Youmacon Battle Opera Results Youmacon Battle Opera Results
  Since its inception in 2005, Detroit’s Youmacon has risen steadily within the world of anime conventions, and they’re looking to make an even... Youmacon Battle Opera Results

 

Since its inception in 2005, Detroit’s Youmacon has risen steadily within the world of anime conventions, and they’re looking to make an even greater jump this year with their very own fighting game tournament. Dubbed Youmacon Battle Opera, this event will featured a wide variety of games spread across the entire weekend. From standbys like Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012 and Ultimate Marvel vs. Capcom 3 to more niche titles like Vampire Savior and Skullgirls, there’s definitely something here for everyone. And with none other than Alex Jebailey bringing his expertise to the event as guest host, it’s sure to be just as well-ran as it is expansive.

All the information you’ll need to spectate has been included below, as well as a list of some of the players you can expect to see. Youmacon Battle Opera is set to be broadcast across four separate streams in order to give every game a little bit of the spotlight they deserve, so be sure to compare the provided stream and schedule information to catch all the action in your favorite games.

Tournament Lineup

  • Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012 – $1000 pot bonus
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 – $1000 pot bonus
  • Tekken Tag Tournament 2 – $1000 pot bonus
  • Soul Calibur V – $1000 pot bonus
  • King of Fighters XIII – $1000 pot bonus
  • Mortal Kombat
  • Persona 4 Arena
  • Super Street Fighter II Turbo HD Remix
  • Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition
  • Street Fighter x Tekken
  • Skullgirls
  • Virtua Fighter 5: Final Showdown
  • Dead or Alive 5
  • BlazBlue: Continuum Shift Extend
  • Darkstalkers 3
  • Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Generations
  • Super Smash Bros. Melee
  • Super Smash Bros. Brawl

Confirmed Attendees

  • coL|Filipino Champ
  • BT|IFC Yipes
  • LU|Alex Valle
  • EG|Justin Wong
  • EG|Ricky Ortiz
  • EG|PR Balrog
  • Wolfkrone
  • AGE|NYChrisG
  • FNEX|KBrad
  • DMG|FightingGM
  • DMG|Lionheart
  • DMG|Blacktastic

Schedule

Streams

Level|Up Live (Main Stage – AE 2012, UMvC3, KOFXIII, P4U, SFIII: 3S)

Watch live video from Level|Up Live on www.twitch.tv

Bifuteki (2D Side Stage – Mortal Kombat, Skullgirls, SFxTK, SSFIIT: HDR, BB:CSEX)

Watch live video from bifutekiTV on www.twitch.tv

Get Salty (3D Side Stage – Vampire Savior, TTT2, VF5: FS, SCV, DOA5)

Watch live video from Get Salty! on www.twitch.tv

Clash Tournaments (Super Smash Bros. Melee, Super Smash Bros. Brawl, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Generations)

Watch live video from CLASH Stream on www.twitch.tv

 

Results

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

1. EG|Justin Wong (Rufus)
2. EG|PR Balrog (Balrog, T.Hawk)
3. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
4. DMG.MCZ|iPeru (El Fuerte)
5. Slinkun (Guile, Evil Ryu)
5. DMG.MCZ|Lionheart (Sagat)
7. Happy Medicine (M.Bison)
7. LU|Alex Valle (Ryu)

9. CoCo|Playing2Win (Dhalsim)
9. Buy Hungry Human (Rufus)
9. FNEX|K-Brad (Cammy)
9. Chad de Thunder
13. Mean Saltine
13.WeaponsLeft
13. UVG|Noel Brown
13. BAKA

Grand Finals

EG|PR Balrog (Balrog, T.Hawk) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 0-3

Losers Finals

EG|PR Balrog (Balrog) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 3-2

Winners Finals

EG|PR Balrog (Balrog) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 1-3

Losers Semi-finals

DMG.MCZ|iPeru (El Fuerte) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2

Top 8 Winners

EG|PR Balrog (Balrog) vs. Slinkun (Guile) – 2-0
EG|Justin Wong (Rufus) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 2-0

Top 8 Losers

DMG.MCZ|Lionheart (Sagat) vs. Happy Medicine (M.Bison) – 2-1
DMG.MCZ|iPeru (El Fuerte) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 2-1

