Canada Cup 2012 Results

By on October 28, 2012 at 5:40 pm
canadacup-150x

This weekend, Canada Cup Gaming will present to you one of the most anticipated tournaments of the year, Canada Cup 2012. In its first two years, Canada Cup has delivered some great action from players across the globe, as well as a few interesting memes. This year’s Canada Cup will look to top that, hosted and broadcast live at The Calgary Chinese Cultural Centre in Calgary, Alberta. While the official tournament list is small, the prize pools and pot bonuses are substantial, and there are a number of side tournaments as well:

Official Tournaments
  • Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012 International Team Tournament – $5000 prize pool
  • Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012 Singles – $2000 pot bonus
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 Singles – $2000 pot bonus
Side Tournaments
  • Dead or Alive 5
  • The King of Fighters XIII
  • Mortal Kombat
  • Persona 4 Arena
  • Street Fighter x Tekken
  • Tekken Tag Tournament 2
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 5-on-5

The SSFIV: AE ver. 2012 International Team Tournament

Perhaps the biggest highlight of Canada Cup is the Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012 International Team Tournament. This is a 5-on-5 competition, double elimination and character locked, with duplicate characters unallowed within a single team.

The winners of the International 5-on-5 will claim their share of the $5000 total prize pool for the tournament as well as one of the extremely limited edition Mad Catz / Canada Cup 2012 Arcade FightStick V.S. Edition (see below), one for each member.

The last member of Team Canada 1 will be determined this Thursday through the wild card robin robin tournament. The winner of this five-player tournament has two options: join as the last member of Team Canada 1, or become captain of Team Canada 2. If winner has a character conflict with the first team, that person will automatically become captain of Team Canada 2 and the runner-up will join Canada 1.

Below are the teams and currently known members for the International 5-on-5. Note that some originally announced teams and players won’t be in attendance, including Team UK and Poongko, who was originally a part of Team Korea.

Team Canada 1
CCG|Air (Ryu) – Captain
CCG|Jozhear (Vega)
MTLSF|Chi-Rithy (Cammy)
CCG|Lap Chi (Blanka)
Clim (Zangief)

Team Canada 2
HiHiPuffyYamiYumi (M. Bison)
Graeme (Balrog)
Raiden (Chun-Li)
ShinAkuma204 (Akuma)
WhiteGun (Ibuki)

Team USA 1
EG|Justin Wong (Rufus) – Captain
Mike Ross (E. Honda)
Kim1234 (M. Bison)
FNEX|KBrad (Cammy)
AGE|FlashMetroid (Gen)

Team USA 2
EG|Ricky Ortiz (Rufus) – Captain
EG|PR Balrog (Balrog)
LU|Alex Valle (Ryu)
AGE|Vangief (Zangief)
coL|Filipino Champ (Dhalsim)

Team Japan
MCZ|Tokido (Akuma) – Captain
RZR|Fuudo (Fei Long)
MCZ|Mago (Adon)
Kazunoko (Yun)
Bonchan (Sagat)

Team Korea
WW.MCZ|Laugh (Ryu) – Captain
WW.MCZ|Infiltration (Akuma)
Naraks (C.Viper)
Kim Legend (Blanka)
Street11 (Gen)

Team Netherlands
LLL|MBR (Akuma) – Captain
LLL|DoomDomain (Ryu)
LLL|MoMi (Fei Long)
ChaozTheory (M. Bison)
Emersion (Vega)

Team Southeast Asia
AVM|GamerBee (Adon) – Captain
HumanBomb (Sakura)
DM.MCZ|Xian (Gen)
DM.MCZ|Kaiser (Yun)
DM.MCZ|Zhi (Sagat)

Beyond the players participating in the international 5-on-5, LU|Alex Valle, EG|fL0E, AGE|Vangief, AGE|ChrisG, and many, many more will be attending Canada Cup to compete.

The Limited Edition Mad Catz/Canada Cup Gaming FightStick

Mad Catz and Canada Cup Gaming have teamed together to created a very limited line of arcade sticks. The Mad Catz / Canada Cup Arcade FightStick unfortunately isn’t on sale, but the stick will be given away as prizes for the International 5-on-5 as well as a stream subscription prize to one lucky subscriber.

There will be four streams for this year’s Canada Cup:

http://www.twitch.tv/canadacup (Main stream) – Provided by TTT_RXS
http://www.twitch.tv/canadacup2 (Secondary stream) – Provided by Offcast
http://www.twitch.tv/canadacup3 – Provided by The 4th Dimension
http://www.twitch.tv/canadacup4

You can also find the streams on the Canada Cup 2012 team page:

http://www.twitch.tv/team/canadacup

While the stream for Canada Cup is indeed free to watch, the subscription service from last year returns, with a bit of tweaking. Paying out the $8.95 will give you an ad-free stream for all 4 channels, exclusive chat emotes and early access to the TwitchTV archives (which will be made available to everyone after two weeks). In addition, every 100th subscriber will win a prize from one of the Canada Cup sponsors, and one lucky subscriber will win the Mad Catz / Canada Cup 2012 Arcade FightStick V.S. Edition.

