Road to EVO 2013 – Winter Brawl 7 Results Road to EVO 2013 – Winter Brawl 7 Results
It’s still winter, but the Northeast will be heating up this weekend with Winter Brawl 7! WB7 is organized by Big E Gaming and... Road to EVO 2013 – Winter Brawl 7 Results

It’s still winter, but the Northeast will be heating up this weekend with Winter Brawl 7! WB7 is organized by Big E Gaming and Gaming Vision Network and sponsored by Namco Bandai, Mad Catz, Atlus, Team NINJA and VXG. The Winter Brawl tournament series got its start as a Dead or Alive tournament, but has since expanded to become one of the largest tournaments in the Northeast. Along with Northeast Championships and Summer Jam, Winter Brawl is a part of the Big E Gaming series of events. While previous Big E Gaming events were held at the Sheraton Suites, since last year’s NEC, the series has moved to the Holiday Inn, located one mile from the Philadelphia International Airport.

Winter Brawl 7
Holiday Inn Philadelphia Stadium
900 Packer Ave
Philadelphia, PA 19148

The Road to EVO 2013

At the beginning of the month, Evolution announced that Winter Brawl 7 would be joining to the 2013 Road to Evo series, increasing the number Road to EVO events in the US to five. WB7 is the second stop on the Road to EVO, to be followed by NorCal Regionals 2013 at the end of April.

  • SoCal Regionals 2013 – January 18-20 – Irvine, California
  • Winter Brawl 7 – February 23-24 – Philadelphia, Pennsylvania
  • NorCal Regionals 2013 – April 26-28 – Sunnyvale, California
  • Ultimate Fighting Game Tournament 9 – May 24-26 – Chicago, Illinois
  • Community Effort Orlando 2013 – June 28-30 – Orlando, Florida

As part of the Road to EVO, players will be able to earn seeding towards the EVO 2013 World Finals, July 12-14. The top 16 placers in each of eight EVO games (highlighted below in bold) will be given seeding at EVO 2013.

Games Line-up

With a large number of competitions and plenty of side tournaments, Winter Brawl 7 has something to offer for just about every fighting game fan.

  • The King of Fighters XIII$1000 bonus
  • Mortal KombatVideo X Games qualifier
  • Persona 4 Arena$1000 bonus, free entry
  • Street Fighter X Tekken Ver.2013
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012$500 bonus
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3$500 bonus
  • Arcana Heart 3
  • BlazBlue Continuum Shift EXTEND
  • Dead or Alive 5 – $500 bonus
  • Guilty Gear XX Accent Core Plus
  • Ultimate Mortal Kombat 3
  • Melty Blood Actress Again Current Code
  • SoulCalibur V
  • Super Smash Bros. Brawl
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Virtua Fighter 5 Final Showdown

SSFIV AE Pools
UMvC3 Pools
SFXTK Pools

Attending players include White Tower|Aziz, FNEX|K Brad, EG|Justin Wong, EG|fLoE, EG|Ricky Ortiz, EG|PR Balog, AGE|NYChrisG, BT|Dieminion, BT|MarlinPie, BT|IFC Yipes, AGE|Snake Eyez, AGE|Fanatiq, AGE|Knives, RPD|Gridman, RPD|Weaksauc3, AGE|FlashMetroid, A&C|RDK, PZPoy, MH|RayRay, DJ Huoshen, XAN.IGT|Unkn0wn, TS|Fooblat, TA|Pr3dator, VXG.EMP|NuckleDu, CCG|Chi-Rithy and AGE|Fab.

Tekken Tag Tournament 2 Circuit

Winter Brawl 7 is a part of the Tekken Tag Tournament 2 Circuit, a collaboration between the organizers of Big E Gaming, Final Round and East Coast Throwdown The winner of the TTT2 tournament at WB7 will receive free badge, entry and seeding at FINAL ROUND XVI, East Coast Throwdown 5 and The Fall Classic, the upcoming collaborative tournament between the three organizers.

ST Games

Winter Brawl is also a part of the ST Games series of tournaments. Players participating in the Super Street Fighter II Turbo tournaments will have the opportunity to earn up to a maxium 5 points towards there overall score before the finals at Evolution 2013.

Stream Coverage, Schedule & Other Information

As with previous Big E Gaming tournaments, Winter Brawl 7 will have multiple streams to bring as much tournament action as possible. Team Sp00ky will be providing the primary stream for WB7, with secondary streams brought to you by 8WAYRUN, bifuteki, Team St1ckBuG, Kombat Network and CLASH Tournaments. For more information on the Super Smash Bros. tournaments, check Smash4U.