DMG.MCZ|iPeru (El Fuerte) vs. Slinkun (Guile, Evil Ryu) – 2-0
DMC.MCZ|Lionheart (Sagat) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 1-2

Top 16 Winners

DMG.MCZ|Lionheart (Sagat) vs. Slinkun (Guile) – 1-2
FNEX|K-Brad (Cammy) vs. EG|PR Balrog (Balrog) – 0-2
LU|Alex Valle (Ryu) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2
EG|Justin Wong (Rufus) vs. DMG.MCZ|iPeru (El Fuerte) – 2-0

Top 16 Losers

Mean Saltine vs. Chad de Thunder
WeaponsLeft vs. Buy Hungry Human
UVG|Noel Brown vs. Happy Medicine
BAKA vs. CoCo|Playing2Win

DMG.MCZ|Lionheart (Sagat) vs. CoCo|Playing2Win (Dhalsim) – 2-1
Buy Hungry Human (Rufus) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 0-2
Chad de Thunder vs. DMG.MCZ|iPeru
Happy Medicine vs. FNEX|K-Brad

 

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. BT|IFC Yipes (Nova/Spencer/Doctor Strange)
2. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
3. coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Dormammu/Doctor Doom/Phoenix)
4. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma)
5. CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker,  Zero/Vergil/Magneto)
5. EG|Ricky Ortiz (Wolverine/Wesker/Akuma)
7. TFA.RZR|Frankie G (Spencer/Vergil/Hawkeye, Dante/Vergil/Magneto)
7. UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker)

Grand Finals

BT|IFC Yipes (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-2 IFC Yipes resets
BT|IFC Yipes (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 3-1

Losers Finals

BT|IFC Yipes (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) – 3-1

Winners Finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-2

Losers Semi-finals

BT|IFC Yipes (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 3-1

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Wolverin/Storm/Akuma) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 1-3
BT|IFC Yipes (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3

Top 8 Losers

TFA.RZR|Frankie G (Spencer/Vergil/Hawkeye, Dante/Vergil/Magneto) vs. EG|Ricky Ortiz (Wolverine/Wesker/Akuma) – 0-3
CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) – 3-1

BT|IFC Yipes (Nova/Spencer/Doctor Strange) vs. CoCo|OmG iTz Andre (Zero/Vergil/Magneto, Vergil/Magneto/Wesker) – 3-1
EG|Ricky Ortiz (Wolverine/Wesker/Akuma) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 0-3

 

Street Fighter X Tekken

1. EG|Justin Wong (Cody/Vega)
2. LU|Alex Valle (Ryu/Law, Ryu/Kazuya)
3. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Akuma)
4. Steve O (Cammy/Julia)
5. EG|PR Balrog (Cody/Kazuya, Dhalsim/Cody)
5. HD|Cloud Strife (Zangief/Guile)

Grand Finals

EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. LU|Alex Valle (Ryu/Law)  – 3-0

Losers Finals

LU|Alex Valle (Ryu/Law) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Akuma) – 3-2

Winners Finals

EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. LU|Alex Valle (Ryu/Kazuya) – 3-0

Losers Semi-finals

Steve O (Cammy/Julia) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Akuma) – 1-2

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. EG|PR Balrog (Cody/Kazuya, Dhalsim/Cody) – 2-0
Steve O (Cammy/Julia) vs. LU|Alex Valle (Ryu/Kazuya) – 0-2

Top 8 Losers

EG|PR Balrog (Cody/Dhalsim) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Akuma) – 0-2
HD|Cloud Strife (Zangief/Guile) vs. Steve O (Cammy/Julia) – 0-2

 

The King of Fighters XIII

1.  AS|Reynald (Ash/Mature/Daimon)
2.  AGE|Romance (Benimaru/Hwa/Yuri, King/Benimaru/Saiki, Benimaru/Saiki/Yuri)
3. EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King)
4.  Alphonso (Mr. Karate/Billy/Hwa, Kim/Mr. Karate/Hwa)
5. AGE|Mario (Terry/Kyo/EX Iori)
5. AkumaZX (Andy/Ryo/Mr. Karate Ryo/Takuma/Robert)
7. Radian (Kula/King/Iori)
7. Devil Chipp (Kyo/Duo Lon/Kensou, Kyo/King/Kim)

