GVN Summer Jam 6 Tournament Results

By on August 26, 2012 at 5:15 pm
gvn-summerjam6-150x

Big E and Robert Hubbs present to you GVN SUMMER JAM 6 – Path of the Storm, August 25-26. As with the other Big E Gaming tournaments, including Winter Brawl and NEC, Summer Jam 6 will take place in Philadelphia, Pennsylvania, at the Sheraton Suite Hotel. The main game list is quite large:

  • Arcana Heart 3
  • BlazBlue Continuum Shift EXTEND
  • Dead or Alive 5 – Playable demo, singles tournament
  • Guilty Gear XX Accent Core
  • The King of Fighters XIII
  • Melty Blood Actress Again Current Code
  • Mortal Kombat
  • Persona 4 Arena – $250+ pot bonus
  • Skullgirls
  • SoulCalibur V
  • Street Fighter X Tekken
  • Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012 – $500+ pot bonus
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 – $500+ pot bonus
  • Virtual Fighter 5 Final Showdown – $250+ pot bonus, double if 64 players or more enter

Schedule

Below is an overall event schedule for Summer Jam 6. Be aware that this is not an actual stream schedule and start times are subject to change.

Times are in US EDT (UTC +4).

August 25 (Sat)

10:30AM – SSFIV AE 3v3
11:00AM – UMvC3 3v3
1:00PM – BBCSEX, GGXXAC, P4U singles
2:00PM – TK6 singles, SCV singles
2:30PM – AH3 singles
3:00PM – DOA5, KOF XIII, MBAACC, VF5FS singles; SFXTK 2v2
4:00PM – MK singles; 3S 3v3
6:00PM – SSFIV AE, MKII, UMK3 singles
6:30PM – UMvC3 singles

August 26 (Sun)

TBA – SFXTK singles; KOF XIII 3v3, BBCSEX 3v3
12:00PM – KOF XIII, SCV, SSFIV AE, UMvC3 singles (cont)
1:00PM – MBAACC 3v3
3:00PM – 3S singles

Stream

Summer Jam 6 will be streamed by Team Sp00ky (main), 8WayRun (SCV, VF5FS, DOA5), Team St1ckBuG (BB, GG, P4U) and KombatNetwork (MK).

Results

Super Street Fighter IV Arcade Edition Ver.2012

Singles

1. Wolfkrone (C. Viper)
2. BT|Dieminion (Guile)
3. RPD|Gridman (C. Viper)
4. FC|NYChrisG (Sakura)
5. Manny Fuerte (El Fuerte)
5. FNEX|KBrad (Cammy)
7. AGE|Flash Metroid (Gen, C. Viper, Sakura)
7. EMP|DragonGod (Ibuki)

9. Weirdo Neo (Juri)
9. Julian Robinson (Rose, T. Hawk)
9. TS|Min (T. Hawk)
9. KPB.EMP|Hiro (M. Bison)
13. RPD|Weaksauce (Sagat)
13. AGE|Vangief (Zangief)
13. AG.MCZ|Lucky D (Dhalsim)
13. EMP|Sanford Kelly (Sagat)

Grand Finals

Wolfkrone (C. Viper) vs. BT|Dieminion (Guile) – 3-1 (Wolfkrone resets)
Wolfkrone (C. Viper) vs. BT|Dieminion (Guile) – 3-2

Losers Finals

Wolfkrone (C. Viper) vs. RPD|Gridman (C. Viper) – 3-0

Winners Finals

BT|Dieminion (Guile) vs. RPD|Gridman (C. Viper) – 3-0

Top 8 Winners

Wolfkrone (C. Viper) vs. RPD|Gridman (C. Viper) – 1-2
Manny Fuerte (El Fuerte) vs. BT|Dieminion (Guile) – 1-2

Top 8 Losers

EMP|DragonGod (Ibuki) vs. FC|NYChrisG (Sakura) – 0-2
AGE|Flash Metroid vs. FNEX|KBrad – (off-stream)

FNEX|KBrad (Cammy) vs. Wolfkrone (C. Viper) – 0-2
Manny Fuerte (El Fuerte) vs. FC|NYChrisG (Sakura) – 0-2