Team Sp00ky (Main Stream)

Watch live video from teamsp00ky on www.twitch.tv

bifuteki (Secondary Stream)

Watch live video from bifutekiTV on www.twitch.tv

8WAYRUN (3D Games)

Watch live video from 8WAYRUN.COM on www.twitch.tv

St1ckBuG (GGXX, P4U, BBEX)

Watch live video from Team St1ckBuG on www.twitch.tv

Kombat Network (MK)

Watch live video from kombatnetwork on www.twitch.tv

Kombat Network 2 (UMK3)

Watch live video from kombatnetwork2 on www.twitch.tv

CLASH Tournaments (Super Smash Bros.)

Watch live video from CLASH Stream on www.twitch.tv

FreeStepDodge (Dead or Alive 5)

Watch live video from freestepdodge on www.twitch.tv

KBPFGC (King of Fighters XIII)

Watch live video from kpbfgc on www.twitch.tv

Nadakaineko (Arcana Heart 3)

Watch live video from nadakaineko on www.twitch.tv

Below is a stream schedule for the main (Team Sp00ky) and secondary (bifuteki) streams.

 Team Sp00ky Stream

SATURDAY

11AM to 12PM: Pre-game show
12PM to 2PM: AE2012 teams
2PM to 4PM: UMVC3 teams
4PM to 6PM: AE2012 pools
6PM to 8PM: UMVC3 pools
8PM to 9PM: SFXTK pools
9PM to 10:30PM: AE2012 teams top 4
10:30PM to 12AM: UMVC3 teams top 4

SUNDAY

10AM to 12PM: MK top 8
12PM to 1PM: DOA5 top 4
1PM to 2PM: KOFXIII top 4
2PM to 3PM: TTT2 top 4
4PM to 6PM: SFXTK top 8
6PM to 8PM: AE2012 top 8
8PM to 10PM: UMVC3 top 8

Bifuteki Stream

SATURDAY

12PM to 2PM: UMVC3 teams
2PM to 4PM: AE2012 teams
4PM to 6PM: UMVC3 pools
6PM to 8PM: AE2012 pools
8PM: UMVC3 Exhibition matches – TS Fooblat vs GU Tayson (FT7) & AG Demon Hyo vs TA Moons (FT10)

SUNDAY

10AM to 12PM: AE2012 pools
12PM to 2PM: UMVC3 pools
2PM to 4PM: AE2012/UMVC3 semi-finals (to top 8 )

Below is general schedule for Winter Brawl 7.

Saturday, February 23

12PM to 3PM: (MAIN ROOM) AE2012 and UMVC3 teams
1PM: (MAIN ROOM) DOA5 teams
1PM: (SIDE ROOM) MK pools
1PM: Melee, Brawl doubles
2PM: (SIDE ROOM) P4U pools
4PM to 6PM: (MAIN ROOM) AE2012 and UMVC3 pools 1-4
4PM: (MAIN ROOM) KOFXIII pools
5PM: (MAIN ROOM) SCV pools
5PM: (MAIN ROOM) DOA5 pools
6PM to 8PM: (MAIN ROOM) AE2012 and UMVC3 pools 5-8 / TTT2 pools 1-4
8PM to 10PM: (MAIN ROOM) SFXTK pools 1-8 / TTT2 pools 5-8

Sunday, February 24

10AM to 12PM: (MAIN ROOM) AE2012 and UMVC3 pools 9-12
12PM to 2PM: (MAIN ROOM) AE2012 and UMVC3 pools 13-16
1PM: SFIII:3S, Skullgirls, Super Turbo, Project M singles
2PM: Brawl singles
2PM to 4PM: (MAIN ROOM) AE2012 and UMVC3 semi-finals (to top 8 )
3PM: Melee singles
4PM: VF5:FS singles

 

Results

Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012

Singles Tournament

1. EG|PR Balrog (Fei Long, Balrog)
2. VXG.EMP|Santhrax (Sagat, Cammy)
3. BT|Dieminion (Guile)
4. EG|Justin Wong (Rufus)
5. AGE|Snake Eyez (Zangief)
5. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
7. Rico Suave (Abel)
7. Vivaldi (Rufus)

Grand Finals

EG|PR Balrog (Fei Long) vs. VXG.EMP|Santhrax (Cammy, Sagat) – 3-0

Losers Finals

BT|Dieminion (Guile) vs. VXG.EMP|Santhrax (Sagat) – 1-3

Winners Finals

BT|Dieminion (Guile) vs. EG|PR Balrog (Fei Long) – 2-3

Losers Semi-finals

VXG.EMP|Santhrax (Sagat) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 2-1

Top 8 Winners

VXG.EMP|Santhrax (Sagat) vs. BT|Dieminion (Guile) – 1-2
EG|Justin Wong (Rufus) vs. EG|PR Balrog (Fei Long Balrog) – 1-2

