Street Fighter 25th Anniversary Brazil Qualifier Results Street Fighter 25th Anniversary Brazil Qualifier Results
Sao Paulo, Brazil is set to play host to the next qualifier the weekend of October 12th, with some of the country’s top competitors... Street Fighter 25th Anniversary Brazil Qualifier Results

Sao Paulo, Brazil is set to play host to the next qualifier the weekend of October 12th, with some of the country’s top competitors coming together to test their skills in Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012, Street Fighter x Tekken, Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition, and Super Street Fighter II Turbo HD Remix. In addition, AVerMedia’s Gamerbee and Tokido of Team Mad Catz will be in attendance to see if they have what it takes to best Brazil’s talent.

Feel free to take a look at the lists below to get an idea of the players you’ll see competing next weekend.

AE 2012
  • AMK
  • Breno_F1ght3rs
  • Bruno_F1ght3rs
  • CNB.ChuChu
  • CNB.House
  • CNB.LordxSaka
  • Keoma
  • Lazydog
  • UZ.Luvinha
  • Nameless
  • Playnet
  • Ratex
SFxTK
  • Acalanata
  • Andvogado
  • Brandon
  • Breno_F1ght3rs
  • CNB.LordxSaka
  • CNB.ChuChu
  • DigitaLife
  • Kisori
  • UZ.Luvinha
SSFIITHDR
  • Born2SPD
  • Cle
  • DG
  • Earquemann
  • Shin Magus
  • Wall-Garants
SFIII:3SOE
  • FS
  • Arjarath
  • kAA
  • #12lookslikeyou
  • Hellscream
  • FNF.Lucha
  • Nikki

 

 

 

 

As with previous events, the iPlayWinner crew will be handling the streaming duties for these and future tournaments in the anniversary series, allowing those of you at home to experience the tournament live through Capcom’s brand new Twitch TV channel, Capcom Fighters. This new platform will also feature reruns of past tournaments for those of you who missed them the first time around.

Go ahead and give them a follow, as they’re sure to feature some great content in the near future.

Stream & Schedule

Below is the schedule for the event in BRT (UTC-3). This is one hour ahead of the US East Coast (EDT) and four hours ahead of the West Coast (PDT).

Friday, October 12 – Super Street Fighter II Turbo HD Remix / Street Fighter X Tekken

11:00am – 12:30pm: Signups
12:30pm – 1:00pm: Casuals/Bracket generation
1:00pm -3:00pm: SFII: HDR Remix tournament played until final four players
3:00pm – 8:00pm: SFxTK played until final eight players

Saturday, October 13 – Super Street Fighter IV: Arcade Edition / Street Fighter III: 3rd Strike – Online Edition

11:00am – 12:30pm: Signups
12:30pm -1:00pm: Casuals/Bracket generation
1:00pm – 3:00pm: SFIII: OE tournament played until final four
3:00pm – 8:00pm: SFIV:AE played until final eight players

Sunday, October 14 – Finals

1:00pm – 2:00pm: Finals for SFII: HDR
2:00pm – 3:00m: Finals for SFIII: OE
3:00pm – 4:30pm: Top 8 for SFxTK
5:00pm – Close: Top 8 for SFIV:AE

Watch live video from capcomfighters on www.twitch.tv

Results

Super Street Fighter IV: Arcade Edition ver. 2012

1. GR|Breno_Fighters (Cammy)
2. MCZ|Tokido (Akuma)
3. CNB|ChuChu (Sakura)
4. CNB|House (Gen, Fei Long)
5. Pain|Ludo (Sagat, Yun)
5. SCL|Sarda (Akuma)
7. CNB|LordxSaka (Akuma, Dhalsim, Cammy)
7. Binop (Ibuki)

GR|Breno_Fighters and MCZ|Tokido qualify for the Street Fighter 25th Anniversary finals in December.

