‘UPPER’-Cut Championship Tournament Results ‘UPPER’-Cut Championship Tournament Results
This weekend, the best of Texas will be gathering at the American Airlines Training Conference Center in Fort Worth near Dallas to compete in... ‘UPPER’-Cut Championship Tournament Results

This weekend, the best of Texas will be gathering at the American Airlines Training Conference Center in Fort Worth near Dallas to compete in the ‘UPPER’-Cut Championship, August 31-September 2. The event, organized by the ‘UPPER’-Cut Circuit (UCC), will have tournaments for the following games:

BlazBlue Continuum Shift EXTEND (X360)
The King of Fighters XIII (X360)
Mortal Kombat (PS3)
Persona 4 Arena (X360)
Skullgirls (X360/PS3)
SoulCalibur V (PS3)
Street Fighter X Tekken (X360)
Super Street Fighter IV AE Ver.2012 (X360)
Tekken 6 (PS3)
Ultimate Marvel vs. Capcom 3 (X360)
Virtua Fighter 5: Final Showdown (X360)

Players attending from outside of Texas including ChrisG of FingerCramp and Wolfkrone.

Schedule

Below is a general schedule for the event. All times are in CDT (UTC -5). Pools begin at 11AM EDT, 8AM PDT.

Saturday: Singles Tourney Day

9:00am Venue opens for Casuals/Shirt pickup/Final Pools Posted (with late registrants added)
10:00am “A” Pools Open
12:00pm “B” Pools Open
2:00pm “C” Pools Open
4:00pm “D” Pools Open
6:00pm Auction tourney bidding starts (Games TBA)

Sunday: Finals Day

9:00am Doors open for Casuals
10:00am Tekken 6 top 4/Second Chance Tournies Start
11:00am SCV top 4
12:00pm MK top 4/Throwback signups start
1:00pm Skullgirls top 4
2:00pm Blazblue CS:Extend top 4
3:00pm Virtua Fighter 5: Final Showdown top 4
4:00pm Street Fighter X Tekken top 4
5:00pm King of Fighters XIII top 4
6:00pm Persona 4 Arena top 4
7:00pm Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012 top 8
8:30pm Ultimate Marvel vs Capcom 3 top 8

The event will be streamed by BoomGorillas and Interrupted Gaming (RawkusX).

Main Stream (BoomGorillas)

Watch live video from boomgorillas on www.twitch.tv

Secondary Stream (RawkusX)

Watch live video from Interrupted Gaming on www.twitch.tv

Results

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

1. Wolfkrone (C.Viper)
2. FC|NYChrisG (Sakura, Dan)
3. DRS.MCZ|Nashfan (Chun-Li)
4. Joe Shyne (Ibuki)
5. TommyGunzss (Seth)
5. TWG|Arthur (E.Honda)
7. Rain (Yun)
7. Deluxe247 (Adon)

Grand Finals

Wolfkrone (C.Viper) vs. FC|NYChrisG (Dan) – 3-0

Losers Finals

DRS.MCZ|Nashfan (Chun-Li) vs. FC|NYChrisG (Sakura) – 0-3

Winners Finals

Wolfkrone (C.Viper) vs. FC|NYChrisG (Sakura) – 3-0

Losers Semi-finals

DRS.MCZ|Nashfan (Chun-Li) vs. Joe Shyne (Ibuki) – 2-0

Top 8 Winners

FC|NYChrisG (Sakura) vs. Joe Shyne (Ibuki) – 2-1
Wolfkrone (C.Viper) vs. DRS.MCZ|Nashfan (Chun-Li) – 2-1

Top 8 Losers

Rain (Yun) vs. TWG|Arthur (E.Honda) – 1-2
TommyGunzss (Seth) vs. Deluxe247 (Adon) – 2-0

TommyGunzss (Seth) vs. Joe Shyne (Ibuki) – 1-2
DRS.MCZ|Nashfan (Chun-Li) vs. TWG|Arthur (E.Honda) – 2-0

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. FC|NYChrisG (Akuma/Doctor Doom/Morrigan)
2. Rubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.)
3. Jan (Hulk/Sentinel/Haggar, Sentinel/Dormammu/Haggar)
4. Mihe (Zero/vergil/Dante)
5. LaquerHead (Spencer/Iron Man/Nova)
5. PJS.NGG|Stone (Zero/Wesker/Strider Hiryu, Zero/Wesker/Dormammu)
7. GoX (Wolverine/Ryu/Dante)
7. Jayto (Tron/Deadpool/X-23)

Grand Finals

Rubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) vs. FC|NYChris G (Akuma/Doctor Doom/Morrigan) – 1-3

Losers Finals

Rubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) vs. Jan (Hulk/Sentinel/Haggar) – 3-1