Top 8 Losers

Rico Suave (Abel) vs. AGE|Snake Eyez (Zangief) – 0-2
Vivaldi (Rufus) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2

VXG.EMP|Santhrax (Sagat) vs. AGE|Snake Eyez (Zangief) – 2-0
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 1-2

3v3 Team Tournament

1. Team Brotherhood
2. Team Evil Geniuses
3. Team AGE
4. Know Your Matchups

Grand Finals

Team Evil Geniuses vs. Team Brotherhood – 2-3

MTLSF|Chi-Rithy (Cammy) vs. EMP|Jeron (M.Bison)
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. EMP|Jeron (M.Bison)
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. EMP|Sanford Kelly (Sagat)
EG|PR Balrog (Fei Long) vs. EMP|Sanford Kelly (Sagat)
EG|PR Balrog (Fei Long) vs. BT|Dieminion (Guile)

Third Place Match

Know Your Matchups vs. Team AGE – 0-3

Free Jay (Dee Jay) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
Weirdo Neo (Juri) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
MMS|Native (T. Hawk) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)

Semi-Finals

Team Evil Geniuses vs. Know Your Matchups – 3-1

EG|PR Balrog (Fei Long) vs. Weirdo Neo (Juri)
EG|PR Balrog (Fei Long) vs. MMS|Native (T.Hawk)
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. MMS|Native (T.Hawk)
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. ?? (Dee Jay)

Team Brotherhood vs. Team AGE – 3-1

EMP|Jeron (M. Bison) vs. AGE|Flash Metroid (Akuma)
EMP|Sanford Kelly (Sagat) vs. AGE|Flash Metroid (Akuma)
EMP|Sanford Kelly (Sagat) vs. AGE|NYChrisG (Sakura)
EMP|Sanford Kelly (Sagat) vs. AGE|Snake Eyez (Zangief)

 

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Singles Tournament

1. AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom, Morrigan/Doctor Doom/Firebrand)
2. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
3. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma)
4. BT|IFC YipeS (Spencer/Vergil/Hawkeye)
5. XAN.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper)
5. GU|Marvelo (Nova/Dante/Strider Hiryu)
7. GU|GreenAce (Trish/Wesker/Dante)
7. AGE|FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom, C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu)

Grand Finals

AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Firebrand) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-1

Losers Finals

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-3

Winners Finals

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom) – 2-3

Losers Semi-finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. BT|IFC YipeS (Spencer/Vergil/Hawkeye) – 3-2

Top 8 Winners

AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-1
BT|IFC YipeS (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 1-3

Top 8 Losers

XAN.IGT|Unkn0wn (C.Viper/Sentinel/Wesker) vs. GU|GreenAce (Trish/Wesker/Dante) – 3-1
AGE|FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom, C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. GU|Marvelo (Nova/Dante/Strider Hiryu) – 0-3

BT|IFC YipeS (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. XAN.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) – 2-3
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. GU|Marvelo (Nova/Dante/Strider Hiryu) – 3-0

Top 32 Winners Match Log

AGE|FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 2-3
GU|GreenAce (Trish/Wesker/Dante, Dante/Vergil/Hawkeye) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom) – 0-3

Top 32 Losers Match Log

Rikir (Arthur/Dante/Tron) vs. EMP|DragonGod (Nova/Taskmaster/Doctor Doom) – 3-2
Damus (Hulk/Trish/Sentinel) vs. MH|Flux (Zero/Vergil/Dante) – 3-1
Damus (Hulk/Trish/Sentinel) vs. GU|Marvelo (Nova/Dante/Strider Hiryu) – 0-3
UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. GU|Marvelo (Nova/Dante/Strider Hiryu) – 2-3
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. Rikir (Arthur/Dante/Tron) – 3-0
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. PZPoy (Zero/Doctor Doom/Phoenix) – 3-0
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. GU|GreenAce (Trish/Wesker/Dante) – 2-3
AGE|FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Doctor Doom) vs. TA|Mo0ns (Nova/Taskmaster/Amaterasu) – 3-1
EMP|Crazy Joe (C.Viper/Dante/Strider Hiryu) vs. GU|Tayson (Zero/Ryu/Nova) – 0-3
XAN.IGT|Unkn0wn (Wesker/Sentinel/C.Viper) vs. GU|Tayson (Zero/Ryu/Nova) – 3-0

Exhibitions

TA|Moons (Nova/Taskmaster/Amaterasu) vs. AG.MCZ|Demon Hyo (Wolverine/Magneto/Chun-Li) – 10-7

3v3 Team Tournament

1. BROKENTIER!
2. In Logan We Trust
3. Team AGE
4. Dragon Ball Breakfast Club

Grand Finals

In Logan We Trust vs. BROKENTIER! – 0-3

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye)
UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye)
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye)

