Tougeki 2012 -SUPER BATTLE OPERA- Results Tougeki 2012 -SUPER BATTLE OPERA- Results
NOTE: TOUGEKI 2012 is a pay-per-view stream. Details can be found below. This weekend, August 4-5, is TOUGEKI 2O12 -SUPER BATTLE OPERA-, The 10th... Tougeki 2012 -SUPER BATTLE OPERA- Results

NOTE: TOUGEKI 2012 is a pay-per-view stream. Details can be found below.

This weekend, August 4-5, is TOUGEKI 2O12 -SUPER BATTLE OPERA-, The 10th Arcadia Cup Tournament.

This year, Tougeki is a part of a larger event, GAME SUMMER FESTIVAL 2012, presented by Enterbrain, Inc. This event will be held in the city of Narita in the Chiba Prefecture, at the Shimosa Friendly Park.

  • Tougeki 2012, The Japan national championship tournament
  • Ongeki ~Game Sound Impact 2012~, a live game music event
  • Wasshoi 2012 Summer!, the legendary shoot-em-up game event
  • Game Extra Stage, an event with various shows and panels for different games

As for Tougeki 2012, this year’s event will have tournaments for 8 games: 6 arcade titles, and, for the first time, 2 console titles.

  • Virtua Fighter 5 Final Showdown (3on3)
  • Tekken Tag Tournament 2 Unlimited (2on2)
  • Super Street Fighter IV AE Ver.2012 (3on3)
  • Aquapazza (2on2)
  • Persona 4 The Ultimate in Mayonaka Arena (1on1)
  • Street Fighter III 3rd Strike (3on3)
  • SoulCalibur V (1on1)
  • Ultimate Marvel vs. Capcom 3 (1on1)

Streams

Of the four different events, Tougeki 2012 and the Extra Stage will have live stream coverage on Nico Nico Live. Tougeki 2012 will be a pay-ver-view stream, 1500 Nico Nico points (equal to 1500 yen, ~19 USD) for a single day or 2500 points (~32 USD) for both days. The Game Extra will be streamed free of charge.

In order to watch either stream, you must have a Nico Nico account. Click here to log-in or register. To watch the actual Tougeki 2012, you must purchase Nico Nico points. You can find a fubarduck’s guide from 2011 for purchasing points by credit card here. Be aware that only JCB, MasterCard or Visa are accepted, and that all cards may not work. The above is from last year, but you can find the require purchase links below.

https://point.nicovideo.jp/index/purchase/ – To buy Nico Nico Points

The purchase for the actual stream is here:

http://live.nicovideo.jp/product/togeki2012_summer – To purchase the stream. The three options at the top of the stream are for Day 1, Day 2, and Both days, respectively. Clicking the right side button will take you to the respective purchase link.

Day 1

Tougeki 2012 – http://live.nicovideo.jp/watch/lv102177425
Extra Stage –  http://live.nicovideo.jp/watch/lv102582158

Day 2

Tougeki 2012 – http://live.nicovideo.jp/watch/lv102179287
Extra Stage – http://live.nicovideo.jp/watch/lv102582159 

Schedule

The below time schedule is a conversion into US EDT (UTC -4). You can find the original schedule, in JST (UTC +9) here. The opening ceremony begins at 11:00AM in Japan, 3:00AM BST in the UK, 10:00PM in the US East Coast and 7:00PM in the US West Coast.

Day 1 – Saturday August 4

Tougeki 2012 Stream

10:00PM Opening Ceremony
10:30PM Player Opening Ceremony
10:40PM Virtua Fighter 5 Final Showdown – Tournament
12:10AM Tekken Tag Tournament 2 Unlimited – Tournament
1:20AM Super Street Fighter IV AE Ver.2012 – Tournament
3:10AM SoulCalibur V – Tournament
3:40AM SoulCalibur V – Finals
4:10AM Virtua Fighter 5 Final Showdown – Finals
5:15AM Tekken Tag Touranment 2 Unlimited – Finals
6:10AM – Super Street Fighter IV AE Ver.2012 – Finals