Below is the schedule for the event. All times are in MST (UTC -6). This is 2 hours behind of EDT, and 1 hour ahead of PDT.

CanadaCup (Stream A)

Watch live video from Canada Cup Gaming on www.twitch.tv

CanadaCup2 (Stream B)

Watch live video from canadacup2 on www.twitch.tv

CanadaCup3 (VIP Room)

Watch live video from canadacup3 on www.twitch.tv

Results

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

International 5-on-5

1. Japan
2. Korea
3. USA 2
4. Southeast Asia
5. USA 1
5. Canada 1
7. Canada 2
7. Netherlands

Grand Finals

Korea vs. Japan – 1-5

Naraks (C.Viper) vs. MCZ|Mago (Adon)
Naraks (C.Viper) vs. Bonchan (Sagat)
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. Bonchan (Sagat)
Street11 (Gen) vs. Bonchan (Sagat)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. Bonchan (Sagat)
Kim Legend (Blanka) vs. Bonchan (Sagat)

Losers Finals

Korea vs. USA 2 – 5-4

Kim Legend (Blanka) vs. LU|Alex Valle (Ryu)
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. LU|Alex Valle (Ryu)
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim)
Naraks (C.Viper) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim)
Street11 (Gen) vs.  coL|Filipino Champ (Dhalsim)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. AGE|Vangief (Zangief)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. EG|PR Balrog (Balrog)

Winners Finals

Japan vs. USA 2 – 5-2

MCZ|Mago (Adon) vs. AGE|Vangief (Zangief)
Bonchan (Sagat) vs. AGE|Vangief (Zangief)
Bonchan (Sagat) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim)
Bonchan (Sagat) vs. LU|Alex Valle (Ryu)
Bonchan (Sagat) vs. EG|PR Balrog (Balrog)
MCZ|Tokido (Akuma) vs. EG|PR Balrog (Balrog)
MCZ|Tokido (Akuma) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus)

Losers Semi-finals

Korea vs. Southeast Asia – 5-2

Kim Legend (Blanka) vs. Zhi (Sagat)
Kim Legend (Blanka) vs. AVM|GamerBee (Adon)
Naraks (C.Viper) vs. AVM|GamerBee (Adon)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. AVM|GamerBee (Adon)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. Kaiser (Yun)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. HumanBomb (Sakura)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. DM.MCZ|Xian (Gen)

Top 8 Winners

Japan vs. USA 1 – 5-2

MCZ|Mago (Adon) vs. AGE|FlashMetroid (Gen)
Kazunoko (Yun)
vs. AGE|FlashMetroid (Gen)
Kazunoko (Yun) vs. Mike Ross (E.Honda)
Kazunoko (Yun) vs. EG|Justin Wong (Rufus)
Kazunoko (Yun) vs. TFA.RZR|Kim1234 (M.Bison)
Kazunoko (Yun) vs. FNEX|K-Brad (Cammy)
Bonchan (Sagat) vs. FNEX|K-Brad (Cammy)

 Southeast Asia vs. USA 2 – 3-5

HumanBomb (Sakura) vs. AGE|Vangief (Zangief)
DM.MCZ|Zhi (Sagat) vs. AGE|Vangief (Zangief)
DM.MCZ|Zhi (Sagat) vs. LU|Alex Valle
AVM|GamerBee (Adon) vs. LU|Alex Valle (Ryu)
AVM|GamerBee (Adon) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
DM.MCZ|Kaiser (Yun) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
DM.MCZ|Xian (Gen)
vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
DM.MCZ|Xian (Gen) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim)

Top 8 Losers

Canada 2 vs. Korea – 4-5

WhiteGun (Ibuki) vs. Naraks (C.Viper)
WhiteGun (Ibuki) vs. Street11 (Gen)
WhiteGun (Ibuki) vs. WW.MCZ|Laugh (Ryu)
HiHiPuffyYamiYumi (M.Bison) vs. WW.MCZ|Laugh (Ryu)
Raiden (Chun-Li) vs. WW.MCZ|Laugh (Ryu)
Graeme (Balrog) vs. WW.MCZ|Laugh (Ryu)
Graeme (Balrog) vs. Kim Legend (Blanka)
Graeme (Balrog) vs. WW.MCZ|Infiltration (Akuma)
ShinAkuma204 (Akuma) vs. WW.MCZ|Infiltration (Akuma)

Canada 1 vs. Netherlands – 5-1

Clim (Zangief) vs. Chaoztheory (M.Bison)
Clim (Zangief) vs. LLL|MBR (Akuma)
Clim (Zangief) vs. LLL|MoMi (Fei Long)
CCG|Jozhear (Vega) vs. LLL|MoMi (Fei Long)
CCG|Jozhear (Vega) vs. LLL|DoomDomainn (Ryu)
CCG|Jozhear (Vega) vs. Emersion (Vega)