Wolfkrone (C. Viper) vs. FC|NYChrisG (Sakura) – 2-1

Top 16 Winners

Manny Fuerte (El Fuerte) vs. FNEX|KBrad (Cammy) – 2-0
FC|NYChrisG (Sakura) vs. RPD|Gridman (C. Viper) – 0-2
Julian Robinson (Rose, T. Hawk) vs. Wolfkrone (C. Viper) – 0-2
AGE|Flash Metroid (C. Viper, Sakura) vs. BT|Dieminion (Guile) – 1-2

Top 16 Losers

EMP|Sanford Kelly vs. Weirdo Neo (off-stream)
EMP|DragonGod vs. AG.MCZ|Lucky D – (off-stream)
TS|Min vs. AGE|Vangief – (off-stream)
KPB.EMP|Hiro vs. RPD|Weaksauce – (off-stream)


FNEX|KBrad (Cammy)
vs. KPB.EMP|Hiro (M. Bison) – 2-0
TS|Min vs. AGE|Flash Metroid – (off-stream)
Julian Robinson vs. EMP|DragonGod – (off-stream)
FC|NYChrisG vs. Weirdo Neo – (off-stream)

3v3 Teams

1. DieWolfG (Wolfkrone, FC|NYChrisG, BT|Dieminion)
2. Empire Arcadia (EMP|DragonGod, KPB.EMP|Hiro, EMP|Santhrax)
3. Replay’d & FNEX (FNEX|KBrad, RPD|Weaksauc3, RPD|Gridman)
4. ClevelandNati (Derrick Legend, PlayingToWin, ??)

Grand Finals

Empire Arcadia vs. DieWolfG – 0-3 (DieWolfG resets)

EMP|DragonGod (Ibuki) vs. Wolfkrone (C.Viper)
KPB.EMP|Hiro (M.Bison) vs. Wolfkrone (C.Viper)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. Wolfkrone (C.Viper)

Empire Arcadia vs. DieWolfG – 0-3

EMP|DragonGod (Ibuki) vs. Wolfkrone (C.Viper)
KPB.EMP|Hiro (M.Bison) vs. Wolfkrone (C.Viper)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. Wolfkrone (C.Viper)

Losers Finals

Replay’d & FNEX vs. DieWolfG – 2-3

FNEX|KBrad (Cammy) vs. Wolfkrone (C.Viper)
FNEX|KBrad (Cammy) vs. BT|Dieminion (Guile)
RPD|Weaksauc3 (Sagat) vs. BT|Dieminion (Guile)
RPD|Gridman (C.Viper) vs. BT|Dieminion (Guile)
RPD|Gridman (C.Viper) vs. FC|NYChrisG (Sakura)

Winners Finals

Empire Arcadia vs. DieWolfG – 3-2

EMP|DragonGod (Ibuki) vs. FC|NYChrisG (Sakura)
KPB.EMP|Hiro (M.Bison) vs. FC|NYChrisG (Sakura)
KPB.EMP|Hiro (M.Bison) vs. BT|Dieminion (Guile)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. BT|Dieminion (Guile)
EMP|Santhrax (Sagat) vs. Wolfkrone (C.Viper)

Loser Semi-finals

Replay’d & FNEX vs. ClevelandNati – 3-0

FNEX|KBrad (Cammy) vs. Derrick Legend (Juri)
FNEX|KBrad (Cammy) vs. ?? (M.Bison)
FNEX|KBrad (Cammy) vs. PlayingToWin (Dhalsim)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Singles

1. BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye, Dante/Vergil/Magneto)
2. FC|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma)
3. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
4. AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma)
5. AG.MCZ|MarlinPie (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu)
5. TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Wesker)
7. CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker)
7. TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker)

9. BT|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan)
9. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel)
9. YRSF|Nick Cam (Dormammu/Super-Skrull/Sentinel)
9. TA|Marvisto (Firebrand/Taskmaster/Arthur)
13. JRosa (Doctor Doom/Morrigan/Strider)
13. BabyJesus (Vergil/Magneto/Wesker)
13. EMP|DragonGod (Nova/Taskmaster/Doctor Doom)
13. CORN|Footwurk (Dante/Wesker/Ryu)

