FINALROUNDBATS//05 XMAS EDITION Tournament Results FINALROUNDBATS//05 XMAS EDITION Tournament Results
Today is the last FINALROUNDBATS event of the year. FRB★05 XMAS EDITION will have tournaments for Tekken Tag Tournament 2 and Ultimate Marvel vs.... FINALROUNDBATS//05 XMAS EDITION Tournament Results

Today is the last FINALROUNDBATS event of the year. FRB★05 XMAS EDITION will have tournaments for Tekken Tag Tournament 2 and Ultimate Marvel vs. Capcom 3, as well as a Saturn Bomberman side tournament. The winners for the overall season for each official tournament will be invited to attend FINAL ROUND XVI in March of next year.

TTT2 Challonge Bracket
UMvC3 Challonge Bracket

OGTY, ABEGEN, G.X, Libra, niceboy, vxDANTE, Tonosama, AO and many others are in attendance. The stream is currently live, viewable below!

Watch live video from FINALROUNDBATS on www.twitch.tv

Watch live video from gostunv on www.twitch.tv

Results

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk)
2. OGTY (Nova/Doctor Doom/Super-Skrull)
3. professor (Haggar/Zero/Sentinel)
4. T-Jima (Wolverine/Captain America/Doctor Doom, Doctor Strange/Doctor Doom/Rocket Raccoon)
5. vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix)
5. G.X (Spencer/Phoenix Wright/Doctor Doom, Spencer/Hulk/Doctor Doom)
5. Chikuwa (Arthur/Doctor Strange/Super-Skrull)
5. LIBRA (Zero/Magneto/Vergil)
9. NKEN (Nova/Dante/Rocket Raccoon)
9. Lipps (Trish/Captain America/X-23)
9. Tanuki Oukoku Queen (Wesker/Magneto/Vergil)
9. Moonwalker (Spencer/Doctor Strange/Hawkeye)
9. Korey (Nemesis T-Type/Hulk/Sentinel)
9. Ryou (Zero/Dante/Vergil, Zero/Dante/Magneto)
9. Tonosama (Rocket Raccoon/Morrigan/Amaterasu)
9. niceboy (Viewtiful Joe/Rocket Raccoon/Hawkeye)
17. Gottsu (Nova/Doctor Doom/Amaterasu), Taskmaster/Wesker/Rocket Raccoon)
17. Takayuki (Chris/Spencer/Doctor Doom)
17. Loco (Trish/Magneto/Nova)
17. Ieyu (Viewtiful Joe/Vergil/Rocket Raccoon)
17. TAITSU (Nova/Magneto/Vergil)
17. Minoth (Hawkeye/Doctor Doom/Dormammu)
17. CAT DRUGS (Spider-Man/Wesker/Phoenix)
17. Discovigilante (Nova/Doctor Doom/Amaterasu)
17. SCOTT POPULAR (Hsien-Ko/Hulk/Ryu, Hulk/Nemesis T-Type/Ryu)
17. Keisuke (Frank West/Vergil/Dante)
17. Mulciber113 (Trish/X-23/Taskmaster, Captain America/X-23/Taskmaster)
17. Hirojya (Spencer/Super-Skrull/Ryu)
17. Qnel (Magneto/Storm/Firebrand, Firebrand/Storm/Doctor Strange)
17. PEKO MAX (Wolverine/Magneto/Sentinel)
33. Tack (Spencer/Taskmaster/Wesker)

Grand Finals

ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. OGTY (Nova/Doctor Doom/Super-Skrull) – 3-0

3rd Place Match

professor (Haggar/Zero/Sentinel) vs. T-Jima (Wolverine/Captain America/Doctor Doom, Doctor Strange/Doctor Doom/Rocket Raccoon) – 2-0

Semi-finals

OGTY (Nova/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. T-Jima (Wolverine/Captain America/Doctor Doom) – 2-0
ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. professor (Haggar/Zero/Sentinel) – 2-0

Top 8

T-Jima (Wolverine/Captain America/Doctor Doom) vs. G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom) – 2-1
OGTY (Nova/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 2-1
professor (Haggar/Zero/Sentinel) vs. Chikuwa (Arthur/Doctor Strange/Super-Skrull) – 2-0
ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. LIBRA (Zero/Magneto/Vergil) – 2-1

Top 16

T-Jima (Wolverine/Captain America/Doctor Doom) vs. NKEN (Nova/Dante/Rocket Raccoon) – 2-0
G.X (Spencer/Phoenix Wright/Doctor Doom, Spencer/Hulk/Doctor Doom) vs. Tanuki Oukoku Queen (Wesker/Magneto/Vergil) – 2-1
vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) vs. Lipps (Trish/Captain America/X-23) – 2-0
OGTY (Nova/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. Moonwalker (Spencer/Doctor Strange/Hawkeye) – 2-0
Korey (Nemesis T-Type/Hulk/Sentinel) vs. Chikuwa (Arthur/Doctor Strange/Super-Skrull) – 0-2
Ryou (Zero/Dante/Magneto, Zero/Dante/Vergil) vs. professor (Haggar/Zero/Sentinel) – 1-2
ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. Tonosama (Rocket Raccoon/Morrigan/Amaterasu) – 2-1
LIBRA vs. niceboy – 2-0 off-stream

