PTH|Astronaut (Shang Tsung)
7. Spartan00 (Reptile)
7. Mr. Aquaman (Rain)
9. Da Realist27 (Kung Lao)
9. Jkun Unleashed (Sektor)
9. Emperors King of Clans (Quan Chi)
9. Flax (Cyrax)

Grand Finals

OBS.EMP|REO (Kabal) vs. LOD|Khaotik8 (Kitana) – 3-2

Losers Finals

PTH|Lulzlou (Kabal) vs. LOD|Khaotik8 (K/pitana) – 1-3

Winners Finals

OBS.EMP|REO (Kabal) vs. LOD|Khaotik8 (Kitana) – 3-1

Losers Semi-finals

Blackula (Kenshi) vs. PTH|Lulzlou (Kabal) – 1-2

Top 8 Winners

OBS.EMP|REO (Kabal) vs. PTH|Astronaut (Shang Tsung) – 2-0
PTH|Lulzlou (Kabal) vs. PTH|Khaotik (Kitana) – 0-2

Top 8 Losers

Witness (Smoke) vs. Spartan00 (Reptile) – 2-0
Blackula (Kenshi) vs. Mr. Aquaman (Rain) – 2-0

PTH|Lulzlou (Kabal) vs. Witness (Smoke) – 2-0
Blackula (Kenshi) vs. PTH|Astronaut (Shang Tsung) – 2-0

Top 16 Winners

OSB.EMP|REO (Kabal) vs. Da Realist27 (Kung Lao) – 2-0
Spartan00 (Reptile) vs. PTY|Lod Astronaut (Shang Tsung) – 0-2
Blackula (Kenshi) vs. PTH|Khaotik (Kitana) -1-2
PTH|Mr. Aquaman (Rain) vs. PTH.AG|Lulzlou – 1-2

Da Realist27 (Kung Lao) vs. Witness (Smoke) – 0-2
Jkun Unleashed (Sektor) vs. Spartan00 (Reptile) – 0-2
Blackula (Kenshi) vs. Emperors King of Clans (Quan Chi) – 2-0
Mr. Aquaman (Rain) vs. Flax (Cyrax) – 2-0

 

Persona 4 Arena

1. LordKnight (Mitsuru Kirijo)
2. Matt Coma (Aigis)
3. Grover (Yu Narukami)
4. IPG|Colpevole (Chie Satonaka)

Grand Finals

Matt Coma (Aigis) vs. LordKnight (Mitsuru Kirijo) – 0-3

Losers Finals

Matt Coma (Aigis) vs. Grover (Yu Narukami) – 3-0

Winners Finals

LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. Matt Coma (Aigis) – 3-0

Loser Semi-finals

IPG|Colpevole (Chie Satonaka) vs. Grover (Yu Narukami) – 1-2

 

Vampire Savior

Exhibition Tournament

1. LordKnight (Bulleta)
2. Vic Viper (Zabel)
3. Mr Snow (Gallon)
3. UYG|Crimson (Gallon)
5. V (Jedah)
5. Cromer (Bulleta, Morrigan)
5. Just Defend (Bishamon, Felicia)
5. Fresh (Sasquatch, Jedah)

Grand Finals

LordKnight (Bullet) vs. Vic Viper (Zabel) – 3-0

Semi-finals

Vic Viper (Zabel) vs. Mr Snow (Gallon) – 3-0
LordKnight (Bulleta) vs. UYG|Crimson (Gallon) – 3-0

First Round

Vic Viper (Zabel) vs. V (Jedah) – 3-0
Cromer (B vs. Meep (Zero/Vergil/Dante) /strongp- 3-1strong 3. UYG|Crimson (Gallon)ulleta, Morrigan) vs. Mr Snow (Gallon) – 1-3
Just Defend (Bishamon, Felicia) vs. UYG|Crimson (Gallon) – 1-3
LordKnight (Bulleta) vs. Fresh (Sasquatch, Jedah) – 3-0

 

Dead or Alive 5

1. Shade Swifteye (Ayane, Kasumi)
2. ArtemisX (Alpha-152, Kokoro)

Grand Finals

Shade Swifteye (Ayane, Kasumi) vs. ArtemisX (Alpha-152, Kokoro) – 3-2

 

Skullgirls

1. keninblack (Parasoul/Double)
2. Winnie (Filia/Double)
3. FH|psyken (Valentine)
4. AGE|NYChrisG (Fortune/Parasoul)

Source: RVA Tournaments, Team Spooky, nycfurby, keninblack