Third Place Match

Dragon Ball Breakfast Club vs. Team AGE – 0-3

Oreo (Dante/Rocket Raccoon/Vergil) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
?? (Vergil/X-23/Shuma-Gorath) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
?? (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)

Semi-Finals

Dragon Ball Breakfast Club vs. BROKENTIER! – 0-3

?? (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
?? (Vergil/X-23/Shuma-Gorath) vs. BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
Oreo (Dante/Rocket Raccoon/Vergil) vs. BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu)

In Logan We Trust vs. Team AGE – 3-1

EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom)
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma)

Top 8

Sexiest Dudes Alive vs. Dragon Ball Breakfast Club – 2-3

?? (Spencer/Wesker/Hawkeye) vs. ?? (Nova/Spencer/Doctor Strange)
?? (Spencer/Wesker/Hawkeye) vs. ?? (Vergil/X-23/Shuma-Gorath)
?? (Spencer/Wesker/Hawkeye) vs. Oreo (Dante/Rocket Raccoon/Vergil)
?? (Strider Hiryu/Doctor Doom/Dormammu) vs. Oreo (Dante/Rocket Raccoon/Vergil)
?? (Wesker/Magneto/Vergil) vs. Oreo (Dante/Rocket Raccoon/Vergil)

BROKENTIER! vs. Team Midtier – 3-2

BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. A&C|RDK (Trish/Spencer/Doctor Doom)
BT|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan) vs. A&C|RDK (Trish/Spencer/Doctor Doom)
BT|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor strongStrange/Morrigan) vs. Kinderparty (Taskmaster/Nova/Arthur)
BT|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan) vs. Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto)
BT|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto)

In Logan We Trust vs. Glitch Legends – 3-2

UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. Taz (Super-Skrull/Sentinel/Wesker)
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. Taz (Super-Skrull/Sentinel/Wesker)
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker)
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker)
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. AG|Demon Hyo (Wolverine/Magneto/Chun-Li)

Team AGE vs. Team NAN – 3-2

AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom) vs. TA|Moons (Nova/Taskmaster/Amaterasu)
AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom) vs. XAN.IGT|Unkn0wn (C.Viper/Sentinel/Wesker)
AGE|NYChrisG (Morrigan/Vergil/Doctor Doom) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel)
AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel)
AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel)

 

Street Fighter x Tekken ver. 2013

1. BT|Dieminion (Raven/Hwoarang)
2. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li)
3. AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hwoarang)
4. EMP.KPB|Hiro (Rufus/Chun-Li, Guile/Chun-Li)
5. VXG.EMP|Santhrax (Ken/Ryu)
5. EG|fLoE (Jin/Guy)
7. EG|Justin Wong (Elena/Alisa)
7. BIFU|Insaynne (Rufus/Zangief, Chun-Li/Rufus)

Grand Finals

EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) vs. BT|Dieminion (Raven/Hwoarang) – 2-3

Losers Finals

EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) vs. AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hwoarang) – 3-0

Winners Finals

BT|Dieminion (Raven/Hwoarang) vs. AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hwoarang) – 3-1

Losers Semi-finals

EMP.KPB|Hiro (Rufus/Chun-Li, Guile/Chun-Li) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – 1-2

Top 8 Winners

BT|Dieminion (Raven/Hwoarang) vs. EG|fLoE (Jin/Guy) – 2-0
AGE|NYChrisG (Chun-Li/Hwoarang) vs. EMP.KPB|Hiro (Rufus/Chun-Li) – 2-1

Top 8 Losers

EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) vs. EG|Justin Wong (Elena/Alisa) – 2-1
BIFU|Insaynne (Rufus/Zangief, Chun-Li/Rufus) vs. VXG.EMP|Santhrax (Ken/Ryu) – 1-2

VXG.EMP|Santhrax (Ken/Ryu) vs. KPB.EMP|Hiro (Guile/Chun-Li) – 0-2
EG|fLoE (Jin/Guy) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – 0-2

 

Tekken Tag Tournament 2

1. AGE|NYC Fab (Miguel/Bob)
2. Money Inc|FightingGM (Lee/Violet, Paul/Lee)
3. OFDP? (JACK-6/Marduk)
4. Blood Hawk (Leo/Marduk, Dragunov/Hwoarang, Hwoarang/Leo)
5. Kodee (Kazuya/Heihachi)
5. Naclam (Roger Jr./Alex)
7. GangstaOfLove (Nina/Lars)
7. 4H.PI|LOC (Feng/Jin)