Grand Finals

BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye, Dante/Vergil/Magneto) vs. FC|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 3-1 (BT|IFC Yipes resets)
BT|IFC Yipes (Dante/Vergil/Magneto) vs. FC|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 3-2

Losers Finals

BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel) – 3-1

Winners Finals

BT|IFC Yipes (Dante/Vergil/Magneto) vs. FC|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 0-3

Top 8 Winners

AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma) vs. FC|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 1-3
AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel) vs. BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye) – 1-3

Top 8 Losers

AG.MCZ|MarlinPie (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) – 3-1
CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker) vs. TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Wesker) – 0-3

AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel) vs. TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Wesker) – 3-1
AG.MCZ|MarlinPie (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma) – 1-3

AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel) vs. AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma) – 3-2

Top 16 Winners

AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel) vs. TA|Marvisto (Firebrand/Taskmaster/Arthur) – 3-2
TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Wesker) vs. FC|NYChrisG (Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 0-3
TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) vs. BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye) – 2-3
AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 3-2

Top 16 Losers

CORN|Footwurk (Dante/Wesker/Ryu) vs. AG.MCZ|MarlinPie (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu) – 0-3
EMP|DragonGod (Nova/Taskmaster/Doctor Doom) vs. YRSF|Nick Cam (Dormammu/Super-Skrull/Sentinel) – 1-3
BabyJesus (Vergil/Magneto/Wesker) vs. CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker) – 0-3
JRosa (Doctor Doom/Morrigan/Strider) vs. BT|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan) – 1-3

AG.MCZ|MarlinPie (C. Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. TA|Marvisto (Firebrand/Taskmaster/Arthur) – 3-2
TA|Predator (Haggar/Chris/Wesker) vs. YRSF|Nick Cam (Dormammu/Super-Skrull/Sentinel) – 3-2
CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker) vs. MH|RayRay (Ryu/Magneto/Sentinel) – 3-1
BT|Dieminion (Viewtiful Joe/Doctor Strange/Morrigan) vs. TS|Fooblat (Hulk/Haggar/Wesker) – 2-3

3v3 Teams

1. Team ChrisG (FC|NYChrisG, Winrich, BT|Dieminion)
2. Put Your Controller Down (CoCo|OmG iTz Andre, Tayson)
3. Team AGE (AGE|FlashMetroid, AGE|Fanatiq, AGE|Knives)
4. Fruit & 2 Nuts (BT|IFC Yipes, TS|NerdJosh, AG.MCZ|MarlinPie)

Grand Finals

Put Your Controller Down vs. Team ChrisG – 0-3

(Zero/Dante/Vergil) vs. FC|NYChrisG( Morrigan/Doctor Doom/Akuma)
CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker) vs. FC|NYChrisG( Morrigan/Doctor Doom/Akuma)
Tayson (Zero/Ryu/Nova) vs. FC|NYChrisG( Morrigan/Doctor Doom/Akuma) – 0-0

Losers Finals

Put Your Controller Down vs. Team AGE – 3-1

(Zero/Dante/Vergil) vs. AGE|FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Doom/Wesker)
Tayson (Zero/Ryu/Nova) vs. AGE|FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Doom/Wesker)
Tayson (Zero/Ryu/Nova) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
Tayson (Zero/Ryu/Nova) vs. AGE|Knives (Spencer/Sentinel/Akuma)

Winners Finals

Put Your Controller Down vs. Team ChrisG – 1-3

(Zero/Dante/Vergil) vs. FC|NYChrisG( Morrigan/Doctor Doom/Akuma)
CoCo|OmG iTz Andre (Vergil/Magneto/Wesker) vs. FC|NYChrisG( Morrigan/Doctor Doom/Akuma)
Tayson (Zero/Ryu/Nova) vs. FC|NYChrisG( Morrigan/Doctor Doom/Akuma)
Tayson (Zero/Ryu/Nova) vs. Winrich (Vergil/Wesker/Strider Hiryu)