Extra Stage Stream

10:50PM STRIKE Presents Tougeki “SOULCALIBUR V” Pre-Tournament Talk Show
12:25AM “Taiko no Tatsujin” Exhibition
2:00AM Puyo Puyo Course/Puyo Puyo Super Play
4:30AM “DEAD OR ALIVE 5″ Pre-release Tournament
6:10AM Tower of Druaga – Time Attack Battle 3rd Night “Game Aikoku-Tou Toushu V.S. SPREAM-REI
7:40AM Tougeki 2012 Post-Day 1 Talk Live

Day 2 – Sunday August 5

Tougeki 2012 Stream

10:30PM Player Opening Ceremony
10:40PM Aquapazza – Tournament
11:45PM Persona 4 The Unlimited in Mayonaka Arena – Tournament
12:30AM Street Fighter III 3rd Strike Tournament
2:15AM Ultimate Marvel vs. Capcom 3 – Tournament
3:00AM Ultimate Marvel vs. Capcom 3 – Finals
3:25AM Aquapazza – Finals
4:15AM Persona 4 The Unlimited in Mayonaka Arena – Finals
4:55AM Street Fighter III 3rd Strike – Finals

Extra Stage Stream

10:50PM “Hokuto no Ken” Seikimatsu Kyuuseishu Exhibition Matches
12:10AM Puyo Puyo Course/Puyo Puyo Super Play
2:40AM Capcom “JoJo’s Bizarre Adventure: Heritage for the Future HD Ver.” Introduction Stage
3:40AM Tougeki 2012 BLACK STAGE “Touhou Hisou Tensoku” Tournament
5:10AM Tougeki 2012 BLACK STAGE “Under Night In-Birth” Tournament
6:25AM “Tougeki 2012″ Post-Day 2 Talk Live

Results

Street Fighter III 3rd Strike

1. Kuroda (Oro), Boss (Yun), MOV (Chun-Li)
2. Ike (Dudley), Pierrot (Remy), Genki (Alex)
3. Nuki (Chun-Li), Tokura (Yang), Kokujin (Dudley)
3. KO (Yang), Ochibi (Yun), Rikimaru (Chun-Li)

Grand Finals

Kuroda (Oro) vs. Ike (Dudley)
Boss (Yun) vs. Ike (Dudley)
Boss (Yun) vs. Pierrot (Remy)
Boss (Yun) vs. Genki (Alex)
MOV (Chun-Li) vs. Genki (Alex)

Semi-finals

Boss (Yun) vs. Kokujin (Dudley)
Boss (Yun) vs. Tokura (Yang)
Boss (Yun) vs. Nuki (Chun-Li)
Kuroda (Ono) vs. Nuki (Chun-Li)
MOV (Chun-Li) vs. Nuki (Chun-Li)

KO (Yang) vs. Genki (Alex)
Ochibi (Yun) vs. Genki (Alex)
Ochibi (Yun) vs. Pierrot (Remy)
Rikimaru (Chun-Li) vs. Pierrot (Remy)

Early Round Match Log

Umemon (Elena) vs. Tominaga (Makoto)
Umemon (Elena) vs. AFM (Chun-Li)
Naga (Ken) vs. AFM (Chun-Li)
Naga (Ken) vs. Ebara (Hugo)
Yuki Otoko (Akuma) vs. Ebara (Hugo)

Momochi (Yun) vs. Pierre (Urien)
Haitani (Makoto) vs. Pierre (Urien)
Haitani (Makoto) vs. Vanao (Ryu)

(Partial Match)
Wantaaren (Yang) vs. Heboryu (Ryu)
Wantaaren (Yang) vs. Hiyama (Chu-Li)

Sakurada (Alex) vs. Mimora (Makoto)
Sakurada (Alex) vs. Yakkun (Yun)
Neriume (Urien) vs. Yakkun (Yun)
Zabi (Akuma) vs. Yakkun (Yun)

Vanao (Ryu) vs. Ike (Dudley)
Pierre (Urien) vs. Ike (Dudley)
Macchi (Akuma) vs. Ike (Dudley)