Korea vs. USA 1 – 5-3

Street11 (Gen) vs. Mike Ross (E.Honda)
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. Mike Ross (E.Honda)
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. TFA.RZR|Kim1234 (M.Bison)
Naraks (C.Viper) vs. TFA.RZR|Kim1234 (M.Bison)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. TFA.RZR|Kim1234 (M.Bison)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. FNEX|K-Brad (Cammy)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. EG|Justin Wong (Rufus)

Canada 1 vs. Southeast Asia – 1-5

Clim (Zangief) vs. DM.MCZ|Zhi (Sagat)
Clim (Zangief) vs. DM.MCZ|Xian (Gen)
CCG|Lap Chi (Blanka) vs. DM.MCZ|Xian (Gen)
CCG|Jozhear (Vega) vs. DM.MCZ|Xian (Gen)
CCG|Air (Ryu) vs. DM.MCZ|Xian (Gen)
MTLSF|Chi-Rithy (Cammy) vs. DM.MCZ|Xian (Gen)

First Round

Canada 1 vs. Japan – 0-5

CCG|Lap Chi (Blanka) vs. MCZ|Mago (Adon)
CCG|Jozhear (Vega) vs. MCZ|Mago (Adon)
Clim (Zangief) vs. MCZ|Mago (Adon)
MTLSF|Chi-Rithy (Cammy) vs. MCZ|Mago (Adon)
CCG|Air (Ryu) vs. MCZ|Mago (Adon)

Netherlands vs. USA 1 – 2-5

Emersion (Vega) vs. FNEX|KBrad (Cammy)
Emersion (Vega) vs. Mike Ross (E. Honda)
LLL|MBR (Akuma) vs. Mike Ross (E. Honda)
LLL|MoMi (Fei Long)
vs. Mike Ross (E. Honda)
LLL|MoMi (Fei Long) vs. TFA.RZR|Kim1234 (M. Bison)
LLL|DoomDomain (Ryu) vs. TFA.RZR|Kim1234 (M. Bison)
ChaozTheory (M. Bison) vs. TFA.RZR|Kim1234 (M. Bison) 

Korea vs. USA 2 – 4-5

Naraks (C. Viper) vs. LU|Alex Valle (Ryu)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma)
vs. LU|Alex Valle (Ryu)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. AGE|Vangief (Zangief)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim)
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. EG|PR Balrog (Balrog)
Street11 (Gen) vs. EG|PR Balrog (Balrog)
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. EG|PR Balrog (Balrog)
Kim Legend (Blanka) vs. EG|PR Balrog (Balrog) 

Canada 2 vs. Southeast Asia – 0-5

HiHiPuffyYamiYumi (M. Bison) vs. DM.MCZ|Kaiser (Yun)
Graeme (Balrog) vs. DM.MCZ|Kaiser (Yun)
Raiden (Chun-Li) vs. DM.MCZ|Kaiser (Yun)
ShinAkuma204 (Akuma) vs. DM.MCZ|Kaiser (Yun)
WhiteGun (Ibuki) vs. DM.MCZ|Kaiser (Yun) 

Singles

1. DM.MCZ|Xian (Gen)
2. MCZ|Mago (Fei Long)
3. RZR|Fuudo (Fei Long)
4. Kazunoko (Yun)
5. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
5. WW.MCZ|Infiltration (Akuma)
7. Bonchan (Sagat)
7. EG|PR Balrog (Balrog)

9. Mike Ross (E.Honda)
9. Riceata (Blanka, E.Honda)
9. AVM|GamerBee (Adon)
9. coL|Filipino Champ (Dhalsim)
13. AGE|NYChrisG (Sakura, Abel)
13. WW.MCZ|Laugh (Ryu)
13. EG|Justin Wong (Rufus)
13. WDM.MCZ|Cuongster (E.Honda, Cammy)

Grand Finals

DM.MCZ|Xian (Gen) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 1-3
DM.MCZ|Xian (Gen) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 3-0

Losers Finals

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. MCZ|Mago (Fei Long)  – 0-2

Winners Finals

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. DM.MCZ|Xian (Gen) – 1-2

Losers Semi-finals

Kazunoko (Yun) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 1-2

Top 8 Winners

RZR|Fuudo (Fei Long) vs. Kazunoko (Yun) – 2-1
DM.MCZ|Xian (Gen) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 2-0

Top 8 Losers

WW.MCZ|Infiltration (Gouken) vs. Bonchan (Sagat) – 2-1
EG|PR Balrog (Balrog) vs.  EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2

WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. Kazunoko (Yun) – 0-2
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 0-2

Top 16 Winners

Kazunoko (Yun) vs. Riceata (Blanka) – 2-1
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. coL|Filipino Champ (Dhalsim) – 2-1
DM.MCZ|Xian (Gen) vs.  Bonchan (Sagat) – 2-0
AVM|GamerBee (Adon) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 1-2

