Road To EVO 2012 – Texas Showdown Championships Results Road To EVO 2012 – Texas Showdown Championships Results
Day 3 of Texas Showdown Championships has come to a close. Unfortunately, there was no stream for Grand Finals due to technical difficulties. We... Road To EVO 2012 – Texas Showdown Championships Results

Day 3 of Texas Showdown Championships has come to a close. Unfortunately, there was no stream for Grand Finals due to technical difficulties. We do have the results for each game though, so be sure to check those out to see how everyone did over the weekend.

Super Street Fighter IV Arcade Edition

Results

1st – EG| Ricky Ortiz (Rufus)
2nd – John Choi (Ryu)
3rd – col.CC Mike Ross (E. Honda)
4th – Ranmasama (Rufus)
5th – Jewelman (E. Honda)
5th – Jan 
7th – Broly Legs (Chun Li)
7th – Hsien (Yun)
9th – Kineda (Akuma)
9th – TWG Arthur (E. Honda)
9th – FourWude (Akuma)
9th – Crow (Vega)
13th – Nytemare Raven (Blanka)
13th – MA| Scrubeks
13th – IsaacJ (Adon)
13th – OD Starw!n (Sagat)

Top 16 Winners Bracket Match Log

John Choi vs TWG Arthur – (2-0)
FourWude vs Jewelman (1-2)
Kineda vs EG Ricky Ortiz – (0-2)
Jan vs Crow – (2-0)

Top 16 Losers Bracket Match Log

Nytemare Raven vs Hsien – (1-2)
col. CC Mike Ross vs MA| Scrubeks (2-0)
Ranmasama vs IsaacJ – (2-0)
Broly Legs vs OD Starw!n (2-0)
TWG Arthur vs Hsien – (0-2)
FourWude vs col. CC Mike Ross (0-2)
Kineda vs Ranmasama – (0-2)
Crow vs Broly Legs – (0-2)

Top 8 Winners Bracket Match Log

John Choi vs Jewelman – (2-0)
EG| Ricky Ortiz vs Jan – (2-0)

Top 8 Losers Bracket Match Log

Hsien vs col.CC Mike Ross – (1-2)
Ranmasama vs Boly Legs (2-0)
Jan vs col.CC Mike Ross – (0-2)
Jewelman vs Ranmasama – (1-2)

Losers Semi Finals

col.CC Mike Ross vs Ranmasama – (2-0)

Winners Finals

John Choi vs EG| Ricky Ortiz (1-2)

Losers Finals

John Choi vs col.CC Mike Ross – (2-0)

Grand Finals

EG| Ricky Ortiz vs John Choi –

Pool 1 Qualifiers

  • John Choi
  • OD Starw!n
  • Nytemare Raven
  • Face
Pool 2 Qualifiers
  • Jan
  • Fubarduck
  • Tr3 worldslayer
  • Dandy cheeks
Pool 3 Qualifiers
  • Ex jermaine
  • Beehol
  • MA | Scrubeks
  • Jam peace
Pool 4 Qualifiers
  • Hsien Chang
  • Krumster
  • Synx
  • IsaacJ
Pool 5 Qualifiers
  • TWG arthur
  • EG | Ricky Ortiz
  • Noobster
  • Genius
Pool 6 Qualifiers
  • Quantic Kensou
  • Jewelman
  • Kdash05
  • Crow
Pool 7 Qualifiers
  • col.CC Mike Ross
  • BrolyLegs
  • FourWude
  • Cast
Pool 8 Qualifiers
  • Kineda
  • Ranmasama
  • Chief
  • Bagels

Ultimate Marvel vs. Capcom 3

Results

1st – Mihe (Zero/Vergil/Dante)
2nd – AB Young Chow (Taskmaster/Trish/Hawkeye)
3rd – Jan Del Rio
4th – MA| Scrubeks
5th – Ranmasama
5th – JMC
7th – GoX
7th – NGG Stone
9th – EG| Ricky Ortiz
9th – Ace
9th – Stark
9th – Vicko
13th – Doomscyther
13th – col.CC Mike Ross
13th – Jewelman
13th – PJ Bleu

Top 8 Match Log

Ranmasama (Haggar/Dormammu/Magneto) vs Jan (Haggar/Dormammu/Sentinel) – (0-2)
Jan (Dormammu/Sentinel/Haggar) vs MA| Scrubeks(Skrull/Spencer/MODOK) – (2-1)

Losers Finals

Jan (Dormammu/Sentinel/Haggar) vs AB Young Chow (TaskMaster/Trish/Hawkeye) – (0-2)

Grand Finals

Mihe (Zero/Vergil/Dante) vs AB Young Chow (Taskmaster/Trish/Hawkeye) – (3-1)