Grand Finals

GR|Breno_Fighters (Cammy) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 3-1 (GR|Breno_Fighters resets)
GR|Breno_Fighters (Cammy) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 3-2

Losers Finals

GR|Breno_Fighters (Cammy) vs. CNB|ChuChu (Sakura) – 2-1

Winners Finals

GR|Breno_Fighters (Cammy) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 0-2

Winners Bracket Match Log

GR|Breno_Fighters (Cammy) vs. SCL|Sarda (Akuma) – 2-0
Pain|Ludo (Sagat, Yun) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 0-2

Losers Bracket Match Log

Binop (Ibuki) vs. CNB|ChuChu (Sakura) – 0-2
CNB|House (Gen)
vs. CNB|LordxSaka (Dhalsim, Cammy) – 2-0

CNB|ChuChu (Sakura) vs. SCL|Sarda (Akuma) – 2-0
CNB|House (Gen) vs. Pain|Ludo (Sagat) – 2-1

CNB|House (Gen) vs. CNB|ChuChu (Sakura) – 0-2

Early Rounds Match Log

SCL|Sarda (Akuma) vs. SocramPVH (Ryu) – 2-0
Fatofi (Rufus) vs. TaOssoMano (M. Bison, Blanka) – 2-0
Gabriel (Chun-Li) vs. Costela (Adon) – 2-1
MadReis (Ibuki) vs. PA|Nameless (Blanka) – 0-3
GR|Breno_Fighters (Cammy) vs. Wallas (E. Honda, Ken) – 2-0
MCZ|Tokido (Akuma) vs. Fatofi (Rufus) – 2-0
Hudy Osasco (Seth) vs. Cobra (Ken) – 2-0
Jacaré Brasil (Ibuki, Rufus) vs. BNB|Jesus (Zangief) – 2-1
CNB|ChuChu (Sakura) vs. FelipeKyo (Zangief) – 2-0
CNB|House (Gen) vs. Jhony Morumba (Fei Long) – 2-1
Binop (Ibuki) vs. Moristo (Sagat) – 2-1
PA|Nameless (Blanka) vs. GR|Breno_Fighters (Cammy) – 2-1
MCZ|Tokido (Akuma) vs. Game Slash (Ryu) – 2-0
XR|PROMETO (Balrog) vs. SCL|Sarda (Akuma) – 0-2
Binop (Ibuki) vs. CNB|LordxSaka (Akuma, Cammy) – 2-1
CNB|House (Gen) vs. PA|Ratex (Adon) – 2-0
MCZ|Tokido (Akuma) vs. UZ|Luvinha (Ryu) – 2-0
CNB|ChuChu (Sakura) vs. Pain|Ludo (Sagat) – 1-2
SCL|Moristo (Sagat) vs. Maximus (T. Hawk, Abel) – 2-0 (Maximus is eliminated)
CNB|House (Fei Long) vs. GR|Breno_Fighters (Cammy) – 0-2
Binop (Ibuki) vs. MCZ|Tokido (Akuma) – 0-2
SCL|Sarda (Akuma) vs. Mr. Ken (Ken) – 2-0
CNB|LordxSaka (Akuma) vs. UZ|Luvinha (Ryu) – 2-0 (UZ|Luvinha is eliminated)
Binop (Ibuki) vs. SCL|Moristo (Sagat) – 2-1 (SCL|Moristo is eliminated)
CNB|House (Fei Long) vs. Jacaré Brasil (Ibuki, Dee Jay) – 2-0 (Jacaré Brasil is eliminated)
CNB|LordxSaka (Akuma) vs. Mr Ken (Ken) – 2-1 (Mr. Ken is eliminated)

 

Street Fighter x Tekken

1. MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody)
2. AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia)
3. GR|Breno_Fighters (Ryu/Chun-Li)
4. UZ|Luvinha (Hugo/Ryu, Ryu/Hugo)
5. CNB|LordxSaka (Ryu/Rufus)
5. Xisto (Kazuya/Law, Cody/Dudley, Vega/Marduk)
7. BNV|AndPanda (Balrog/Vega)
7. CNB|ChuChu (Ibuki/Raven)

MCZ|Tokido and AVerMedia|Gamerbee qualify for the Street Fighter 25th Anniversary finals in December.