Grand Finals

AGE|NYC Fab (Miguel/Bob) vs. Money Inc|FightingGM (Lee/Violet, Paul/Lee) – 2-3 FightingGM resets
AGE|NYC Fab (Miguel/Bob) vs. Money Inc|FightingGM (Lee/Violet, Paul/Lee) – 3-1

Losers Finals

OFDP? (JACK-6/Marduk) vs. Money Inc|FightingGM (Lee/Violet) – 2-3

Winners Finals

AGE|NYC Fab (Miguel/Bob) vs. Money Inc|FightingGM (Lee/Violet) – 3-0

Losers Semi-finals

OFDP? (JACK-6/Marduk) vs. Blood Hawk (Leo/Marduk, Hwoarang/Leo) – 2-0

Top 8 Winners

AGE|NYC Fab (Miguel/Bob) vs. Blood Hawk (Dragunov/Hwoarang, Leo/Marduk) – 2-0
OFDP? (JACK-6/Marduk) vs. Money Inc|FightingGM (Lee/Violet) – 1-2

Top 8 Losers

Kodee (Kazuya/Heihachi) vs. GangstaOfLove (Nina/Lars) – 2-1
4H.PI|LOC (Feng/Jin) vs. Naclam (Roger Jr./Alex) – 0-2

Blood Hawk (Leo/Marduk) vs. Kodee (Kazuya/Heihachi) – 2-1
OFDP? (JACK-6/Marduk) vs. Naclam (Roger Jr./Alex) – 2-0

 

The King of Fighters XIII

1. AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri)
2. AS|Reynald (Ryo/EX Kyo/Hwa, Ryo/K’/Mature, EX Kyo/K’/Ryo)
3. AGE|Mario (Terry/Chin/EX Iori, Mai/Chin/EX Iori, Mai/Terry/EX Iori)
4. RyRy (EX Kyo/Kim/Benimaru)
5. Marco Polo (Benimaru/Iori/Yuri)
5. Merkilo (Kyo/Benimaru/Mr. Karate)
7. DJ Huoshen (EX Kyo/Terry/Shen)
7. PachuKOF (Vice/Kim/Shen)

Grand Finals

AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) vs. AS|Reynald (Ryo/Hwa/EX Kyo) – 3-2

Losers Finals

AS|Reynald (EX Kyo/Hwa/Ryo) vs. AGE|Mario (Mai/Terry/EX Iori) – 3-0

Winners Finals

AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) vs. AGE|Mario (Terry/Chin/EX Iori, Mai/Terry/EX Iori) – 3-0

Losers Semi-finals

AS|Reynald (Ryo/EX Kyo/Hwa) vs. RyRy (EX Kyo/Kim/Benimaru) – 2-1

Top 8 Winners

AGE|Mario (Mai/Chin/EX Iori, Terry/Chin/EX Iori) vs. AS|Reynald (Ryo/K’/Mature) – 2-1
AGE|Romance (King/Benimaru/Yuri) vs. RyRy (EX Kyo/Kim/Benimaru) – 2-0

Top 8 Losers

Marco Polo (Benimaru/King/Yuri) vs. DJ Huoshen (EX Kyo/Terry/Shen) – 2-0
PachuKOF (Vice/Kim/Shen) vs. Merkilo (Kyo/Benimaru/Mr. Karate) – 1-2

Marco Polo (Benimaru/Iori/Yuri) vs. RyRy (EX Kyo/Kim/Benimaru) – 1-2
AS|Reynald (EX Kyo/K’/Ryo) vs. Merkilo (Kyo/Benimaru/Mr. Karate) – 2-0

 

Mortal Kombat

1. EMPR|Curbolicous (Kabal, Sonya Blade)
2. CrazySawnikFawx88 (Mileena, Sonya Blade)
3. PTH|Khaotik88 (Kitana, Sonya Blade)
4. EMPR|Noobe (Cyrax)
5. EGP.OSB.EMPR|Tyrant (Jax)
5. ForeverKing (Kung Lao, Sonya Blade, Kabal)
7. PTH.VSM|Rev0lver88 (Kitana)
7. EMPR.DPGL|Gross (Sektor)

Grand Finals

CrazySawnikFawx88 (Sonya Blade, Mileena) vs. EMPR|Curbolicous (Kabal) – 1-3

Losers Finals

CrazySawnikFawx88 (Mileena) vs. PTH|Khaotik88 (Kitana, Sonya Blade) – 3-1

Winners Finals

CrazySawnikFawx88 (Mileena) vs. EMPR|Curbolicous (Kabal) – 1-3

Losers Semi-finals

EMPR|Noobe (Cyrax) vs. PTH|Kaotik88 (Kitana) – 0-2

Top 8 Winners

CrazySawnikFawx88 (Mileena, Sonya Blade) vs. ForeverKing (Kung Lao) – 2-1
EGP.OSB.EMPR|Tyrant (Jax) vs. EMPR|Curbolicous (Kabal, Sonya Blade) – 1-2