Top 16 Losers

Mike Ross (E.Honda) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 2-1
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 1-2
EG|Justin Wong (Rufus) vs. WW.MCZ|Infiltration (Akuma) – 0-2
WDM.MCZ|Cuongster (E.Honda) vs.  EG|PR Balrog (Balrog) – 0-2

Bonchan (Sagat) vs. Mike Ross (E.Honda) – 2-1
Riceata (Blanka) vs. EG|PR Balrog (Balrog) – 0-2
AVM|GamerBee (Adon) vs. WW.MCZ|Infiltration (Akuma) – 1-2
coL|Filipino Champ vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2

Early Round Match Log

Riceata (Blanka) vs. AGE|Vangief (Zangief) – 2-0
801 Strider (Abel) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 0-2
AGE|NYChrisG (Sakura) vs. HumanBomb (Sakura) – 2-0
CCG|Jozhear (Vega) vs. CC.coL|Filipino Champ (Dhalsim) – 0-2
DM.MCZ|Xian (Gen) vs. EG|Ricky Ortiz (Rufus) – 0-2
Kazunoko (Yun) vs. EG|Justin Wong (Rufus) – 2-1
MCZ|Tokido (Akuma) vs. LLL|MBR (Akuma) – 2-0
Emersion (Vega) vs. EG|fL0E (Rufus) – 0-2
WW.MCZ|Infiltration (Akuma) vs. EG|fL0E (Rufus) – 2-0
WW.MCZ|Infiltration (Gouken) vs. AGE|Vangief (Zangief) – 2-0
HumanBomb (Sakura) vs. LLL|DoomDomainn (Ryu) – 2-0
EG|Ricky Ortiz (Rufus) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 2-1
coL|Filipino Champ (Dhalsim) vs. AGE|NYChrisG (Sakura) – 2-0
HumanBomb (Sakura, Yang) vs. CCG|Jozhear (Vega) – 2-1
CCG|Jozhear (Vega) vs. AGE|NYChrisG (Abel) 0-2
TFA.RZR|Kim1234 (M.Bison) vs. HiHiPuffyAmiYumi (M.Bison) – 2-0
MRN.MCZ|MarnORZ (Dudley) vs. WW.MCZ|Laugh (Ryu) – 1-2
Bonchan (Sagat) vs. WW.MCZ|Laugh (Ryu, Fei Long) – 2-0
Sherryjenix (C.Viper) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 0-2
AVM|GamerBee (Adon) vs. Clim (Zangief) – 2-0
TFA.RZR|Kim1234 (M.Bison) vs. EG|PR Balrog (Balrog) – 0-2
CCG|Air (Ryu) vs. FNEX|K-Brad (Cammy) – 0-2
DM.MCZ|Kaiser (Yun) vs. RZR|Fuudo (Fei Long) – 0-2
Mike Ross (E.Honda) vs. MTLSF|Chi-Rithy (Cammy) – 2-1
Chaoztheory (M.Bison) vs. MCZ|Mago (Fei Long) – 0-2
FNEX|K-Brad (Cammy) vs. Bonchan (Sagat) – 1-2
RZR|Fuudo (Fei Long) vs. Mike Ross (E.Honda) – 2-0
WDM.MCZ|Cuongster (E.Honda) vs. AVM|GamerBee (Adon) – 0-2
WW.MCZ|Laugh (Ryu) vs. CCG|Air (Ryu) – 2-0

 

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

USA vs. Canada 5-on-5

USA vs. Canada – 5-0

coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) vs. Quandizzle (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) – 3-0
coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) vs. Killer Sasa (Spider-Man/Hawkeye/X-23) – 3-0
coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) vs. A&C|RDK (Trish/Doctor Doom/Wesker) – 3-0
coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) vs. Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) – 3-0
coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) vs. Bee (Spencer/Frank West/Dante) – 3-1

Singles

1. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil)
2. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma, Iron Fist/Wolverine/Akuma)
3. MCZ|Tokido (Magneto/Doctor Doom/Phoenix)
4. UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker, Wolverine/Wesker/Phoenix)
5. Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel)
5. Bee (Spencer/Frank West/Dante)
7. EG|Ricky Ortiz (Wolverine/Wesker/Akuma)
7. coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix, Dormammu/Doctor Doom/Phoenix, Magneto/Dormammu/Doctor Doom)

9. MRN.MCZ|Marn (Zero/Vergil/Strider Hiryu)
9. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel)
9. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma, Morrigan/Magneto/Doctor Doom, Ryu/Wesker/Hawkeye)
9. STC|Quandizzle (Magneto/Dormammu/Doctor Doom, Magneto/Taskmaster/Dormammu)
13. FNEX|K-Brad (Vergil/Trish/Dante)
13. SRKUW|Darryn (Nova/Spencer/Hawkeye)
13. DM.MCZ|Xian (Morrigan/Doctor Doom/Magneto)
13. AGE|FlashMetroid (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu, Spencer/Storm/Doctor Doom)