2nd Round

Gottsu (Nova/Doctor Doom/Amaterasu), Taskmaster/Wesker/Rocket Raccoon) vs. T-Jima (Wolverine/Captain America/Doctor Doom) – 1-2
Takayuki (Chris/Spencer/Doctor Doom) vs. NKEN (Nova/Dante/Rocket/Raccoon) – 1-2
Tanuki Oukoku Queen (Wesker/Magneto/Vergil) vs. Loco (Trish/Magneto/Nova) – 2-1
G.X (Hulk/Spencer/Doctor Doom) vs. Ieyu (Viewtiful Joe/Vergil/Rocket Raccoon) – 2-0
Lipps (Captain America/Trish/X-23) vs. TAITSU (Nova/Magneto/Vergil) – 2-1
Minoth (Hawkeye/Doctor Doom/Dormammu) vs. OGTY (Nova/Doctor Doom/Super-Skrull) – 0-2
CAT DRUGS (Spider-Man/Wesker/Phoenix) vs. vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 0-2
Discovigilante (Nova/Doctor Doom/Amaterasu) vs. Moonwalker (Spencer/ Doctor Strange/Hawkeye) – 0-2
Edgar Law (Nemesis T-Type/Iron Fist/Strider Hiryu) vs. Chikuwa (Arthur/Doctor Strange/Super-Skrull) – 0-2
Giliam (Nemesis T-Type/Hulk/Sentinel) vs. Korey (Captain America/Vergil/Iron Man) – 0-2
Ryou (Zero/Dante/Vergil) vs. SCOTT★POPULAR (Hsien-Ko/Hulk/Ryu, Hulk/Nemesis T-Type/Ryu) – 2-0
professor (Haggar/Zero/Sentinel) vs. Keisuke (Frank West/Vergil/Dante) – 2-0
Tonosama (Rocket Raccoon/Morrigan/Amaterasu) vs. Mulciber113 (Trish/X-23/Taskmaster, Captain America/X-23/Taskmaster) – 2-0
ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. Hirojya (Spencer/Super-Skrull/Ryu) – 2-0
LIBRA (Zero/Dante/Vergil) vs. Qnel (Magneto/Storm/Firebrand, Firebrand/Storm/Doctor Strange) – 2-0
PEKO MAX (Wolverine/Magneto/Sentinel) vs. niceboy (Viewtiful Joe/Rocket Raccoon/Hawkeye) – 0-2

First Round

T-Jima (Wolverine/Captain America/Doctor Doom) vs. Tack (Spencer/Taskmaster/Wesker) – 2-0

 

Tekken Tag Tournament

1. AO (Leo/Zafina, Alisa/Jaycee, Dr. Bosconovitch/Sebastian, Lars/Alisa, Lars/Miguel, Alisa/Miguel)
2. Hirojya (Roger Jr./Ganryu)
3. Rarara Raichi (Zafina)
4. G.X (Alisa/Yoshimitsu)
5. TAITSU (King)
5. KJ (Jun/Asuka)
5. SCOTT★POPULAR (Marduk)
5. Ieyu (Xiaoyu/Bob)
9. tino (Heihachi/JACK-6)
9. draelor (Marshall Law/Nina)
9. FRB ATSUKO (Nina)

Grand Finals

Hirojya (Roger Jr./Ganryu) vs. AO (Lars/Miguel, Alisa/Miguel) – 1-3

3rd Place Match

Rarara Raichi (Zafina) vs. G.X (Alisa/Yoshimitsu) – 2-0

Semi-finals

Rarara Raichi (Zafina) vs. Hirojya (Roger Jr./Ganryu) – 0-2
G.X (Alisa/Yoshimitsu) vs. AO (Lars/Alisa) – 0-2

Top 8

Rarara Raichi (Zafina) vs. TAITSU (King) – 2-0
Hirojya (Roger Jr./Ganryu) vs. KJ (Jun/Asuka) – 2-0
SCOTT★POPULAR (Marduk) vs. AO (Dr. Bosconovitch/Sebastian) – 0-2
G.X (Alisa/Yoshimitsu) vs. Ieyu (Xiaoyu/Bob) – 2-1

First Round

Rarara Raichi (Zafina) vs. tino (Heihachi/JACK-6) – 2-0
AO (Leo/Zafina, Alisa/Jaycee) vs. draelor (Marshall Law/Nina) – 2-1
FRB ATSUKO (Nina) vs. Ieyu (Xiaoyu/Bob) – 0-2

Source: FINALROUNDBATS, FRB Blog