Grand Finals

AGE|Romance (Benimaru/Saiki/Yuri) vs. AS|Reynald (Ash/Mature/Daimon) – 2-3

Losers Finals

AGE|Romance (Hwa/Yuri/Benimaru) vs. EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King) – 3-0

Winners Finals

AGE|Romance (King/Benimaru/Saiki) vs. AS|Reynald (Mature/Ash/Daimon)  – 0-3

Losers Semi-finals

EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King) vs. Alphonso (Billy/Mr. Karate/Hwa, Kim/Mr. Karate/Hwa) – 2-0

Top 8 Winners

AkumaZX (Andy/Ryo/Mr. Karate) vs. AS|Reynald (Ash/Mature/Daimon) – 0-2
AGE|Romance (Benimaru/Hwa/Yuri) vs. EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King) – 2-0

Top 8 Losers

Radian (Kula/King/Iori) vs. AGE|Mario (Terry/Kyo/EX Iori) – 0-2
Alphonso (Mr.Karate/Billy/Hwa) vs. Devil Chipp (Kyo/Duo Lon/Kensou, Kyo/King/Kim) – 2-0

EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King) vs. AGE|Mario (EX Iori/Kyo/Terry) – 2-0
AkumaZX (Andy/Ryo/Mr. Karate Ryo/Takuma/Robert) vs. Alphonso (Mr. Karate/Billy/Hwa) – 1-2

 

Persona 4 Arena

1. AS|Reynald (Chie Satonaka, Mitsuru Kirijo)
2. Coma (Aigis, Chie Satonaka)
3. A.X.I.S. (Kanji Tatsumi)
4. 50 (Aigis)
5. DJ Huoshen (Yukiko Amagi)
5. Shardz (Mitsuru Kirijo)
7. Riyo (Labrys)
7. Royer Ruckus (Yu Narukami)

Grand Finals

Coma (Aigis, Chie Satonaka) vs. AS|Reynald (Chie Satonaka, Mitsuru Kirijo) – 3-2 Coma resets
Coma (Aigis) vs. AS|Reynald (Mitsuru Kirijo) – 0-3

Losers Finals

Coma (Aigis) vs. A.X.I.S. (Kanji Tatsumi) – 3-1

Winners Finals

AS|Reynald (Chie Satonaka) vs. A.X.I.S. (Kanji Tatsumi) – 3-1

Losers Semi-finals

50 (Aigis) vs. Coma (Aigis, Chie Satonaka) – 1-2

Top 8 Winners

DJ Huoshen (Yukiko Amagi) vs. A.X.I.S. (Kanji Tatsumi) – 0-2
AS|Reynald (Chie Satonaka) vs. Shardz (Mitsuru Kirijo) – 2-0

Top 8 Losers

Riyo (Labrys) vs. 50 (Aigis) – 0-2
Royer Ruckus (Yu Narukami) vs. Coma (Aigis) – 0-2

DJ Huoshen (Yukiko Amagi) vs. 50 (Aigis) – 1-2
Shardz (Mitsuru Kirijo) vs. Coma (Aigis) – 0-2

 

 BlazBlue Continuum Shift Extend

1. A.X.I.S. (Tager)
2. Raz (Bang)
3. Elda Taluda (Tager)
4. Chaos (Litchi)

 Grand Finals

A.X.I.S. (Tager) vs. Raz (Bang) – 3-0

Losers Finals

Elda Taluda (Tager) vs. Raz (Bang) – 2-3

Winners Finals

Elda Taluda (Tager) vs. A.X.I.S. (Tager) – 1-3

Losers Semi-finals

Chaos (Litchi) vs. Raz (Bang) – 0-2

 

 Tekken Tag Touranment 2

1. DMG.MCZ|Fighting GM (Lee/Lars)
2. Mateo (JACK-6/Feng)
3. Sluch (Zafina/Christie)
4. CoCo|FiftyYen (Kazuya/Devil Jin, Devil Jin/Heihachi)
5. LU|Alex Valle (Armor King/King)
5. AkumaZX (Kazuya/Jinpachi)
7. FF.AU|IM Digimon (P.JACK/Anna)
7. CORN|Adonis (Armor King/Leo, Lars/Miguel)