Grand Finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma, Iron Fist/Wolverine/Akuma) – 2-3 Justin Wong resets
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. EG|Justin Wong (Iron Fist/Wolverine/Akuma) – 3-1 

Losers Finals

MCZ|Tokido (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 0-3

Winners Finals

EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Akuma) vs. EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 3-1

Losers Semi-finals

UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. MCZ|Tokido (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3

Top 8 Winners

MCZ|Tokido (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) vs.  EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) – 2-3

Top 8 Losers

UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. EG|Ricky Ortiz (Wolverine/Wesker/Akuma) – 3-1
Bee (Spencer/Frank West/Dante) vs. coL|Filipino Champ (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 3-0

UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker, Wolverine/Wesker/Phoenix) vs. Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) – 3-2
Bee (Spencer/Frank West/Dante) vs. MCZ|Tokido (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3

Top 16 Winners

Bee (Spencer/Frank West/Dante) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 3-0
EG|Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) coL|Filipino Champ – 3-1
coL.CC|Filipino Champ (Magneto/Dormammu/Doctor Doom, Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. MCZ|Tokido (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) – 1-3

Top 16 Losers

UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. FNEX|K-Brad (Vergil/Trish/Dante) – 3-0
SRKUW|Darryn (Nova/Spencer/Hawkeye)  vs. MRN.MCZ|MarnORZ (Zero/Vergi/Strider Hiryu) – 2-3
DM.MCZ|Xian (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) vs. EG|Ricky Ortiz (Wolverine/Wesker/Akuma) – 0-3
STC|Quandizzle (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) vs. AGE|FlashMetroid (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu, Spencer/Storm/Doctor Doom) – 3-0

Bee (Spencer/Frank West/Dante) vs. MRN.MCZ|Marn (Zero/Vergil/Strider Hiryu) – 3-1
UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 3-2
AGE|NYChrisG (Wesker/Ryu/Hawkeye) vs. EG|Ricky Ortiz (Wolverine/Wesker/Akuma) – 0-3
STC|Quandizzle (Magneto/Taskmaster Dormammu) vs. coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) – 2-3

Early Round Match Log

CxO|Bionic Fraud (Captain America/Iron Man/Spencer) vs. coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3
STC|Quandizzle (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) vs. Falken (Deadpool/Magneto/Dormammu) – 3-0
MRN.MCZ|MarnORZ (Zero/Vergil/Strider Hiryu) vs. Malenczak (Wolverine/Dormammu/Hawkeye) – 3-0
MH|Ray Ray (Ryu/Magneto/Sentinel) vs. ANB32 (Vergil/Doctor Doom/Wesker) – 3-0
GoldenBoyNeo (Wesker/Magneto/Phoenix) vs. JustJon (Wesker/Vergil/Hawkeye) – 3-1
coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) vs. DoomDomainn (Taskmaster/Spencer/Doctor Doom) – 3-1
Duskbringer (Hulk/Super-Skrull/Wesker) vs. Kazunoko (Spencer/Vergil/Hawkeye) – 0-3
Saboteur (Wolverine/Doctor Doom/Wesker)) vs. STC|Quandizzle (Magneto/Dormammu/Doctor Doom) – 1-3
James Chen (Nova/Doctor Doom/Felicia) vs. CandyMan (Nova/Spencer/Doctor Doom) – 1-3
MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) vs. Gojib (Taskmaster/Haggar/Wesker) – 3-0
Joker (Magneto/Iron Man/Sentinel) vs. MRN.MCZ|MarnORZ (Zero/Vergil/Strider Hiryu) – 3-1
FNEX|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) vs. coL|Filipino Champ (Dormammu/Doctor Doom/Phoenix) – 0-3
GoldenBoyNeo (Wesker/Magneto/Phoenix) vs. Killer Sasa (Spider-Man/Hawkeye/X-23) – 3-1
GoldenBoyNeo (Wesker/Magneto/Phoenix) vs. MarnORZ (Zero/Vergil/Strider Hiryu) – 1-3
LLL|DoomDomainn (Taskmaster/Spencer/Doctor Doom) vs. Kazunoko (Spencer/Vergil/Hawkeye) – 0-3
STC|Quandizzle (Magneto/Dormammu/Doctor Doom, Magneto/Dormammu/Taskmaster) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 0-3
FAN (Zero/Vergil/Dante) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
Kazunoko (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. FNEX|K-Brad (Trish/Vergil/Dante) – 2-3
Chokehold (Nova/Spencer/Doctor Doom) vs. EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) – 0-3
AGE|Fanatiq (Spencer/Sentinel/Akuma, Magneto/Storm/Sentinel) vs. UVG|Noel Brown (Wolverine/Frank West/Wesker) – 1-3
MCZ|Tokido (Magneto/Doctor Doom/Phoenix) vs. LU|Alex Valle (Captain America/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 3-2
DJ Divine (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. DM.MCZ|Xian (Morrigan/Doctor Doom/Magneto) – 3-2
AGE|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) vs. A&C|RDK (Wesker/Vergil/Doctor Strange) – 3-0
EG|PR Balrog (Wolverine/Doctor Doom/Vergil) vs. DJ Divine (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 3-0
SRKUW|Darren (Nova/Spencer/Hawkeye) vs. EG|fL0E (Nova/Wolverine/Sentinel) – 3-2
TEG|Renegade (Hulk/Deadpool/Sentinel) vs. CC|Mike Ross (Hulk/Storm/Sentinel) – 3-2
TEG|Renegade (Hulk/Deadpool/Sentinel) vs. AGE|FlashMetroid (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu) – 2-3
DJ Divine (C.Viper/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. DM.MCZ|Xian (Magneto/Doctor Doom/Morrigan) – 2-3
SRKUW|Darryn (Nova/Spencer/Hawkeye) vs. AGE|NYChrisG (Morrigan/Magneto/Doctor Doom, Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 2-3
SRKUW|Darryn (Nova/Spencer/Hawkeye) vs. A&C|RDK (Wesker/Doctor Doom/Trish) – 3-2

