Expect some spooks this Saturday as the FINALROUNDBATS series in Japan celebrates October with its next tournament, HALLOWEEN BASH. FRB//03 will have official tournaments... FINALROUNDBATS//03 HALLOWEEN BASH! Tournament Results

Expect some spooks this Saturday as the FINALROUNDBATS series in Japan celebrates October with its next tournament, HALLOWEEN BASH. FRB//03 will have official tournaments for Ultimate Marvel vs. Capcom 3 and Tekken Tag Tournament 2 as well as a side tournament for Persona 4 Arena. The winners of the ranbat season for UMvC3 and TTT2 will be invited to attend FINAL ROUND XVI in March of next year.

FRB has built up quite the reputation for showcasing great UMvC3 play from Japan, and expect nothing less for this weekend. OGTY, Shimada, Jackal, ABEGEN, Tonosama and G.X are just a few of the players currently registered to compete. Don’t miss out on the competitions for other titles however, especially for the newly-released console version of TTT2.

The stream for FRB//03 will be on the FRB TwitchTV channel and and begins Saturday at 2:30 PM JST in Japan, 6:30 AM BST in the UK, and 1:30 AM EDT, 10:30 PM (Fri) PDT in the US. As a Halloween event, costumes are welcome, so you just might get to catch some of your favorite players in disguise!

Watch live video from FINALROUNDBATS on

Watch live video from gostunv on


Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. Gottsu (Nova/Doctor Doom/Amaterasu, Zero/Doctor Doom/Amaterasu, Taskmaster/Wesker/Rocket Raccoon)
2. vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix)
3. LIBRA (Zero/Magneto/Vergil)
4. Hirojya (Spencer/Super-Skrull/Ryu)
5. Tonosama (Shuma-Gorath/Rocket Raccoon/Amaterasu)
5. G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom, Spencer/Phoenix Wright/Doctor Doom)
5. Niceboy (Captain America/Thor/Hawkeye)
5. Lipps (Captain America/Trish/X-23)

Grand Finals

vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) vs. Gottsu (Nova/Doctor Doom/Amaterasu, Taskmaster/Wesker/Rocket Raccoon) – 2-3

3rd Place Match

LIBRA (Zero/Magneto/Vergil) vs. Hirojya (Spencer/Super-Skrull/Ryu) – 2-0


vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) vs. Hirojya (Spencer/Super-Skrull/Ryu) – 2-0
Gottsu (Nova/Doctor Doom/Amaterasu, Taskmaster/Wesker/Rocket Raccoon) vs. LIBRA (Zero/Magneto/Vergil) – 2-0

Top 8

Tonosama (Shuma-Gorath/Rocket Raccoon/Amaterasu) vs. Hirojya (Spencer/Super-Skrull/Ryu) – 0-2
Gottsu (Zero/Doctor Doom/Amaterasu) vs. G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom) – 2-1
vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) vs. Niceboy (Captain America/Thor/Hawkeye) – 2-1
Lipps vs. LIBRA – 1-2 off-stream

Top 16

ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. Gottsu (Zero/Doctor Doom/Amaterasu) – 0-2
FRB Shimada (Haggar/Doctor Doom/Vergil) vs. G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom) – 1-2
Tonosama (Shuma-Gorath/Rocket Raccoon/Amaterasu) vs. OGTY (Magneto/Vergil/Super-Skrull) – 2-0
Owen (Shuma-Gorath/Dormammu/Doctor Doom) vs. Niceboy (Captain America/Thor/Hawkeye) – 0-2
vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) vs. Chaoser (Captain America/Wolverine/Doctor Doom) – 2-0
Tokumitsu Bomber vs. Lipps – 0-2 off-stream
LIBRA vs. Minoth – 2-1 off-stream
Kuma vs. Hirojya – 0-2 off-stream

Early Round Match Log

Magni-F-Seiei (Zero/Vergil/Strider Hiryu) vs. Tonosama (Shuma-Gorath/Rocket Raccoon/Amaterasu) – 1-2
Kanou (Firebrand/Ryu/Doctor Strange) vs. KurouJirou (X-23/Wesker/Doctor Strange) – 0-2
G.X (Spencer/Phoenix Wright/Doctor Doom) vs. Pochitone (X-23/Hsien-Ko/Sentinel) – 2-0
Tokumitsu Bomber (Nova/Doctor Strange/Vergil) vs. Flex McNasty (Akuma/Storm/Doctor Doom) – 2-1
Harlow (Nova/Doctor Doom/Vergil) vs. OGTY (Magneto/Vergil/Super-Skrull) – 0-2
Elven Shadow (Ghost Rider/Doctor Doom/Strider Hiryu) vs. Kuma (Wolverine/Sentinel/Deadpool) – 1-0
Chika (Amaterasu/Felicia/X-23, Amaterasu/X-23/Morrigan) vs. Niceboy (Captain America/Iron Man/Hawkeye, Iron Man/Thor/Hawkeye) – 1-2
ABEGEN (Tron/Thor/She-Hulk) vs. Caboose009 (Nova/Spencer/Wesker) – 2-0
Lipps (Captain America/Trish/X-23) vs. Jackal (Morrigan/Wesker/Strider Hiryu) – 2-1
SCOTT POPULAR (Ryu/Sentinel/Hulk) vs. FRB Shimada (Haggar/Doctor Doom/Vergil) – 0-2
Fujisama Chris (Chris/Akuma/Strider Hiryu) vs. Minoth (Ghost Rider/Dormammu/She-Hulk) – 1-2
Fuara (Wesker/Vergil/Strider Hiryu) vs.  Hirojya (Spencer/Super-Skrull/Ryu) – 0-2
Gottsu (Nova/Doctor Doom/Amaterasu) vs. KurouJirou (X-23/Wesker/Doctor Strange) – 2-0
CAT DRUGS (Spider-Man/Wesker/Phoenix) vs. Tokumitsu Bomber (Nova/Doctor Strange/Vergil) – 1-2
Tonosama (Shuma-Gorath/Rocket Raccoon/Amaterasu) vs. Y-SK (Hawkeye/Vergil/Doctor Doom, Taskmaster/Dante/Vergil) – 2-1
Momoyama-kun (M.O.D.O.K./Doctor Strange/Dante) vs. vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 0-2
FRB Frenchmaid (Trish/Amaterasu/Ghost Rider) vs. Chaoser (Captain America/Wolverine/Doctor Doom) – 2-0