Grand Finals

Mateo (JACK-6/Feng) vs. DMG.MCZ|Fighting GM (Lee/Lars) – 1-3

Losers Finals

Mateo (JACK-6/Feng) vs. Sluch (Zafina/Christie) – 3-0

Winners Finals

Mateo (JACK-6/Feng) vs. DMG.MCZ|FightingGM (Lee/Lars) – 0-3

Losers Semi-finals

Sluch (Zafina/Christie) vs. CoCo|FiftyYen (Devil Jin/Heihachi)  – 3-2

Top 8 Winners

DMG.MCZ|FightingGM (Lee/Lars) vs. AkumaZX (Kazuya/Jinpachi) – 3-0
Mateo (JACK-6/Feng) vs. LU|Alex Valle (Armor King/King) – 3-1

Top 8 Losers

CoCo|FiftyYen (Kazuya/Devil Jin) vs. FF.AU|IM Digimon (P.JACK/Anna) – 3-0
CORN|Adonis (Armor King/Leo, Lars/Miguel) vs. Sluch (Zafina/Christie) – 0-3

CoCo|FiftyYen (Kazuya/Devil Jin) vs. LU|Alex Valle (Armor King/King) – 3-0
Sluch (Zafina/Christie) vs. AkumaZX (Kazuya/Jinpachi) – 3-0

 

Dead or Alive 5

1. Shin Ryujin (Jann Lee)
2. Happy Medicine (Ayane)
3. Alchemistgunner (Mila, Hitomi)
4.  IkillemAll (Brad Wong)

Grand Finals

Shin Ryujin (Jann Lee) vs. Happy Medicine (Ayane) – 3-1

Losers Finals

Happy Medicine (Ayane) vs. Alchemistgunner (Mila) – 3-0

Winners Finals

Alchemistgunner (Mila, Hitomi) vs. Shin Ryujin (Jann Lee) – 0-3

Losers Semi-finals

Happy Medicine (Ayane) vs. IkillemAll (Brad Wong) – 3-0

Early Round Match Log

Smoke (Brad Wong) vs. CoCo|OMG Itz Andre (Kokoro) – 0-3
Happy Medicine (Ayane) vs. GSUS|Reloaded (Hayate, Jann Lee) – 3-0
Shin Ryujin (Jann Lee) vs. SRM|ShadowGlare (Tina) – 3-0
Dark Obliske (Brad Wong) vs. IkillemAll (Brad Wong) – 0-3
VFP (Zack) vs. Alchemistgunner (Mila) – 0-3

 

Virtua Fighter 5: Final Showdown

1. Izuna Otoshi (Vanessa)
2. Shin Ryujin (Sarah)
3. GSUS|Reloaded (Vanessa)
4.  JJJE.40%|Flashkick (Jacky)

Grand Finals

Izuna Otoshi (Vanessa) vs. Shin Ryujin (Sarah) – 3-2

Losers Finals

Shin Ryujin (Sarah) vs. GSUS|Reloaded (Vanessa) – 3-2

Winners Finals

Izuna Otoshi (Vanessa) vs. GSUS|Reloaded (Vanessa) – 3-1

Losers Semi-finals

JJJE.40%|Flashkick (Jacky) vs. Shin Ryujin (Sarah) – 0-3

Early Round Match Log

Shin Ryujin (Sarah) vs. Hirokonobu (Jacky, Jean) – 3-0
TFA.RZR|Kiu (Jean) vs. GetSalty! (Eileen) – 3-1
GSUS|Reloaded (Vanessa) vs. FF|AU IM Digimon (Lau, Jeffry) – 3-0
MR ALL CAPS (Sarah) vs. LU|Shinjin (Eileen) – 3-1
GSUS|Reloaded (Vanessa) vs. JJE.40%|Flashkick (Jacky) – 3-1
Greats (Wolf) vs. TFA.RZR|Kiu (Jean) – 1-3
GetSalty! (Eileen) vs. Shin Ryujin (Sarah) – 1-3
Ahill (Sarah) vs. FF|AU IM Digimon (Lau) – 1-3
Hirokonobu (Aoi, Jacky) vs. Greats (Wolf) – 0-3
LU|Shinjin (Eileen) vs. FF|AU IM Digimon (Jeffry) – 0-3
Izuna Otoshi (Vanessa) vs. MR ALL CAPS (Sarah) – 3-1
Shin Ryujin (Sarah) vs. FF|AU IM Digimon (Kage, El Blaze, Akira) – 3-0
GSUS|Reloaded (Vanessa) vs. TFA.RZR|Kiu (Jean) – 3-2
Greats (Wolf) vs. JJE.40%|Flashkick (Jacky) – 2-3
MR ALL CAPS (Sarah) vs. JJE.40%|Flashkick (Jacky) – 0-3