 

Street Fighter X Tekken

1. WW.MCZ|Infiltration (Rolento/Ryu)
2. EG|Justin Wong (Cody/Vega)
3. AVM|GamerBee (JACK-X/Julia, JACK-X/Akuma, JACK-X/Cody)
4. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Akuma)
5. EG|PR Balrog (Cody/Akuma, Cody/Dhalsim, Cody Kazuya)
5. EG|fL0E (Cody/Rufus)
7. LU|Alex Valle (Ryu/Kazuya)
7. WW.MCZ|Laugh (Rolento/Ryu)

Grand Finals

EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. WW.MCZ|Infiltration (Rolento/Ryu)

Losers Finals

EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. AVM|GamerBee (JACK-X/Cody) – 2-1

Winners Finals

WW.MCZ|Infiltration vs. AVM|GamerBee – off-stream

Losers Semi-finals

EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Akuma) – 2-0

Top 8 Winners

WW.MCZ|Infiltration (Rolento/Ryu) vs. EG|Justin Wong (Cody/Vega) – 2-0
AVM|GamerBee (JACK-X/Julia) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Ryu) – 2-0

Top 8 Losers

LU|Alex Valle (Ryu/Kazuya) vs. EG|fL0E (Cody/Rufus) – 0-2
WW.MCZ|Laugh (Rolento/Ryu) vs. EG|PR Balrog (Cody/Akuma) – 0-2

EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. EG|PR Balrog (Cody/Dhalsim, Cody/Kazuya) – 2-0
EG|fL0E (Cody/Rufus) vs. EG|Ricky Ortiz (Rolento/Akuma) – 1-2

Early Round Match Log

Psychochronic (Poison/Juri) vs. EG|PR Balrog (Cody/Akuma) – 0-2
Vanilla (Alisa/Juri) vs. RZR|Fuudo (Chun-Li/Julia) – 0-2
LTLSF|Rami (Julia/Akuma) vs. DM.MCZ|Xian ( Rolento/Cody) – 0-2
Clim (Zangief/Hugo) vs. Naraks (Ryu/Ken) – 2-0
EG|fL0E (Cody/Rufus) vs. DM.MCZ|Zhi (Dhalsim/Marduk) – 2-0
EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. AGE|FlashMetroid (Ogre/Sagat, King/Zangief) – 2-1
EG|fL0E (Cody/Rufus) vs. AVM|GamerBee (JACK-X/Akuma, Julia/JACK-X) – 1-2
DM.MCZ|Xian (Rolento/Cody) vs. WDM.MCCZ|Cuongster (Rufus/Cody) – 2-0
EG|Justin Wong (Cody/Vega) vs. DM.MCZ|Xian (Rolento/Cody) – 2-0
EG|PR Balrog (Cody/Akuma) vs. WW.MCZ|Infiltration (Rolento/Ryu) – 0-2
Dalton (M.Bison/Rufus) vs. CCG|Jozhear (Vega/King) – 2-1
WW.MCZ|Laugh (Ryu/Rolento) vs. LU|Alex Valle (Ryu/Kazuya) – 2-1
Clim (Zangief/Hugo) vs. Bonchan (Cody/Rufus) – 2-1
Clim (Zangief/Hugo) vs. AVM|GamerBee (JACK-X/Julia) – 0-2
Vanilla (Alisa/Juri) vs. Bonchan (Cody/Rufus) – 0-2
EG|fL0E (Cody/Rufus) vs. Bonchan (Cody/Rufus) – 2-1
EG|fL0E (Cody/Rufus) vs. RZR|Fuudo (Chun-Li/Julia) -2-0
WDM.MCCZ|Cuongster (Rufus/Cody) vs. WW.MCZ|Laugh (Ryu/Rolento) – 0-2

 