Winners Finals

FC|NYChris (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) vs. Jan (Sentinel/Dormammu/Haggar) – 3-2

Losers Semi-finals

Mihe (Zero/Vergil/Dante) vs. Rubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) – 2-3

Top 8 Winners

FC|NYChrisG (Akuma/Doctor Doom/Morrigan) vs. Rubex (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) 3-1
PJS.NGG|Stone (Zero/Wesker/Dormammu) vs. Jan (Hulk/Sentinel/Haggar) – 2-3

Top 8 Losers

Mihe (Zero/Vergil/Dante) vs. GoX (Wolverine/Ryu/Dante) – 3-2
LaquerHead (Spencer/Iron Man/Nova) vs. Jayto (Tron/Deadpool/X-23) – 3-1

LaquerHead (Spencer/Iron Man/Nova) vs. Rubeks (Super-Skrull/Spencer/M.O.D.O.K.) 1-3
Mihe (Zero/Vergil/Dante) vs. PJS.NGG|Stone (Zero/Wesker/Strider Hiryu, Zero/Wesker/Dormammu) – 3-0

Persona 4 Arena

1. Kurumster (Aigis)
2. Mihe (Akihiko Sanada)
3. Scotte Yoshi (Kanji Tatsumi)
4. DRS.MCZ|Nashfan (Mitsuru Kirijo)

Grand Finals

Mihe (Akihiko Sanada) vs. Kurumster (Aigis) – 2-3 Kurumster resets
Mihe (Akihiko Sanada) vs. Kurumster (Aigis) – 1-3

Losers Finals

Scottie Yosh (Kanji Tatsumi) vs. Kurumster (Aigis) – 1-3

Winners Finals

Scottie Yosh (Kanji Tatsumi) vs. Mihe (Akihiko Sanada) – 1-3

Losers Semi-finals

DRS.MCZ|Nashfan (Mitsuru) vs. Kurumster (Aigis) – 2-0

The King of Fighters XIII

1. FC|NYChrisG (Mature/King/Benimaru)
2. 210 Nem (Kensou/Mai/Yuri)
3. Kurumster (Elisabeth/Hwa/Vice)
4. Genius Champion (EX Kyo/Iori/Shen, K’/Iori/Shen)
5. 210 CupcakePanda (EX Iori/Mr. Karate/Benimaru)
5. Roswell (Mr. Karate/Chin/Daimon)
7. 210 Yatchinator (Billy/Hwa/Chin)
7. Joe Shyne (Athena/Kula/Joe)

Grand Finals

FC|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) vs. 210 Nem (Kensou/Mai/Yuri) – 3-1

Losers Finals

Kurumster (Elisabeth/Hwa/Vice) vs. 210 Nem (Kensou/Mai/Yuri) – 0-3

Winners Finals

Kurumster (Elisabeth/Hwa/Vice) vs. FC|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) – 0-3

Losers Semi-finals

Genius Champion (EX Kyo/Iori/Shen) vs. 210 Nem (Kensou/Mai/Yuri) – 0-2

Top 8 Winners

FC|NYChrisG (Mature/King/Benimaru) vs. 210 CupcakePanda (EX Iori/Mr. Karate/Benimaru) – 2-0
Genius Champion (K’/Iori/Shen) vs. Kurumster (Elisabeth/Hwa/Vice) – 1-2

Top 8 Losers

210 Yatchinator (Billy/Hwa/Chin) vs. 210 Nem (Kensou/Yuri/Mai) – 1-2
Roswell (Daimon/Chen/Mr. Karate) vs. Joe Shyne (Athena/Kula/Joe) – 2-1

Roswell (Mr. Karate/Chin/Daimon) vs. Genius Champion (K’/Iori/Shen, EX Kyo/Iori/Shen) – 1-2
210 CupcakePanda (EX Iori/Mr. Karate/Benimaru) vs. 210 Nem (Kensou/Mai/Yuri) – 1-2

Mortal Kombat

1. KH|Blake (Sonya Blade)
2. MyGod88 (Sonya Blade, Liu Kang)
3. FC|NYChrisG (Reptile, Noob)
4. Coosco (Kung Lao)

Grand Finals

MyGod88 (Liu Kang, Sonya Blade) vs. KH|Blake (Sonya Blade) – 1-3

Losers Finals

MyGod88 (Sonya Blade) vs. FC|NYChrisG (Noob, Reptile) – 3-0

Winners Finals

FC|NYChrisG (Reptile) vs. KH|Blake (Sonya Blade) – 0-3

Losers Semi-finals

Coosco (Kung Lao) vs. MyGod88 (Sonya Blade) – 0-2

Sources: BoomGorillas, Interrupted Gaming