Kokujin (Dudley) vs. Kita (Ken)
Tokura (Yang) vs. Kita (Ken)
Tokura (Yang) vs. Shikarobin (Remy)
Tokura (Yang) vs. Terubou (Yun)

Kuroda (Oro) vs. Mimora (Makoto)
Boss (Yun) vs. Mimora (Makoto)
MOV (Chun-Li) vs. Mimora (Makoto)
MOV (Chun-Li) vs. Yakkun (Yun)
MOV (Chun-Li) vs. Uraken (Akuma)

Persona 4 The Ultimate in Mayonaka Arena

1. Shuuto (Mitusuru)
2.  Hae-chan (Chie)
3. Shingo (Sanada)
3. Denpa (Naoto)
5. Reo (Sanada)
5. Himajin (Yukiko)
5. Mad (Kuma)
5. Irusu (Mitsuru)

Grand Finals

Hae-chan (Chie) vs. Shuuto (Mitsuru)

Semi-finals

Hae-chan (Chie) vs. Shingo (Sanada)
Denpa (Naoto) vs. Shuuto (Mitsuru)

Top 8

Shingo (Sanada) vs. Reo (Sanada)
Hae-chan (Chie) vs. Himajin (Yukiko)
Mad (Kuma) vs. Shuuto (Mitsuru)
Denpa (Naoto) vs. Irusu (Mitsuru)

Early Round Match Log

P3U PLAYER (Mitsuru) vs. Tomo (Shadow Labrys)
Spinking (Chie) vs. Satou Yuki Shinja (Aigis)
Takatsuki Yayoi (Yosuke) vs. Hoo-chan (Yukiko)
Denpa@Ezo Shinja (Naoto) vs. Yosshii (Aigis)
Reinforce (Narukami) vs. GO1 (Mitsuru)
Eureeru (Kanji) vs. Shuuto (Mitsuru)
Hishou Usagi (Sanada) vs. DIE-chan (Mitsuru)
Hina (Kuma) vs. Burebure (Labrys)
Domii (Sanada) vs. Hae-chan (Chie)
Denpa@Ezo Shinja vs. GSS Player (Elizabeth)
Kaito (Kuma) vs. Hishou Usagi (Sanada)
Uchiyama (Elizabeth) vs. Shingo (Sanada)
Buppa (Narukami) vs. Himajin (Akihiko)
Mad (Kuma) vs. Chiba (Narukami)

Aquapazza

1. OZ (Chizuru/Llyr), Butter (Konomi/Mizuki)
2. Kouya (Chizuru/Ma-ryan), Nao (Touka/Satsuki)
3. Daigo Hei-san (Karulau/Rina), Sagi no Miya (Tamaki/Ulthury)
3. Hitorin (Morgan/Rina)

Grand Finals

OZ (Chizuru/Llyr) vs. Kouya (Chizuru/Ma-ryan)
Butter (Konomi/Mizuki) vs. Nao (Touka/Satsuki)
Butter (Konomi/Mizuki) vs. Kouya (Chizuru/Ma-ryan)

Semi-finals

Daigo Hei-san (Karulau/Rina) vs. Kouya (Chizuru/Ma-ryan)
Sagi no Miya (Tamaki/Ulthury) vs. Nao (Touka/Satsuki)
Daigo Hei-san (Karulau/Rina) vs. Nao (Touka/Satsuki)

OZ (Chizuru/Llyr) vs. Hitorin (Morgan/Hina)

Early Round Match Log

(Partial Match)
Butter (Konomi/Mizuki) vs. (Gansuto Diet-zei (Hakuowlo/Satsuki)

Maku (Manaka/Ma-ryan) vs. Key (Morgan/Yuma)
Maku (Manaka/Ma-ryan) vs. Totoro (Tamaki/Llyr)

Koboki-ni (Karukau/Ma-ryan) vs. Gomon (Chizuru/Llyr)
(Arawn/Ma-ryan) vs. Tsumiki (Tamaki/Yuma)

(Partial Match)
Totoro (Tamaki/Llyr) vs. GO1 (Chizuru/Llyr)