Grand Finals

MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody) vs. AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia) – 2-3 (AVerMedia|Gamerbee resets)
MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody) vs. AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia) – 3-2

Losers Finals

GR|Breno_Fighters (Ryu/Chun-Li) vs. AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia) – 0-2

Winners Finals

MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody) vs. AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia) – 2-1

Winners Bracket Match Log

GR|Breno_Fighters (Ryu/Chun-Li) vs. MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody) – 1-2
CNB|LordxSaka (Ryu/Rufus) vs. AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia) – 0-2

Losers Bracket Match Log

CNB|ChuChu (Ibuki/Raven) vs. Xisto (Cody/Dudley) – 1-2
BNV|AndPanda (Balrog/Vega) vs. UZ|Luvinha (Hugo/Ryu) – 0-2

GR|Breno_Fighters (Ryu/Chun-Li) vs. Xisto (Kazuya/Law, Vega/Marduk) – 2-0
CNB|LordxSaka (Ryu/Rufus) vs. UZ|Luvinha (Hugo/Ryu) – 1-2

GR|Breno_Fighters (Ryu/Chun-Li) vs. UZ|Luvinha (Hugo/Ryu, Ryu/Hugo) – 2-0

Early Rounds Match Log

GR|Breno_Fighters (Ryu/Chun-Li) vs. Slipe (Raven/Yoshimitsu) – 2-0
MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody) vs. Jeff (Zangief/Ken) – 2-0
UZ|Luvinha (Ryu/Hugo) vs. Maisgames|Targo (Rolento/Steve, Steve/Rolento) – 2-1
Pain|Ludo (Cammy/Ryu) vs. Deathless (Heihachi/King) – 2-0
AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia) vs. Xisto (Kazuya/Law, Cody/Dudley) – 2-0
MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody) vs. Maisgames|Bahiawong (Rufus/Ryu) – 2-0
GR|Breno_Fighters (Ryu/Chun-Li) vs. UZ|Luvinha (Hugo/Ryu, Ryu/Hugo) – 2-1
MCZ|Tokido (Dhalsim/Cody) vs. Cobra (Ken/Ogre) – 2-0
CNB|LordxSaka (Ryu/Rufus) vs. CNB|ChuChu (Ibuki/Raven) – 2-0
AVerMedia|Gamerbee (JACK-X/Julia) vs. Kleber Yagami (Jin/King) – 2-0
Maisgames|Targo (Rolento/Steve) vs. UZ|Luvinha (Hugo/Ryu) – 0-2 (Maisgames|Targo is eliminated)
BNV|AndPanda (Balrog/Vega) vs. Cobra (Ken/Ogre) – 2-0 (Cobra is eliminated)
CNB|ChuChu (Ibuki/Raven) vs. Gabriel (Chun-Li/Juri) – 2-0 (Gabriel is eliminated)
Xisto (Cody/Dudley) vs. Kleber Yagami (King/Jin) – 2-0 (Kleber Yagami is eliminated)

 

Street Fighter III: 3rd Strike Online Edition

1. MCZ|Tokido (Chun-Li)
2. Arjarath (Yun)
3. FS (Makoto)
4. kaa (Akuma)

MCZ|Tokido qualifies for the Street Fighter 25th Anniversary finals in December.