Top 16 Winners Bracket

Ranmasama
Stark
Young Chow
Vicko
Ace
Mihe
MA| Scrubeks
GoX

Top 16 Losers Bracket

Doomscyther
NGGStone
JMC
Mike Ross
Jewelman
Jan
EG Ricky Ortiz
PJ Bleu

Top 16 Match Log
Pool 1 Qualifiers
  • Jewelman
  • Doomscyther
  • 134
  • 3nigmatic
Pool 2 Qualifiers
  • EG| Ricky Ortiz
  • MA | scrubeks
  • Big Boss
  • Chugging Pepsi
Pool 3 Qualifiers
  • Hiro
  • Fubarduck
  • Wedgee
  • Pj bleu
Pool 4 Qualifers
  • Stark
  • Ace
  • NGG stone
  • Suavion
Pool 5 Qualifiers
  • Jan
  • Big nasty
  • Fiyah liger
  • Yeti08
Pool 6 Qualifiers
  • Victor ramirez
  • GoX
  • Yoshi
  • Kurumster
Pool 7 Qualifiers
  • JMC
  • SG josh like
  • P-cutta
  • Legendary wolf
Pool 8 Qualifiers
  • Ranmasama
  • Mihe
  • Danke
  • col.CC Mike Ross

Street Fighter x Tekken

Results

1st – EG| Ricky Ortiz
2nd – col.CC Mike Ross
3rd – Nightmare SF (Jin/King)
4th – Hsien (Ken/Akuma)
5th – Jan (Zangief/Hugo)
5th – Fubarduck (Ken/Raven)
7th – EX Jermaine
7th – Jewelman
9th – Ranmasama (Rufus/Bob)
9th – Danke (Guile/Jin)
9th – Broly Legs (Chun-Li/Poison)
9th – P-Cutta (Ken/Kazuya, Ken/Hwoarang)
13th – Quantic Kensou (Xiaoyu/Hwoarang)
13th – TWG Arthur
13th – SK
13th – Xianoir (Rolento/Steve)

Winners Finals

col.CC Mike Ross (Zangief/Marduk) vs EG| Ricky Ortiz (Chun-Li/Rufus) – (1-2)

Losers Finals

col. CC Mike Ross (Zangief/Marduk) vs Nightmare SF (Jin/King) – (2-1)

Top 32 Match Log

Praetor (Rolento/Julia) vs Yoshi (Yoshimitsu/Raven) – (1-2)
Jan (Zangief/Hugo) vs col.CC Mike Ross (Marduk/Zangief) – (0-2)
Fubarduck (Ken/Raven) vs Quantic Kensou (Xiaoyu/Hwoarang) – (2-0)
Kid Viper (Poison/Julia) vs Ranmasama (Rufus/Bob) – (1-2)
Danke (Guile/Jin) vs Arthur (Juri/Hugo) – (2-0)
Suavion (Hwoarang/Heihachi) vs EG| Ricky Ortiz (Poison/Rufus) – (0-2)
Broly Legs (Chun-Li/Poison) vs Donut King (Juri/Heihachi) – (2-0)
EG | Ricky Ortiz (Chun-Li/Rufus) vs FourWude (Ryu/Jin) – (2-1)
P-Cutta (Ken/Kazuya, Ken/Hwoarang) vs 134 (Sagat/Hugo) – (2-1)
col.CC Mike Ross (Zangief/Marduk) vs Xianoir(Rolento/Steve) – (2-0)
Broly Legs (Chun-Li/Poison) vs Crow (Kazuya/Heihachi, Ken/Ryu) – (2-1)
Jan (Zangief/Hugo) vs OD Starw!n (Rufus/Law) – (2-0)
RanmaSama (Rufus/Bob) vs Yoshi (Yoshimitsu/Raven) – (2-0)
RanmaSama (Rufus/Bob) vs Nightmare SF (Jin/King) – (0-2)
Danke (Jin/Guile) vs col.CC Mike Ross (Zangief/Marduk) – (1-2)
Broly Legs (Chun-Li/Poison) vs Hsien (Ken/Akuma) – (1-2)
P-Cutta (Ken/Hwoarang) vs EG| Ricky Ortiz (Rufus/Chun-Li) – (0-2)
Nightmare SF (Jin/King) vs col. CC Mike Ross (Zangief/Markduk) – (0-2)