Daigo Hei-san (Karulau/Rina) vs. Multi no Hajimete no Otoko (Multi/Mizuki)
Sagi no Miya (Tamaki/Ulthury) vs. Centurion Iwao (Konomi/Ma-ryan)
Sagi no Miya (Tamaki/Ulthury) vs. Multi no Hajimete no Otoko (Multi/Mizuki)

(Partial Match)
Kasu (Touka/Rina) vs. Kanzaki Naoto (Touka/Satsuki)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

1. EG Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma)
2. kubo (Vergil/X-23/Dante)
3. G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom)
3. Frieda (Zero/Dante/Magneto)

Grand Finals

EG Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. kubo (Vergil/X-23/Dante) – 2-0

Semi-finals

EG Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom) – 2-0
Frieda (Zero/Dante/Magneto) vs. kubo (Vergil/X-23/Dante) – 0-2

Early Round Match Log

Mabushin (Wesker/Vergil/Strider Hiryu) vs. EG Justin Wong (Wolverine/Storm Akuma) – 0-2
OGTY (Nova/Doctor Doom/Super-Skrull) vs. vxDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 1-2
Frieda (Zero/Dante/Magneto) vs. Tono (Morrigan/Amaterasu/Rocket Raccoon) – 2-0
Momochi (Magneto/Doctor Doom Vergil) vs. JEO (Morrigan/Wesker/Strider Hiryu) – 0-2
G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom) vs. xvDANTE (Dante/Doctor Doom/Phoenix) – 2-0
EG Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. Chou (Wesker/Magneto/Vergil) – 2-1
Udaterasu (Amaterasu/Firebrand/Vergil) vs. Kusoru (Viewtiful Joe/ Frank West/Rocket Raccoon) – 0-2
Frieda (Zero/Dante/Magneto) vs. Antman (Wesker/Vergil/Hawkeye) – 2-1
DIE-chan (Firebrand/Morrigan/Vergil, Morrigan/Doctor Doom/Vergil) vs. G.X (Spencer/Hulk/Doctor Doom) – 0-2
EG Justin Wong (Wolverine/Storm/Akuma) vs. JEO (Morrigan/Wesker/Strider Hiryu) – 2-0
kubo (Vergil/X-23/Dante) vs. Kusoru (Viewtiful Joe/Frank West/Rocket Raccoon) – 2-1

 

Super Street Fighter IV Arcade Edition

1. Fuudo (Fei Long), Bon-chan (Sagat), Kazunoko (Yun)
2. Kuroken (Dudley), Kawaguuchi (Rose), Y. (Cammy)
3. RB (Guy), Hsien Chang (Yun), GamerBee (Adon)
3. Haitani (Makoto), Momochi (Cody), Uryo (Sakura)

Grand Finals

Fuudo (Fei Long) vs. Kuroken (Dudley)
Fuudo (Fei Long) vs. Kawaguuchi (Rose)
Fuudo (Fei Long) vs. Y. (Cammy)

Semi-finals

RB (Guy) vs. Kuroken (Dudley)
RB (Guy) vs. Y. Cammy)
Hsien Chang (Yun)
vs. Y. (Cammy)
Hsien Chang (Yun) vs. Kawaguuchi (Rose)
GamerBee (Adon) vs. Kawaguuchi (Rose)

Haitani (Makoto) vs. Fuudo (Fei Long)
Momochi (Cody) vs. Fuudo (Fei Long)
Uryo (Sakura)
vs. Fuudo (Fei Long)
Uryo (Sakura) vs. Bon-chan (Sagat)

1st Round

RF (Sagat) vs. Uki (Cody)
Xiaohai (Cammy) vs. Uki (Cody)
Xiaohai (Cammy) vs. ACQUA (Cammy)
Dakou (Gen) vs. ACQUA (Cammy)
Dakou (Gen) vs. kichijojiKEN (Ken)

NISHIKIN (Blanka) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
-R- (Cammy) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
Nekojita (Abel) vs. Shungoku Neurosis (M.Bison)
Nekojita (Abel) vs. Naruo (Evil Ryu)
Nekojita (Abel) vs. Machabo (Fei Long)