The King of Fighters XIII

1. DM.MCZ|Xian (EX Kyo/EX Iori/Mr. Karate)
2. MCZ|Tokido (Kim/Hwa/Iori, Mr. Karate/Hwa/Iori)
3. MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen)
4. WDM.MCZ|Cuongster (Mr. Karate/Hwa/Chin, Chin/Shen/Hwa)
5. CCG|Air (EX Kyo/Saiki/EX Iori)
5. EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King)
7. Street11 (Yuri/Kim/Chin)
7. Casanova (Clark/Mr. Karate/Shen)

Grand Finals

MCZ|Tokido (Kim/Hwa/Iori, Mr. Karate/Hwa/Iori) vs. DM.MCZ|Xian (EX Kyo/EX Iori/Mr. Karate) – 1-3

Losers Finals

MCZ|Tokido (Kim/Hwa/Iori) vs. MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen) – 2-0

Winners Finals

MCZ|Tokido (Mr. Karate/Hwa/Iori) vs. DM.MCZ|Xian (EX Iori/Mr. Karate/EX Kyo) – 1-2

Losers Semi-FiStreet11 (Gen) vs. nals

MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen) vs. WDM.MCZ|Cuongster (Mr. Karate/Hwa/Chin, Chin/Shen/Hwa) – 2-0

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King) vs. DM.MCZ|Xian (EX Iori/EX Kyo/Mr. Karate) – 0-2
MCZ|Tokido (Mr. Karate/Hwa/Iori) vs. CCG|Air (EX Kyo/Saiki/EX Iori) – 2-0

Top 8 Losers

MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen) vs. Street11 (Yuri/Kim/Chin) – 2-0
WDM.MCZ|Cuongster (Mr.Karate/Chin/Hwa) vs. Casanova (Clark/Mr. Karate/Shen) – 2-0

MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen) vs. CCG|Air (EX Kyo/Saiki/EX Iori) – 2-0
EG|Justin Wong (Mr. Karate/Athena/King) vs. WDM.MCZ|Cuongster (Hwa/Mr.Karate/Chin) – 0-2

Early Round Match Log

Lim Shady (Leona/Mr. Karate/Ryo) vs. WDM.MCZ|Cuongster (Mr. Karate/Hwa/Chin) – 0-2
MCZ|Tokido (Mr. Karate/Hwa/Iori) vs. DJ Divine (Duo Lon/Benimaru/Shen) – 2-0
MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen) vs. SRF|Threepio (Clark/Mai/Terry) – 2-0 MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen) vs. DM.MCZ|Xian (EX Iori/Mr. Karate/EX Kyo) – 1-2
WDM.MCZ|Cuongster (Mr. Karate/Hwa/Chin) vs. MCZ|Tokido (Mr. Karate/Hwa/Iori) – 1-2
DJ Divine (Duo Lon/Benimaru/Shen) vs. MCZ|Mago (Mr. Karate/Hwa/Shen) – 0-2
WDM.MCZ|Cuongster (Mr. Karate/Hwa/Chin) vs. SRF|Threepio (Clark/Mai/Terry) – 2-0
MSG (Yuri/Kim/Chin) vs. BMeister (Benimaru/Kula/King) – 2-0

 

Tekken Tag Tournament 2

1. AVM|GamerBee (Kazuya/JayCee)
2. EG|fL0E (Lars/Bryan)
3. EG|Ricky Ortiz (JACK-6/P.JACK)
4. MCZ|Tokido (Lars/Bruce)
5. WDM.MCZ|Cuongster (Steve/Bruce, Byran/Bruce)
5. EG|Justin Wong (P.JACK/JACK-6)
7. LU|Alex Valle (Armor King/King)

Grand Finals

EG|fL0E  (Lars/Bryan) vs. AVM|GamerBee (Kazuya/JayCee) – 0-3

Losers Finals

EG|fL0E (Lars/Bryan) vs. EG|Ricky Ortiz (JACK-6/P.JACK) – 2-1

Winners Finals

EG|fL0E (Lars/Bryan)  vs. AVM|GamerBee (Kazuya/JayCee) – 1-2

Losers Semi-finals

MCZ|Tokido (Lars/Bruce) vs. EG|Ricky Ortiz (JACK-6/P.JACK) – 0-2

Top 8 Winners

EG|Justin Wong (P.JACK/JACK-6) vs. AVM|GamerBee (Kazuya/JayCee) – 0-2
EG|fL0E (Lars/Bryan) vs. MCZ|Tokido (Lars/Bruce) – 2-0

Top 8 Losers

WDM.MCZ|Cuongster (Steve/Bruce) vs. LU|Alex Valle (Armor King/King) – 2-0

WDM.MCZ|Cuongster (Steve/Bruce) vs. MCZ|Tokido (Lars/Bruce) – 0-2
EG|Justin Wong (P.JACK/JACK-6) vs. EG|Ricky Ortiz (JACK-6/P.JACK) – 1-2