Pool 1 Qualifiers
  • Yoshi
  • Hsien Chang
  • Kid viper
  • SK
Pool 2 Qualifiers
  • FourWude
  • 134
  • Suavion
  • Xianoir
Pool 3 Qualifiers
  • Sephiroth in HD
  • col.CC Mike Ross
  • Danke
  • Winchester
Pool 4 Qualifiers
  • Brolylegs
  • Nightmare SF
  • Mookie
  • Fubarduck
Pool 5 Qualifiers
  • Quantic Kensou
  • Crow
  • Amodf
  • Donut king
Pool 6 Qualifiers
  • P-cutta
  • TWG arthur
  • Ex jermaine
  • Synx
Pool 7 Qualifiers
  • OD Starw!n
  • Ricky Ortiz
  • Nytemare raven
Pool 8 Qualifiers
  • Jewelman
  • Ranmasama
  • IsaacJ
  • Praetor

Mortal Kombat

Results

1st – FCP Showtime
2nd – Cat
3rd – PboardPlayer
4th – Mr. Mileena
5th – DevilJim
5th – Starcharger
7th – GOL Eklectic
7th – Emperor Scar
9th – FCP Fusion Quake
9th – Praetor
9th – Wayfaring Stranger
9th – RedruM
13th – Shanxter
13th – Mr. Cox
13th – PRO_SP1C
13th – Coosco

Top 16 Match Log

Mr. Mileena (Kitana, Sindel) vs Shanxter (Kenshi, Raiden) – (2-1)
FCP Showtime (Cage, Reptile) vs FCP Scar (Freddy, Scarlet) – (2-1)
FCP Cat (Kabal) vs DevilJim (Mileena) – (2-0)
RedruM (Reptile) vs Praetor (Ermac) – (2-1)
PboardPlayer (Kung Lao) vs Mr. Cox (Nightwolf) – (2-0)
Star Charger (Kitana) vs FCP Fusion Quake (Kabal) – (2-0)
Pboardplayer (Kung Lao) vs redruM (Reptile) – (2-0)
FCP Cat (Kabal) vs Mr. Mileena (Kitana) – (2-1)
GOL Eklectic (Sektor) vs FCP Showtime (Cage) – (0-2)
FCP FusionQuake (Kabal) vs DevilJim (Mileena) – (0-2)
redruM (Reptile) vs FCP Scar (Freddy) – (0-2)
Mr. Mileena (Sindel) vs Wayfaring Strange (Cyrax) – (2-0)
GOL Eklektic (Sektor) vs Praetor (Ermac) – (2-0)
GOL Eklektic (Sektor) vs DevilJim (0-2)

Pool 1 Qualifiers
  • FCP Fusion Quake
  • Pro-sp1c
Pool 2 Qualifiers
  • Cat
  • Emperor scar
Pool 3 Qualifiers
  • Pboard player
  • Redrum
Pool 4 Qualifiers
  • FCP showtime
  • Coosco
Pool 5 Qualifiers
  • gol eklectic
  • Shanxster
Pool 6 Qualifers
  • Praetor
  • Mr. Cox
Pool 7 Qualifiers
  • Mr. Mileena
  • Deviljim
Pool 8 Qualifiers
  • Starcharger
  • Wayfaring Stranger

The King of Fighters XIII

Results

1st – OAR Raph Stryker
2nd – Tofu Soup
3rd – Neo (Iori/Kensou/Kyo)
4th – ZBeast (Yuri/Kyo/Vice)
5th – Quantic Kensou
5th – Synx
7th – Fubarduck
7th – Ranmasama
9th – Kurumstar
9th – Fito The Man
9th – MA| Scrubeks
9th – Frost
13th – Coosco
13th – KidViper
13th – HeWhoRocksALot
13th – Woof X7

Top 4 Match Log

Neo (Iori/Kensou/Kyo vs ZBeast (Yuri/Kyo/Vice) – (2-1)

Winners Finals

Tofu Soup (Iori/Kyo/Goro) vs OAR Raph Stryker (Clark/Hwa/Benimaru) – (0-2)

Losers Finals

Tofu Soup (Iori/Kyo/Goro, Kyo/K/Iori) vs Neo (Iori/Kensou/Kyo) – (2-1)

Pool 1 Qualifiers
  • Kensou
  • Fubarduck
Pool 2 Qualifiers
  • Raph Stryker
  • Hewhorocksalot
Pool 3 Qualifiers
  • Zbeast
  • Synx
Pool 4 Qualifiers
  • Tofu soup
  • MA | scrubeks
Pool 5 Qualifiers
  • Kurumster
  • Woof X7
Pool 6 Qualifiers
  • Eeo
  • Kid Viper
Pool 7 Qualifiers
  • Frost
  • Coosco
Pool 8 Qualifiers
  • Ranmasama
  • Fito the man