Losers Semi-finals

Fruit & 2 Nuts vs. Team AGE – 1-3

BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. AGE|FlashMetroid (M.O.D.O.K./Doctor Doom/Wesker)
BT|IFC Yipes (Spencer/Vergil/Hawkeye) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
TS|NerdJosh (She-Hulk/Morrigan/Doctor Doom) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)
AG.MCZ|MarlinPie (C.Viper/Doctor Doom/Amaterasu) vs. AGE|Fanatiq (Magneto/Storm/Sentinel)

Street Fighter X Tekken

1. KS.CORN|Sethlolol (Law/Kuma)
2. RPD|Gridman (Rufus/Jack)
3. BT|Dieminion (Guile/Cammy, Bob/ Hwaorang)

Persona 4 Arena

1. SKD (Yu)
2. Psyken (Mitsuru)
3. Lord Knight (Mitsuru)
4. Lich (Kanji)
5. AG.MCZ|MarlinPie (Chie)
5. MadScientist (Elizabeth, Mitsuru)
7. Axis the Beast (Kanj)
7. YuCorp (Mitsuru)

Grand Finals

Psyken (Mitsuru) vs. SKD (Yu) – 1-3 (SKD resets)
Psyken (Mitsuru) vs. SKD (Yu) – 0-3

Losers Finals

Lord Knight (Mitsuru) vs. SKD (Yu) – 1-2

Winners Finals

Lord Knight (Mitsuru) vs. Psyken (Mitsuru) – 1-2

Top 8 Winners

AG.MCZ|MarlinPie (Chie) vs. Lord Knight (Mitsuru) – 0-2
MadScientist (Elizabeth, Mitsuru) vs. Psyken (Mitsuru) – 0-2

Top 8 Losers

YuCorp (Mitsuru) vs. Lich (Kanji) – 0-2
SKD (Yu) vs. Axis the Beast (Kanji) – 2-0

MadScientist (Elizabeth) vs. Lich (Kanji) – 0-2
SKD (Yu) vs. AG.MCZ|MarlinPie (Chie) – 2-1

SKD (Yu) vs. Lich (Kanji) – 2-0

King of Fighters XIII

1. RyRy (EX Kyo/Mature/Benimaru)
2. AGE|Mario E (Hwa/Terry/EX Iori, Duo Lon/Terry/EX Iori, Kyo/Terry/EX Iori)
3. DJ Huoshen (Kula/EX Kyo/Shen, EX Kyo/Terry/Shen, Kula/Terry/Shen, Terry/EX Kyo/Shen)
4. Jaguar (Mai/K’/Iori, Robert/K’/Iori)
5. Lazie Freddy (Benimaru/Chin/EX Iori)
5. WINBACK (Kyo/Ryo/Terry)
7. Tyrano Satan (Ash/Maxima/Mature)
7. Renegade (Athena/Saiki/Yuri)

Grand Finals

AGE|Mario E (Hwa/Terry/EX Iori, Duo Lon/Terry/EX Iori, Kyo/Terry/EX Iori) vs. RyRy (EX Kyo/Mature/Benimaru) – 1-3

Losers Finals

AGE|Mario E (Terry/Hwa/EX Iori) vs. DJ Huoshen (Terry/EX Kyo/Shen) – 3-0

Winners Finals

RyRy (EX Kyo/Benimaru/Mature) vs. AGE|Mario E (EX Iori/Terry/Kyo) – 3-2

Top 8 Winners

Lazie Freddy (Benimaru/Chin/EX Iori) vs. RyRy (EX Kyo/Benimaru/Mature) – 0-2
Jaguar (Mai/K’/Iori, Robert/K’/Iori) vs. AGE|Mario E (EX Iori/Terry/Kyo) – 0-2

Top 8 Losers

WINBACK (Kyo/Ryo/Terry) vs. Renegade (Athena/Saiki/Yuri) – 2-0
DJ Huoshen (Kula/EX Kyo/Shen, EX Kyo/Terry/Shen) vs. Tyrano Satan (Ash/Maxima/Mature) – 2-1

Jaguar (Mai/K’/Iori) vs. WINBACK (Kyo/Ryo/Terry) – 2-0
Lazie Freddy (Benimaru/Chin/EX Iori) vs. DJ Huoshen (EX Kyo/Terry/Shen) – 1-2