Top 8 Losers

PTH|Khaotik88 (Sonya Blade) vs. PTH.VSM|Rev0lver88 (Kitana) – 2-0
EMPR|Noobe (Cyrax) vs. EMPR.DPGL|Gross (Sektor) – 2-0

EGP.OSB.EMPR|Tyrant (Jax) vs. PTH|Khaotik88 (Kitana) – 0-2
EMPR|Noobe (Cyrax) vs. ForeverKing (Sonya Blade, Kabal) – 2-1

 

Persona 4 Arena

1. MCZ.TSB|SKD (Yu Narukami)
2. BRKRDV (Teddie)
3. Grover (Yu Narukami)
4. PIG|Copevole (Chie Satonaka)
5. Miller (Yosuke Hanamura)
5. Ehrik (Yosuke Hanamura)
7. MCZ.TSB|LordKnight (Mitsuru Kirijo)
7. ZomB (Chie Satonaka)

9. A3Religion (Yu Narukami)
9. Danny Schme (Shadow Labrys)
9. Wyvern Lord (Aigis)
9. LPT (Yukiko Amagi)
13. BT|MarlinPie (Chie Satonaka)
13. Ryan Ken (Chie Satonaka)
13. Mynus (Naoto Shirogane)
13. VR Raiden (Yu Narukami)

Grand Finals

BRKRDV (Teddie) vs. MCZ.TSB|SKD (Yu Narukami) – 0-3

Losers Finals

BRKRDV (Teddie) vs. Grover (Yu Narukami) – 2-0

Winners Finals

MCZ.TSB|SKD (Yu Narukami) vs. Grover (Yu Narukami) – 2-0

Losers Semi-finals

BRKRDV (Teddie) vs. PIG|Copevole (Chie Satonaka) – 2-1

Top 8 Winners

Miller (Yosuke Hanamura) vs. MCZ.TSB|SKD (Yu Narukami) – 1-2
Ehrik (Yosuke Hanamura) vs. Grover (Yu Narukami) – 1-2

Top 8 Losers

ZomB (Chie Satonaka) vs. BrkrDave (Teddie) – 0-2
MCZ.TSB|LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. PIG|Copevole (Chie Satonaka) – 1-2

BRKRDV (Teddie) vs. Ehrik (Yosuke Hanamura) – 2-0
Miller (Yosuke Hanamura) vs. PIG|Copevole (Chie Satonaka) – 0-2

Top 16 Winners

MCZ.TSB|SKD (Yu Narukami) vs. BRKRDV (Teddie) – 2-0
A3Religion (Yu Narukami) vs. Grover (Yu Narukami) – 0-2
Miller (Yosuke Hanamura) vs. Danny Schme (Shadow Labrys) – 2-0
LPT (Yukiko Amagi) vs. Ehrik (Yosuke Hanamura)off-stream

Top 16 Losers

MCZ.TSB|LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. VR Raiden – off-stream
BT|MarlinPie vs. PIG|Copevole – off-stream
Mynus vs. Wyvern Lord (Aigis) – off-stream
ZomB (Chie Satonaka) vs. Ryan Ken – off-stream

MCZ.TSB|LordKnight (Mitsuru Kirijo) vs. LPT (Yukiko Amagi) – 2-0strong
Wyvern Lord (Aigis) vs. BRKRDV (Teddie) – 0-2
ZomB (Chie Satonaka) vs. Danny Schme (Shadow Labrys) – 2-1
A3Religion (Yu Narukami) vs. PIG|Copevole (Chie Satonaka) – 0-2

 

BlazBlue Continuum Shift EXTEND

1. BRKRDV (Arakune)
2. MCZ.TSB|LordKnight (Litchi)
3. MCZ.TSB|SKD (Ragna)
4. TD (Rachel)

Grand Finals

MCZ.TSB|LordKnight (Litchi) vs. BRKRDV (Arakune) – 1-2

Losers Finals

MCZ.TSB|LordKnight (Litchi) vs. MCZ.TSB|SKD (Ragna) – 2-1

Winners Finals

BRKRDV (Arakune) vs. MCZ.TSB|SKD (Ragna) – 2-0

Losers Semi-finals

TD (Rachel) vs. MCZ.TSB|LordKnight (Litchi) – 0-2

 