 

 

SoulCalibur V

1. Mateo (Mitsurugi)
2. DUX|Hawkeye (Natsu)
3. MysticBill (Natsu)
4. AR15 (Algol)
5. LostProvidence (Viola, Patroklos, Pyrrha)
5. CORN|MR ALL CAPS (Voldo, Natsu Nightmare)
7. Shin Ryujin (Xiba)
7. CORN|Devil Chipp (Maxi, Mitsurugi)

Grand Finals

DUX|Hawkeye (Natsu) vs. Mateo (Mitsurugi) – 0-3 Mateo resets
DUX|Hawkeye (Natsu) vs. Mateo (Mitsurugi) – 0-3

Losers Finals

MysticBill (Natsu) vs. Mateo (Mitsurugi) – 0-3

 Winners Finals

DUX|Hawkeye (Natsu) vs. Mateo (Mitsurugi) – 3-2

Losers Semi-finals

MysticBill (Natsu) vs. AR15 (Algol) – 3-2

Top 8 Winners

Mateo (Mitsurugi) vs. AR15 (Algol) – 3-0
MysticBill (Natsu) vs. DUX|Hawkeye (Natsu) – 0-3

Top 8 Losers

Shin Ryujin (Xiba) vs. LostProvidence (Viola, Patroklos) – 1-3
CORN|MR ALL CAPS (Natsu, Voldo) vs. CORN|Devil Chipp (Maxi, Mitsurugi) – 3-2

LostProvidence (Pyrrha, Viola) vs. MysticBill (Natsu) – 1-3
CORN|MR ALL CAPS (Voldo, Natsu Nightmare) vs. AR15 (Algol) – 0-3

 

 

Mortal Kombat

1. Compbros (Sonya Blade)
2. EG|Justin Wong (Raiden)
3. CORN|Wulfgang Mellow (Kabal)
4. Clise (Skarlet)

Grand Finals

Compbros (Sonya Blade) vs. EG|Justin Wong (Raiden) – 3-2

Losers Finals

CORN|Wulfgang Mellow (Kabal) vs. EG|Justin Wong (Raiden) – 0-3

Winners Finals

Compbros (Sonya Blade) vs. EG|Justin Wong (Raiden) – 3-1

Losers Semi-finals

CORN|Wulfgang Mellow (Kabal) vs. Clise (Skarlet) – 2-0

Skullgirls

1.  Elda Taluda (Ms. Fortune/Cerebella)
2. EG|Justin Wong (Valentine/Parasoul)
3. G4B|Alex McStrife (Peacock, Peacock/Double)
4. Wuddha (Cerebella)

Grand Finals

Elda Taluda (Ms. Fortune/Cerebella) vs. EG|Justin Wong (Valentine/Parasoul) – 1-3 Justin Wong resets
 Elda Taluda (Ms. Fortune/Cerebella) vs. EG|Justin Wong (Valentine/Parasoul) – 3-1 

Losers Finals

G4B|Alex McStrife (Peacock, Peacock/Double) vs. EG|Justin Wong (Valentine/Parasoul) – 0-3

Winners Finals

G4B|Alex McStrife (Peacock) vs. Elda Taluda (Ms. Fortune/Cerebella) – 1-3

Losers Semi-finals

Wuddha (Cerebella) vs. EG|Justin Wong (Valentine/Parasoul) – 0-2

 

Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition

1. EG|Justin Wong (Necro, Hugo, Elena, Oro, Sean, Dudley)
2. EG|Ricky Ortiz (Chun-Li, Yun, Akuma, Sean, Urien)
3. LU|Alex Valle (Twelve, Ken, Ryu)
4. EG|PR Balrog (Chun-Li, Elena, Alex)
5. CEO Jebailey (Ken, Chun-Li)
5. AS|Reynald (Yang)
7. Baka (Makoto, Yun)
7. Wendell (Ryu, Ken)