Akimo (E.Honda) vs. RZR-Latif (C.Viper)
Dashio (Seth) vs. RZR-Latif (C.Viper)
Super Santarou Man (Sagat) vs. RZR-Latif (C.Viper)
Super Santarou Man (Sagat) vs. Dieminion (Guile)
Super Santarou Man (Sagat) vs. PR Balrog (Balrog)

Y24 (Chun-Li) vs. Kuroken (Dudley)
Juso (Sakura) vs. Kuroken (Dudley)
Juso (Sakura) vs. Kawaguuchi (Rose)
a.k.a jojo (M.Bison) vs. Kawaguuchi (Rose)

2nd Round

Shakapo (Adon) vs. RB (Guy)
Yossan (Juri) vs. RB (Guy)
Yossan (Juri) vs. GamerBee (Adon)
Charisma (Adon) vs. GamerBee (Adon)

(Partial Match)
Momochi (Cody) vs. Okkun (Ibuki)
Momochi (Cody) vs. Vivi (Chun-Li)

(Partial Match)
Reiketsu (Vega) vs. Fuudo (Fei Long)
Reiketsu (Vega) vs. Bon-chan (Sagat)

3rd Round

Ryuukichi-kun (Fei Long) vs. Kazunoko (Yun)
Gachi-kun (Sagat) vs. Kazunoko (Yun)
Gachi-kun (Sagat) vs. Bon-chan (Sagat)
MDR (Rufus) vs. Bon-chan (Sagat)

(Partial Match)
666. (Yang) vs. Hsien Chang (Yun)
Sabo☆Hani (C.Viper) vs. Hsien Chang (Yun)
-6 (Akuma) vs. Hsien Chang (Yun)

 

Virtua Fighter 5 Final Showdown

1. Koiwai (Lion), Kaibutsu (Vanessa), Baribari-kun (Lei-Fei)
2. Shiwa (Pai), Drake (Brad), Hima Jean (Jean)
3. Penkiya-san (Lau), Kumichou (Wolf), Yogo☆Kage (Kage)
3. Chiba Sanako (Aoi), Chabouzu (Lei-Fei), Puuta (Jean)

Grand Finals

Shiwa (Pai) vs. Koiwai (Lion)
Shiwa (Pai) vs. Kaibutsu (Vanessa)
Drake (Brad) vs. Kaibutsu (Vanessa)
Hima Jean (Jean)
vs. Kaibutsu (Vanessa)
Hima Jean (Jean) vs. Baribari-kun (Lei-Fei)

Semi-finals

Penkiya-san (Lau) vs. Koiwai (Lion)
Penkiya-san (Lau) vs. Baribari-kun (Lei-Fei)
Kumichou Wolf (Wolf) vs. Baribari-kun (Lei-Fei)
Yogo☆Kage (Kage) vs. Baribari-kun (Lei-Fei)

Chiba Sanako (Aoi) vs. Drake (Brad)
Chabouzu (Lei-Fei)
vs. Drake (Brad)
Chabouzu (Lei-Fei) vs. Shiwa (Pai)
Puuta (Jean) vs. Shiwa (Pai)
Puuta (Jean) vs. Hima Jean (Jean)

Early Round Match Log

Jan (Kage) vs. SHU (Shun)
Raki Brad (Brad) vs. SHU (Shun)
Koyuki (Eileen) vs. SHU (Shun)
Koyuki (Eileen) vs. Jin (Kage)
Koyuki (Eileen) vs. Chibita (Lion)

Piderman (Jacky) vs. Mochi (T-Arashi)
Piderman (Jacky) vs. Aniki (El-Blaze)
Fuudo (Shun) vs. Aniki (El-Blaze)
Joseph (Akira) vs. Aniki (El-Blaze)
Joseph (Akira) vs. Maichi (Eileen)

Ohsu (El-Blaze) vs. Monkichi (Vanessa)
Itabashi Zangief (Shun) vs. Monkichi (Vanessa)
Chou Homestay Akira (Akira) vs. Monkichi (Vanessa)
Chou Homestay Akira (Akira) vs. Minmi (Shun)
Chou Homestay Akira (Akira) vs. Kashin (T-Arashi)