Guilty Gear XX Accent Core Plus

1. BT|MarlinPie (Eddie, Slayer, Sol, Potemkin)
2. RPD|Alex Smith (May)
3. vyers (Baiken)
4. Mynus (I-No)

Grand Finals

RPD|Alex Smith (May) vs. BT|MarlinPie (Potemkin, Eddie) – 1-2

Losers Finals

RPD|Alex Smith (May) vs. vyers (Baiken) – 2-1

Winners Finals

BT|MarlinPie (Sol, Slayer) vs. vyers (Baiken) – 2-1

Losers Semi-finals

Mynus (I-No) vs. RPD|Alex Smith (May) – 1-2

 

Super Smash Bros. Melee

1. CT|Mew2King (Marth, Sheik, Jigglypuff, Captain Falcon, Samus, Bowser)
2. Velocity (Dr. Mario)
3. CT|Vex Kasrani (Fox, Falco)
4. Copycat (Sheik)
5. Nicolas1024 (Marth, Fox)

Grand Finals

Velocity (Dr. Mario) vs. CT|Mew2King (Captain Falcon, Samus) – 0-3

Losers Finals

Velocity (Dr. Mario) vs. CT|Vex Kasrani (Fox) – 3-2

Winners Finals

CT|Mew2King (Marth, Sheik, Jigglypuff) vs. CT|Vex Kasrani (Falco, Fox) – 3-0

Losers Semi-finals

Velocity (Dr. Mario) vs. Copycat (Sheik) – 2-1

 

Super Smash Bros. Brawl

1. CT|Mew2King (Meta Knight)
2. Salem (Zero Suit Samus)
3. CT|ZeRo (Meta Knight)

Grand Finals

CT|Mew2King (Meta Knight) vs. Salem (Zero Suit Samus) – 3-1

Losers Finals

CT|ZeRo (Meta Knight) vs. Salem (Zero Suit Samus) – 1-3

Winners Finals

CT|Mew2King (Meta Knight) vs. Salem (Zero Suit Samus) – 3-0

 

Project M

1. CT|Mew2King (Falco, Fox, Marth)
2. Salem (Zelda)
3. CT|Vex Kasrani (Falco, Captain Falcon, Ivysaur, Bowser, Ganondorf)
4. CT|Chibo (Sheik, Charizard)

Grand Finals

Salem (Zelda) vs. CT|Mew2King (Falco) – 1-3 Mew2King resets
Salem (Zelda) vs. CT|Mew2King (Falco, Marth) – 1-3

Losers Finals

CT|Vex Kasrani (Ivysaur, Bowser, Ganondorf) vs. CT|Mew2King (Falco) – 0-3

Winners Finals

CT|Vex Kasrani (Falco, Captain Falcon) vs. Salem (Zelda) – 2-3

Losers Semi-finals

CT|Chibo (Sheik, Charizard) vs. CT|Mew2King (Falco) – 0-2

 

SoulCalibur V

1. MTFighter (Leixia)
2. IRM (Maxi)
3. kAb (Natsu)
4. EMP|BlackMamba (Pyrrha, Astaroth)
5. JJJ (Mitsurugi)
5. Thermidor (Nightmare)
7. OmegaXCN (Natsu)
7. Rikuto (Astaroth)

Grand Finals

IRM (Maxi) vs. MTFighter (Leixia) – 1-3 MTFighter resets
IRM (Maxi) vs. MTFighter (Leixia) – 1-3

Losers Finals

kAb (Natsu) vs. MTFighter (Leixia) – 1-3

Winners Finals

MTFighter (Leixia) vs. IRM (Maxi) – 2-3

Losers Semi-finals

kAb (Natsu) vs. EMP|BlackMamba (Pyrrha) – 3-0

Top 8 Winners

MTFighter (Leixia) vs. Thermidor (Nightmare) – 3-0
JJJ (Mitsurugi) vs. IRM (Maxi) – 2-3

Top 8 Losers

OmegaXCN vs. kAboff-stream
Rikuto vs. EMP|BlackMamba – off-stream

JJJ (Mitsurugi) vs. EMP|BlackMamba (Astaroth, Pyrrha) – 2-3
Thermidor vs. kAb – off-stream

 

Dead or Alive 5

1. Sweet Revenge (Gen Fu, Sarah)
2. XCaLibur Bladez (Helena)
3. EMP|BlackMamba (Helena, Hitomi)
4. Rikuto (Bayman)
5. SRM.X|Shin Ryujin (Jann Lee)
5. Shade Swifteye (Kasumi, Ayane)
7. CrazySawnikFawx88 (Christie)
7. Mr. Kwiggle (Christie)