Tekken Tag Tournament 2

1. FRB AO (Alisa/Migel, Lars/Kunimitsu, Angel/JayCee)
2. Hirojya (Roger Jr. Ganryu)
3. EAU (Xiaoyu/Bob)
4. KJ (Asuka/Jun, Asuka, Wang/Jinpachi)
5. G.X (Alisa/Yoshimitsu)
5. CAT DRUGS (Lee/Bryan)
5. Junjun (Asuka/Jun, Asuka)

Grand Finals

FRB AO (Alisa/Miguel) vs. Hirojya (Roger Jr./Ganryu) – 3-0

3rd Place Match

EAU (Xiaoyu/Bob) vs. KJ (Asuka/Jun, Wang/Jinpachi) – 2-0


FRB AO (Angel/JayCee) vs. EAU (Xiaoyu/Bob) – 2-0
KJ (Asuka/Jun) vs. Hirojya (Rojer Jr./Ganryu) – 2-0

Top 8

G.X (Alisa/Yoshimitsu) vs. FRB AO (Lars/Kunimitsu) – 0-2
SCOTT POPULAR (Marduk) vs. EAU (Xiaoyu/Bob) – 0-2
CAT DRUGS (Lee/Bryan) vs. Hirojya (Roger Jr./Ganryu) – 0-2
KJ (Asuka/Jun) vs. Junjun (Asuka) – 2-0

First Round

G.X (Alisa/Yoshimitsu) vs. vxDANTE (Asuka) – 2-0
FRB AO (Alisa/Miguel) vs. Chaoser (Hwoarang/Baek) – 2-0
EAU (Xiaoyu/Bob) vs. Kanou (Eddy/King) – 2-0
SCOTT POPULAR (Marduk) vs. KurouJirou (Kuma/P.JACK, P.JACK) – 2-0
Hirojya (Roger Jr./Ganryu) vs. Chi_Sapporo (Roger Jr./Kuma) – 2-0
CAT DRUGS (Lee/Bryan) vs. Chika (Angel/Bob) – 2-0
KJ (Asuka) vs. Taitsu (King) – 2-0
Junjun (Asuka/Jun) vs. Atsuko (JayCee, Angel) – 2-0


Persona 4 Arena

1. Magni-F-Seiei (Yosuke Hanamura, Elizabeth)
2. Minoth (Akihiko Sanada)
3. Lipps (Teddie)
3. vxDANTE (Yukiko Amagi)
5. KurouJirou (Labrys)
5. G.X (Yosuke Hanamura)
5. CAT DRUGS (Aigis)
5. PacP

Grand Finals

Magni-F-Seiei (Elizabeth, Yosuke Hanamura) vs. Minoth (Akihiko Sanada) – 3-0


Lipps (Teddie) vs. Minoth (Akihiko Sanada) -1-2
vxDANTE (Yukiko Amagi) vs. Magni-F-Seiei (Yosuke Hanamura) – 0-2

Top 8

KurouJirou (Labrys) vs. Lips (Teddie) – 0-2
G.X (Yosuke Hanamura) vs. Magni-F-Seiei (Yosuke Hanamura) – 0-2
CAT DRUGS (Aigis) vs. vxDANTE (Yukiko Amagi) – 0-2
Minoth vs. PacP – 2-0 off-stream

First Round

Minoth (Akihiko Sanada) vs. Tonosama (Shadow Labrys) – 2-1
Elven Shadow (Labrys) vs. KurouJirou (Teddie) – 2-0
vxDANTE (Yukiko Amagi) vs. Fuara (Mitsuru Kirijo) – 2-0
Kanou (Yukiko Amagi) vs. Lipps (Teddie) – 0-2
Junjun (Yukiko Amagi) vs. CAT DRUGS (Aigis) – 0-2
Chaoser (Yu Narukami) vs. G.X (Yosuke Hanamura) – 0-2
Magni-F-Seiei (Yosuke Hanamura) vs. SCOTT POPULAR (Kanji Tatsumi) – 2-0