Grand Finals

EG|Justin Wong (Dudley) vs. EG|Ricky Ortiz (Urien, Yun) – 3-0

Losers Finals

EG|Ricky Ortiz (Chun-Li) vs. LU|Alex Valle (Twelve, Ken) – 3-0

Winners Finals

EG|Justin Wong (Oro, Sean) vs. EG|Ricky Ortiz (Akuma, Sean) – 2-1

Winners Bracket

EG|Ricky Ortiz (Yun) vs. EG|PR Balrog (Elena, Alex) – 2-0
EG|Justin Wong (Elena) vs. AS|Reynald (Yang) – 2-0

Losers Bracket

Wendell (Ken) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 0-2
Baka (Makoto, Yun) vs. CEO Jebailey (Ken, Chun-Li) – 1-2

LU|Alex Valle (Ken) vs. AS|Reynald (Yang) – 2-0
EG|PR Balrog (Chun-Li) vs. CEO Jebailey (Ken, Chun-Li) – 2-0

EG|PR Balrog (Chun-Li) vs. LU|Alex Valle (Twelve) – 1-2

Early Round Match Log

Stevo (Alex) vs. Wendell (Ryu) – 2-0
EG|Justin Wong (Necro) vs. Big Daddy (Chun-Li) – 2-0
Mardon (Ken) vs. LU|Alex Valle (Twelve) – 0-2
EG|Ricky Ortiz (Chun-Li) vs. LU|Alex Valle (Ken) – 2-0
EG|Justin Wong (Hugo) vs. CEO Jebailey (Ken) – 2-0
Big Daddy (Chun-Li) vs. LU|Alex Valle (Ken) – 0-2

 

Super Street Fighter II Turbo HD Remix (Classic Mode)

1. LU|Alex Valle (Ryu)
2. EG|Justin Wong (O. Sagat)
3. EG|PR Balrog (Balrog)
4. Mad King (M. Bison)
5. CEO Jebailey (O. Sagat, Balrog)
5. Mavrick (M. Bison)
7. Face Bug (E. Honda, Vega)
7. Gummo (E. Honda)

Grand Finals

LU|Alex Valle (Ryu) vs. EG|Justin Wong (O. Sagat) – 3-1

Losers Finals

EG|PR Balrog (Balrog) vs. EG|Justin Wong (O. Sagat) – 1-3

Winners Finals

EG|Justin Wong (O. Sagat) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 1-3

Losers Bracket

Mavrick (M. Bison) vs. Gummo (E. Honda) – 2-1
Face Bug (E. Honda) vs. Mad King (M. Bison) – 1-2

EG|PR Balrog (Balrog) vs. Mavrick (M. Bison) – 2-0
CEO Jebailey (O. Sagat, Balrog) vs. Mad King (M. Bison) –  0-2

EG|PR Balrog (Balrog) vs. Mad King (M. Bison) – 2-1

Early Round Match Log

TFA.RZR|DeeDogg (Guile) vs. LU|Alex Valle (Ryu) – 0-2
FU|Vogal (O. Sagat) vs. ACE (Balrog) – 0-2
EG|PR Balrog (Balrog) vs. Big Daddy (Ryu, O. Sagat) – 2-0
coL|Filipino Champ (Dhalsim) vs. CEO Jebailey (O. Sagat) – 0-2
Gummo (E. Honda) vs. Face Bug (E. Honda, Vega) – 2-0
Shogun 17 (Chun-Li) vs. Mardon (Ken) – 2-0
TFA.RZR|DeeDogg (Guile) vs. FU|Vogal (O. Sagat) – 2-0
Com Warrior (Ryu) vs. Mavrick (M. Bison) – 0-2
Big Daddy (O. Sagat) vs. Gummo (E. Honda) – 0-2

 

Vampire Savior (Round Robin)

1. EG|Justin Wong (Talbain)
2. TFA.RZR|FrankieG (Jedah)

Match Log

TFA.RZR|FrankieG (Jedah) vs. Hirokonobu (Felicia) – 2-0
EG|Justin Wong (Talbain) vs. ??? (Morrigan) – 2-0
EG|Justin Wong (Talbain) vs. Hirokonobu (Felicia) – 2-0
EG|Justin Wong (Talbain) vs. TFA.RZR|FrankieG (Jedah) – 2-0
TFA.RZR|FrankieG (Jedah) vs. Ahill (Talbain) – 2-0

 

Sources: Youmacon Battle Opera, Focus Fire Feed, Level|Up Live, Bifuteki, Get Salty, Clash Tournaments