Grand Finals

XCaLibur Bladez (Helena) vs. Sweet Revenge (Gen Fu, Sarah) – 2-3

Losers Finals

XCaLibur Bladez (Helena) vs. EMP|BlackMamba (Helena, Hitomi) – 2-1

Winners Finals

Sweet Revenge (Gen Fu, Sarah) vs. EMP|BlackMamba (Helena) – 3-2

Losers Semi-finals

Rikuto (Bayman) vs. XCaLibur Bladez (Helena) -0-2

Top 8 Winners

SRM.X|Shin Ryujin (Jann Lee) vs. EMP|BlackMamba (Helena) – 1-2
Sweet Revenge (Gen Fu) vs. XCaLibur Bladez (Helena) – 2-1

Top 8 Losers

CrazySawnikFawx88 (Christie) vs. Shade Swifteye (Kasumi) – 1-2
Rikuto (Bayman) vs. Mr. Kwiggle (Christie) – 2-0

Rikuto (Bayman) vs. SRM.X|Shin Ryujin (Jann Lee) – 2-0
Shade Swifteye (Ayane) vs. XCaLibur Bladez (Helena) – 0-2

 

Virtua Fighter 5: Final Showdown

1. CidKid (Lei-Fei, El Blaze)
2. EMP|Denkai (Jacky, Shun)
3. Cheffy-B (Vanessa, Jeffry)
4. EMP|Rodnutz (Kage)
5. Tricky (Eileen)
5. Johosef (Lau)
7. Shag (Goh)
7. Jacko (Jeffry, Sarah)

Grand Finals

CidKid (Lei-Fei) vs. EMP|Denkai (Jacky) – 3-1 CidKid resets
CidKid (Lei-Fei) vs. EMP|Denkai (Shun, Jacky) – 3-2

Losers Finals

CidKid (Lei-Fei) vs. Cheffy-B (Vanessa) – 3-2

Winners Finals

CidKid (El Blaze, Lei-Fei) vs. EMP|Denkai (Jacky) – 1-3

Losers Semi-finals

Cheffy-B (Vanessa) vs. EMP|Rodnutz (Kage)- 3-0

Top 8 Winners

Cheffy-B (Jeffry, Vanessa) vs. CidKid (Lei-Fei) – 0-3
EMP|Denkai (Jacky) vs. Tricky (Eileen) – 3-2

Top 8 Losers

Shag (Goh) vs. EMP|Rodnutz (Kage) – 1-3
Johosef (Lau) vs. Jacko (Jeffry) – 3-0

EMP|Rodnutz (Kage) vs. Tricky (Eileen) – 3-1
Cheffy-B (Jeffry) vs. Johosef (Lau) – 3-1

 

Arcana Heart 3

1. Bill307 (Saki)
2. Nadakaineko (Yoriko)
3. Paper Tigre (Heart)
4. Comic-Z (Saki)
5. citiofbrass (Lilica)
5. LethalMind (Lieselotte)
7. Ghost Writer (Kira)
7. ZomB (Heart)

Grand Finals

Bill307 (Saki) vs. Nadaineko (Yoriko) – 3-2 Bill307 resets
Bill307 (Saki) vs. Nadaineko (Yoriko) – 3-2

Losers Finals

Bill307 (Saki) vs. Paper Tigre (Heart) – 2-0

Winners Finals

Nadaineko (Yoriko) vs. Paper Tigre (Heart) – 2-0

Losers Semi-finals

Bill307 (Saki) vs. Comic-Z (Saki) – 2-0

Top 8 Winners

Comic-Z (Saki) vs. Paper Tigre (Heart) – 0-2
Bill307 (Saki) vs. Nadaineko (Yoriko) – 0-2

Top 8 Losers

Ghost Writer (Kira) vs. LethalMind (Lieselotte) – 0-2
ZomB (Heart) vs. citiofbrass (Lilica) – 0-2

Bill307 (Saki) vs. citiofbrass (Lilica) – 2-0
Comic-Z (Saki) vs. LethalMind (Lieselotte) – 2-0

 

Super Street Fighter II Turbo

1. Damdai (O.Ryu)
2. TechnicalMonkey (Chun-Li, O.Sagat, Claw)
3. Marsgatti (O.Guile, Guile)
4. Bill Gould (E.Honda)
5. Comeback (E.Honda, Balrog)
5. Mikeidge (O.Ryu)
7. EMP.KPB|Hiro (Chun-Li)
7. Dsinnie (Chun-Li)

 

Skullgirls

1. McPeanuts (Peacock/Double)
2. keninblack (Parasoul/Double)
3. LethalMind (Filia/Peacock/Double)
4. AGE|NYChrisG (Ms. Fortune/Parasoul)

 

Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition

1. AGE|NYChrisG
2. Frantastic
3. MarkMan

 

Sources: Big E Gaming, Team Sp00ky, bifuteki, 8WAYRUN, St1ckBuG, Kombat Network, Kombat Network 2, CLASH Tournaments, Nadakaineko, FreeStepDodge, KPBFGC, ST Revival, MarkMan