Jaguar (Robert/K’/Iori) vs. DJ Huoshen (Kula/Terry/Shen) – 0-2

Mortal Kombat

1. RM|SawnicFawx 5000 (Mileena)
2. HGTV|SwiftTomHanks (Sektor, Kenshi)
3. RPD|Alex Smith (Kung Lao)
4. 7L (Kitana, Cyrax)
5. Joker8417 (Reptile, Jax)
5. TetraSpirit (Baraka)
7. Bobbert (Johnny Cage)
7. FC|NYChrisG

Grand Finals

HGTV|SwiftTomHanks (Sektor) vs. RM|SawnicFawx 5000 (Mileena) – 1-3

Losers Finals

HGTV|SwiftTomHanks (Sektor)  vs.  RPD|Alex Smith (Kung Lao) – 3-1

Winners Finals

RM|SawnikFawx 5000 (Mileena) vs. RPD|Alex Smith (Kung Lao) – 3-0

Losers Semi-finals

HGTV|SwiftTomHanks (Kenshi, Sektor) vs.7L (Kitana, Cyrax) – 2-1

Top 8 Winners

Joker 8417 (Reptile, Jax) vs. RPD|Alex Smith (Kung Lao) – 1-2
RM|SawnikFawx 5000 (Mileena) vs. HGTV|SwiftTomHanks (Kenshi, Sektor) – 2-1

Top 8 Losers

Bobbert (Johnny Cage) vs. 7L (Kitana) – 0-2
TetraSpirit vs. FC|NYChrisG – Win by DQ

Joker8417 (Reptile) vs. 7L (Kitana) – 0-2
HGTV|SwiftTomHanks (Sektor) vs. TetraSpirit (Baraka) – 2-0

SoulCalibur V

1. EMP|BlackMamba (Pyrrha, Voldo, Astaroth)
2. OmegaXCN (Natsu)
3. JJJ (Mitsurugi)
4. RM|SawnikFawx 5000 (Viola)
5. Sporko (Voldo)
5. ZeroEffect (Leixia)
7. Malice (Pyrrha)
7. Boom (Mitsurugi, Yoshimitsu)

Grand Finals

EMP|BlackMamba (Pyrrha, Voldo, Astaroth) vs. OmegaXCN (Natsu) – 3-2

Losers Finals

JJJ (Mitsurugi) vs. OmegaXCN (Natsu) – 2-3

Winners Finals

OmegaXCN (Natsu) vs. EMP|BlackMamba – 1-3

Losers Semi-finals

JJJ (Mitsurugi) vs. RM|SawnikFawx 5000 (Viola) – 3-0

Top 8 Winners

JJJ (Mitsurugi) vs. EMP|BlackMamba (Pyrrha, Voldo) – 2-3
OmegaXCN (Natsu) vs. RM|SawnikFawx 5000 (Viola) – 3-1

Top 8 Losers

Malice (Pyrrha) vs. ZeroEffect (Leixia) – 2-3
Boom (Mitsurugi, Yoshimitsu) vs. Sporko (Voldo) – 2-3

Sporko (Voldo) vs. JJJ (Mitsurugi) – 0-3
ZeroEffect (Leixia) vs. RM|SawnikFawx 5000 (Viola) – 0-3

Virtua Fighter 5 Final Showdown

1. Denkai (Jacky)
2. Flash (Wolf)
3. Rodnutz (Akira)
4. Shidosha (T-Arashi)
5. CidKid (Lei-Fei)
5. Tricky (Eileen)
7. LowSweep (Jacky)
7. WINBACK (Jacky)

Grand Finals

Denkai (Jacky) vs. Flash (Wolf) – 3-1

Losers Finals

Rodnutz (Akira) vs. Flash (Wolf) 2-3

Winners Finals

Rodnutz (Akira) vs. Denkai (Jacky) – 0-3

Losers Semi-finals

Flash (Wolf) vs. Shidosha (T-Arashi) – 2-1

Top 8 Winners

Flash (Wolf) vs. Denkai (Jacky) – 0-2
Rodnutz (Akira) vs. Shidosha (T-Arashi) – 2-1