Soul Calibur V

Results

1st – King Ace (Nightmare)
2nd – DevilJim (Patroklos)
3rd – C-Money (Viola)
4th – Blaze (Pyrrha)
5th – Dan the Man (Nightmare)
5th – Mr. Cox (Xiba)
7th – Agustin (Maxi)
7th – Yoshi (Xiba)
9th – Comback (Aeon)
9th – Chickenwing (Astaroth)
9th – Dr Mario Kart (Nightmare)
9th – FU| Ecks (Cervantes)
13th – Evil Buho (Astaroth)
13th – Solzer (Cervantes)
13th – MoonlitKaiser (Pyrrha)
13th – Ren (Voldo)

Top 16 Match Log

Agustin (Maxi) vs Ren (Voldo) – (2-0)
Dr Mario Kart (Nightmare) vs King Ace – (0-2)
Chickenwing (Astaroth) vs Dan the Man (Nightmare) – (0-2)
Yoshi (Xiba) vs C-Money (Viola) – (0-2)
Comback (Aeon) vs Evil Buho (Astaroth) – (2-1)
FU| Ecks (Cervantes) vs Mr. Cox (Xiba) – (0-2)
Blaze (Nightmare) vs MoonliKaiser (Pyrrha) – (2-0)
Solzer (Cervantes) vs DevilJim (Patroklos) – (0-2)
Yoshi (Omega Pyrrha) vs Ren (Voldo) – (2-0)
FU| Ecks (Cervantes) vs MoonlitKaiser (Lexia) – (2-0)
Solzer (Cervantes) vs Chickenwing (Astaroth) – (0-2)
Comback (Astaroth) vs King Ace (Nightmare) – (0-2)
Dan the Man (Nightmare) vs DevilJim (Patroklos) – (0-2)
Agustin (Maxi) vs C-Money) (Viola) – (2-0)
Blaze (Viola) vs Mr. Cox (Xiba) – (0-2)
C-Money (Viola) vs DevilJim (Patroklos) – (2-0)
Chickenwing (Astaroth) vs Mr. Cox (Xiba) – (1-2)
Yoshi (Omega Pyrrha) vs Mr. Cox (Xiba) (0-2)
DevilJim (Patroklos) vs Mr. Cox (Xiba) – (2-0)
Dan the Man (Nightmare) vs Blaze (Pyrrha) – (0-2)
DevilJim (Patroklos) vs Blaze (Pyrrha) – (2-0)

Winners Finals

King Ace (Nightmare) vs C-Money (Viola) – (1-3)

Losers Finals

DevilJim (Siegfried, Patroklos) vs C-Money (Viola) – (3-2)

Grand Finals

DevilJim (Patroklos, Aeon) vs King Ace (Nightmare) – (0-3)

Pool 1 Qualifiers
  • King ace
  • Hiro
Pool 2 Qualifiers
  • Hardwire
  • Ghost
Pool 3 Qualifiers
  • Dan the man
  • Solzer
Pool 4 Qualifiers
  • Blaze
  • FU | Ecks
Pool 5 Qualifiers
  • Mr. cox
  • Moonlit kaiser
Pool 6 Qualifiers
  • Deviljim
  • Chicken wing
Pool 7 Qualifiers
  • C-money
  • Ren
Pool 8 Qualifiers
  • EvilBuho
  • Dr Mario kart

BlazBlue: Continuum Shift Extend

Results

1st – Kid Viper
2nd – Huey253
3rd – Mihe
4th – Sky King
5th – St1ck BuG
5th – Faulty Defense
7th – Azure Rage
7th – Last Blade

Top 16 Match Log
  • Kid Viper (Hazama) vs Huey253 (Bang) – (1-2)
  • Mihe (Ragna) vs St1ckBuG (Relius Clover) – (2-0)
  • Sky King (Noel) vs Azure Rage (Ragna) – (2-0)
  • Faulty Defense vs Last Blade –
  • Sky King (Noel) vs St1ckBuG (Relius Clover) – (2-0)
  • Sky King (Noel) vs Kid Viper (Hazama) – (1-2)
Winners Finals
    • Mihe (Ragna, Tager) vs Huey253 (Bang) – (1-2)
Losers Finals
    • Mihe (Ragna) vs Kid Viper (Hazama) (0-2)

Melty Blood Actress Again Current Code

Results

1st – Xianoir
2nd – Pfhor
3rd – Texas Tim
4th – Vicevirtuoso
5th – faultydefense
5th – Nytemare
7th – IsaacJ
7th – patapete
9th – St1ckBuG
9th – Bithri
9th – Goth_Soul_Lord
9th – Sinister
13th – Q Punch

Skull Girls

Results

1st – DJ (Valentine, Ms Fortune)
2nd – KenMastersX (Parasoul. Cerebella)

Grand Finals
  • KenmastersX (Parasoul. Cerebella) vs DJ (Valentine, Ms Fortune)

Source: Kineda, Ranma