Doreiku (Wolf) vs. Lion no Ko (Jacky)
Hima Jean  (Jean) vs. vs. Lion no Ko (Jacky)
Hima Jean (Jean) vs. MoreEagle933 (Lion)
Hima Hima (Jean) vs. Kozou☆(T-Arashi)

SHU (Shun) vs. Penkiya-san (Lau)
Jin (Kage) vs. Penkiya-san (Lau)
Chibita (Lion) vs. Penkiya-san (Lau)

Doreiku (Brad) vs. Minmi (Shun)
Hima Jean (Jean) vs. Minmi (Shun)
Hima Jean (Jean) vs. Monkichi (Vanessa)
Shiwa (Pai) vs. Monkichi (Vanessa)
Shiwa (Pai) vs. Kashin (T-Arashi)

Sanako (Aoi) vs. Aniki (El-Blaze)
Sanako (Aoi) v.s Monchi (T-Arashi)
Sanako (Aoi) vs. Maichi (Eileen)

(Partial Match)
Kanzen Nitaku (Wolf) vs. Penkiya-san (Lau)
Keisuta (Shun) vs. Penkiya-san (Lau)
Keisuta (Shun) vs. Yogo☆Kage (Kage)

 Tekken Tag Tournament 2 Unlimited

1. FRB AO (Miguel/Alisa), LATHIN (Lars/Le0)
2. Ace (Devil Jin/Kazuya), JDCR (Armor King)
3. Yuki (Jaycee/Armor King), Ryou (Devil Jin/Heihachi)
3. Yuu (Feng/Leo), Nobi (Dragunov/Lars)

Grand Finals

Ace (Devil Jin/Kazuya) vs. LATHIN (Lars/Leo)
JDCR (Armor King) vs. FRB AO (Miguel/Alisa)

Semi-finals

Yuki (Jaycee/Armor King) vs. FRB AO (Alisa/Miguel)
Ryou (Devil Jin/Heihachi)  vs. LATHIN (Leo/Lars)

Ace (Devil Jin/Kazuya) vs. Yuu (Feng/Leo)
 JDCR (Armor King) vs.  Nobi (Dragunov/Lars)

Early Round Match Log

Ji3MoonAce (Kazuya/Devil Jin) vs. ☆ZEST☆ (Asuka/Lars)
JDCR (Armor King) vs. Icchan (Dragunov/Feng)
JDCR (Armor King) vs. ☆ZEST☆ (Asuka/Lars)

SAYA. (Lili/Jaycee) vs. Nobi (Lars/ Dragunov)
Agoru (Bryan/Steve) vs. Yuu (Feng/Leo)
Agoru (Bryan/Steve) vs. Nobi (Lars/ Dragunov)

Parry (Lee/Dragunov) vs. LATHIN (Leo/Lars)
Chabashira (Lee/Lei) vs. FRB AO (Alisa/Miguel)

Onri (Asuka/Jun) vs. Ace (Kazuya/Devil Jin)
Mamba!! (Bob/Jaycee)
vs. JDCR (Armor King)
Mamba!! (Bob/Jacyee) vs. Ace (Kazuya/Devil Jin) 

SoulCalibur V

1. crna ruka  (Patroklos)
2. Shining Decopon (Tira)
3. Chanzono (Hilde)
3. Cha no Yu (Astaroth)

Grand Finals

crna ruka (Patroklos) vs. Shining Decopon (Tira)

Semi-finals

Chanzono (Hilde) vs. Shining Decopon (Tira)
Cha no Yu (Astaroth) vs.  crna ruka (Patroklos)

Early Round Match Log

Kayane (Viola) vs. Kakao (Ezio)
cafeid Hyunmu (Mitsurugi) vs. Jashin (Hilde)
Makken (Natsu) vs. Kaibutsu (Algol)
Kyonuma (Viola) vs. Chanzono (Hilde)
Uzu (Patroklos) vs. crna ruka (Patroklos)
Nick (Mitsurugi) vs. Shining Decopon (Tira)
cafeid Hyunmu (Mitsurugi) vs. crna ruka (Patroklos)

Sources: Tougeki, Nico Nico Live