Top 8 Losers

LowSweep (Jacky) vs. CidKid (Lei-Fei) – 1-2
WINBACK (Jacky) vs. Tricky (Eileen) – 0-2

Shidosha (T-Arashi) vs. CidKid (Lei-Fei) – 2-0
Flash (Wolf) vs. Tricky (Eileen) 2-1

BlazBlue Continuum Shift EXTEND

1. Lord Knight (Litchi)
2. Foonzo|kirbster (Rachel)
3. Nedel (Λ-11)
4. Brice (Tager)
5. Kaeru (Bang)
5. Lich (Hazama)
7. Linear (Bang)
7. XNTR|Kcat (μ-12)

Grand Finals

Lord Knight (Litchi) vs. Foonzo|kirbster (Rachel) – 3-1

Losers Finals

Nedel (Λ-11) vs. Foonzo|kirbster (Rachel) – 1-2

Winners Finals

Lord Knight (Litchi) vs. Nedel (Λ-11) – 2-0

Losers Semi-finals

Brice (Tager) vs. Foonzo|kirbster (Rachel) – 1-2

Top 8 Losers

Foonzo|kirbster (Rachel) vs. Linear (Bang) – 2-1
XNTR|Kcat (μ-12) vs. Kaeru (Bang) – 1-2

Lich (Hazama) vs. Foonzo|kirbster (Rachel) – 1-2
Brice (Tager) vs. Kaeru (Bang) – 2-0

Guilty Gear XX Accent Core

1. YuCorp (Potemkin)
2. Shazay (Slayer)
3. Alzarath (Testament)
4. AG.MCZ|MarlinPie (Eddie, Slayer)
5. Brice (Potemkin)
5. 4r5 (Johnny)
7. Mindgame (Slayer)
7.VR-Raiden)

Grand Finals

YuCorp (Potemkin) vs. Shazay (Slayer) – 3-0

Losers Finals

Alzarath (Testament) vs. Shazay (Slayer) – 0-2

Winners

YuCorp (Potemkin) vs. Shazay (Slayer) – 2-0

Losers Semi-finals

Alzarath (Testament) vs. AG.MCZ|MarlinPie (Eddie) – 2-1

Top 8 Losers

AG.MCZ|MarlinPie (Slayer) vs. Mindgame (Slayer) – 2-0
VR-Raiden (Sol) vs. Alzarath (Testmaent) – 0-2

Brice (Potemkin) vs. Alzarath (Testament) – 0-2
4r5 (Johnny) vs. AG.MCZ|MarlinPie (Eddie) – 0-2

Dead or Alive 5

1. Lopedo (Jann Lee)
2. EMP|Rabies (Eliot, La Mariposa)
3. Shade Swifteye (Kasumi)
4. Chosen1 (Brad Wong)
5. Mr. Kwigole (Christie)
5. Rikuto (Bayman)
7. EMP|Black Mamba (Hitomi, Eliot)
7. Allan Paris  (Hayate, Kasumi)

Grand Finals

Lopedo (Jann Lee) vs. EMP|Rabies (La Mariposa, Eliot) – 3-2

Losers Finals

Shade Swifteye (Kasumi) vs. EMP|Rabies (La Mariposa) – 0-3

Winners Finals

EMP|Rabies (Eliot, La Mariposa) vs. Lopedo (Jann Lee) – 2-3

Top 8 Winners

EMP|Rabies (Eliot) vs. Shade Swifteye (Kasumi) – 3-0
Chosen1 (Brad Wong) vs. Lopedo (Jann Lee) – 2-3

Top 8 Losers

Rikuto (Bayman) vs. Allan Paris  (Hayate, Kasumi) – 3-1
Mr. Kwigole (Christie) vs. EMP|Black Mamba (Hitomi, Eliot) – 3-2

Rikuto (Bayman) vs. Chosen1 (Brad Wong) – 1-3
Mr. Kwigole (Christie) vs. Shade Swifteye (Kokoro) – 1-3

Shade Swifteye (Kasumi) vs. Chosen1 (Brad Wong) – 3-1

 

Sources: Team Sp00ky, 8WayRun, Team St1ckBuG, Kombat Network,  various contributions via CurlyW and skisonic