Grand Finals

Arjarath (Yun) vs. MCZ|Tokido (Chun-Li) – 1-3

Losers Finals

Arjarath (Yun) vs. FS (Makoto) – 2-0

Winners Finals

MCZ|Tokido (Chun-Li) vs. FS (Makoto) – 2-1

Losers Bracket Match Log

kaa (Akuma) vs. Arjarath (Yun) – 1-2

Early Rounds Match Log

Shin (Ken) vs. Bilu (Dudley) – 0-2
Digital Dead (Ryu) vs. Meteorin (Ryu) – 2-0
Ursso (Hugo) vs. Maisgames|Bahiawong (Chun-Li) – 2-1
kaa (Akuma) vs. Bilu (Dudley) – 1-2
Arjarath (Yun) vs. Nomercy Demon (Chun-Li) – 2-0
MCZ|Tokido (Chun-Li) vs. Cobra (Ken) – 2-0
Digital Dead (Ryu) vs. LuckZero (Chun-Li) – 0-2
#12LooksLikeYou (Necro) vs. Japarcade (Hugo, Ken) – 2-0
MCZ|Tokido (Chun-Li) vs. CNB|LordxSaka (Ken) – 2-0
Sensei (Urien) vs. Tamaguchi (Alex) – 1-2
Parry Potter (Ken) vs. J-ISM (Chun-Li) – 2-1
Ursso (Hugo) vs. LuckZero (Chun-Li) – 0-2
Digital Dead (Ryu) vs. kaa (Akuma) – 0-2 (Digital Dead is eliminated)
MCZ|Tokido (Chun-Li) vs. Arjarath (Yun) – 2-1
Parry Potter (Ken) vs. #12LooksLikeYou (Necro) – 2-1
Parry Potter (Ken) vs. MCZ|Tokido (Chun-Li) – 0-2
FS (Makoto) vs. Tamaguchi (Alex) – 2-1
kaa (Akuma) vs. J-ISM (Chun-Li) – 2-0 (J-ISM is eliminated)
kaa (Akuma) vs. Parry Potter (Ken) – 2-1 (Parry Potter is eliminated)
Tamaguchi (Alex) vs. Arjarath (Yun) – 0-2 (Tamaguchi is eliminated)

 

Super Street Fighter II Turbo HD Remix

1. MCZ|Tokido (Vega)
2. OCT|Wall-Garants (Chun-Li, Vega)
3. OCT|Belotadentro (Vega, Chun-Li, Ryu)
4. Clé (E. Honda, Vega)

MCZ|Tokido qualifies for the Street Fighter 25th Anniversary finals in December.

Grand Finals

MCZ|Tokido (Vega) vs. OCT|Wall-Garants (Chun-Li) – 3-0 (MCZ|Tokido resets)
MCZ|Tokido (Vega) vs. OCT|Wall-Garants (Chun-Li) – 3-1

Losers Finals

MCZ|Tokido (Vega) vs. OCT|Belotadentro (Chun-Li) – 2-1

Winners Finals

OCT|Wall-Garants (Vega) vs. OCT|Belotadentro (Chun-Li, Ryu) – 2-0

Losers Bracket Match Log

Clé (E. Honda) vs. MCZ|Tokido (Vega) – 1-2

Early Rounds Match Log

Galaxy (O. Ken, O. Ryu) vs. Cobra (Guile) – 0-2
Deathless (Blanka) vs. Valozi (O. Guile) – 1-2
Ninja Danado (Vega) vs. Gabriel (Ryu) – 2-0
Erotikk (Vega, Balrog) vs. Japarcade (Ryu) – 0-2
AVerMedia|Gamerbee (O. Sagat) vs. Maisgames|Bahiawong (Ryu) – 2-0
OCT|Wall-Garants (Chun-Li) vs. CNB|LordxSaka (O. Sagat) – 2-0
OCT|Earquemann (Zangief) vs. BlueLink (Ryu) – 2-0
AVerMedia|Gamerbee (O. Sagat) vs. Valozi (Guile) – 0-2
MCZ|Tokido (Vega) vs. Tchelo (O. Dee Jay) – 2-0
Ninja Danado (Ryu) vs. OCT|Belotadentro (Vega) – 0-2
OCT|Earquemann (E. Honda) vs.  Cobra (Guile, Ryu) – 2-0
AVerMedia|Gamerbee (Ryu) vs. UZ|Luvinha (Ryu) – 1-2 (AVerMedia|Gamerbee is eliminated)
Valozi (Guile) vs. OCT|Belotadentro (Vega) – 0-2
OCT|Earquemann (Zangief, Blanka) vs. OCT|Wall-Garants (Vega) – 0-2
MCZ|Tokido (Vega) vs. Clé (E. Honda, Vega) – 2-0
OCT|Belotadentro (Vega) vs. Shin (Ryu, O. Ken) – 1-0
MCZ|Tokido (Vega) vs. OCT|Wall-Garants (Vega, Chun-Li) – 1-2
Valozi (O. Guile) vs. Japarcade (Ryu) – 0-2 (Valozi is eliminated)
MCZ|Tokido (Vega) vs. Japarcade (M. Bison, Ryu) – 2-0 (Japarcade is eliminated)

 

Source:  Capcom FightersCapcom-Unity