Early Round Match Log

Cyngur (Bob/Bryan) vs. Casanova (Miguel/Lee) – 0-2
SRF|Threepio (Paul/Miguel) vs. AVM|GamerBee (Kazuya/JayCee) – 0-2
Casanova (Miguel/Lee) vs. EG|fL0E (Lars/Bryan) – 0-2
STP|Jimmy Potato (Alisa/Jun) vs. SRF|Threepio (Paul/Miguel) – 0-2
AVM|GamerBee (Kazuya/JayCee) vs. LU|Alex Valle (Armor King/King) – 2-1
WDM.MCZ|Cuongster (Bryan/Bruce) vs. Casanova (Miguel/Lee) – 2-0
EG|fL0E (Lars/Bryan) vs. BionicFraud (Forest Law/Marshall Law) – 2-0
Tyler Sanderson (Marshall Law/Feng) vs. LU|Alex Valle (Armor King/King) – 0-2

 

Persona 4 Arena

1. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo)
2. Kazunoko (Yu Narukami, Yosuke Hanamura)
3. LU|Alex Valle (Akihiko Sanada)
4. DM.MCZ|Xian (Yukiko Amagi)
5. BMeister (Naoto Shirogane)
5. Casanova (Yu Narukami)
7. Street11 (Labrys)
7. 801 Strider (Mitsuru Kirijo)

Grand Finals

Kazunoko (Yosuke Hanamura, Yu Narukami) vs. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) – 2-3

Losers Finals

Kazunko (Yu Narukami)o vs. LU|Alex Valle (Akihiko Sanada) – 2-0

Winners Finals

Kazunoko vs. MCZ|Tokidooff-stream

Losers Semi-finals

DM.MCZ|Xian (Yukiko Amagi)  vs. LU|Alex Valle (Akihiko Sanada) – 1-2

Top 8 Winners

Kazunoko vs. DM.MCZ|Xian – off-stream
MCZ|Tokido vs. LU|Alex Valle – off-stream

Top 8 Losers

Casanova (Yu Narukami) vs. Street11 (Labrys) – 2-0
BMeister  (Naoto Shirogane) vs.  801 Strider (Mitsuru Kirijo) – 2-0

BMeister (Naoto Shirogane) vs. LU|Alex Valle (Akihiko Sanada) – 0-2
DM.MCZ|Xian (Yukiko Amagi) vs. Casanova (Yu Narukami) – 2-1

Early Round Match Log

BMeister (Naoto Shirogane) vs. GarbageMan Josh (Chie Satonaka/Mitsuru Kirijo) – 2-0
Nobel Fool (Shadow Labrys) vs. AGE|NYChrisG (Mitsuru Kirijo) – 0-2
Casanova (Yu Narukami) vs. Kazunoko (Yu Narukami) – 0-2
AGE|NYChrisG (Elizabeth) vs. Darcius (Akihiko Sanada, Elizabeth) – 2-0
DM.MCZ|Xian (Yukiko Amagi) vs. 801 Strider (Mitsuru Kirijo) – 2-0
AGE|NYChrisG (Elizabeth) vs. MCZ|Tokido (Mitsuru Kirijo) – 0-2
AGE|NYChrisG (Elizabeth) vs. Casanova (Yu Narukami) – 0-2
MSG (Aigis) vs. Street 11 (Labrys) – 0-2
801 Strider (Mitsuru Kirijo) vs. Scrub Saibot (Teddie) – 2-0
Specs (Kanji Tatsumi) vs. BMeister (Naoto Shirogane) – 0-2

 

Mortal Kombat

1. STB|Shujinkydink (Quan Chi, Kenshi, Skarlet)
2. EG|Justin Wong (Raiden)
3. Hollywood T-Smoke (Kano)
4. Merlando (Jax)

Grand Finals

EG|Justin Wong (Raiden) vs. STB|Shujinkydink (Quan Chi, Skarlet) – 3-2 Justin Wong resets
EG|Justin Wong (Raiden) vs. STB|Shujinkydink (Skarlet, Quan Chi) – 1-3

Losers Finals

EG|Justin Wong (Raiden) vs. Hollywood T-Smoke (Kano) – 2-1

Winners Finals

STB|Shunjinkydink (Quan Chi) vs. EG|Justin Wong (Raiden) – 2-0

Losers Semi-finals

Merlando (Jax) vs. Hollywood T-Smoke (Kano) – 0-2

 

Dead or Alive 5

1. MCZ|Tokido (Jann Lee, Gen Fu, Kokoro)
2. AVM|GamerBee (Mia)
3. RZR|Fuudo (Akira)
4. EG|Justin Wong (Hitomi)

Grand Finals

MCZ|Tokido (Kokoro, Jann Lee) vs. AVM|GamerBee (Mia) – 2-1

Losers Finals

RZR|Fuudo (Akira) vs. AVM|GamerBee (Mia) – 0-2

Winners Finals

RZR|Fuudo (Akira) vs. MCZ|Tokido (Jann Lee) – 0-2

Losers Semi-finals

AVM|GamerBee (Mia) vs. EG|Justin Wong (Hitomi) – 2-0

Sources: http://www.twitch.tv/team/canadacup, Canada Cup Gaming website