Canada Cup 2011 Live Stream – International Team Showdown – Results

By on November 6, 2011 at 4:15 pm
candaa

If you aren’t watching already, Canada Cup 2011 is live right now. VesperArcade is feeding us great matches, and with tons of international superstars in attendance for the epic team showdown, you won’t want to miss a minute.

Also of note; Mad Catz signed “Team Marn” (Marn and Wolfkrone) at Canada Cup 2011 and will support them, while Marn and Wolfkrone will use the MCZ prefix on their names.

Scroll past the stream embed for results.

Pool replays can be found on the CanadaCup Youtube. More are uploading all the time.

iPlayWinner has a list of all international team members.

International Teams

1st) eLive Japan 2
2nd) USA
3rd) Japan 1
4th) Canada
5th) Europe 1
5th) Korea
7th) Europe 2
7th) Singapore

Bracket Image
Challonge Bracket – Follow along live

Round 1 –
Team Europe 2 vs Team eLive Pro (2-5)
Team Korea vs Team Japan 1 (1-5)
Team Canada vs Team Europe 1 (5-1)
Team USA vs Team Singapore (5-1)

Match 1 – EU2 vs. eLive (JP2)
FWord 2 – 0 BAS
FWord 1 – 2 MOV
The Emperor 1 – 2 MOV
Problem X 2 – 1 MOV
Problem X 0 – 2 Kazunoko
Jiji 0 – 2 Kazunoko
Andreas 1 – 2 Kazunoko
(5-2 eLive)

Match 2 – KOR vs. JP1
Laugh 1 – 2 Momochi
Naroks 0 – 2 Momochi
Zzang Moo 0 – 2 Momochi
White Doong 0 – 2 Momochi
Infiltration 2 – 1 Momochi
Infiltration 1 – 2 Bonchan
(5-1 JP1)

Match 3 – CAN vs. EU1
Jozhear 2 – 0 Evans
Jozhear 2 – 1 Ryan Hart
Jozhear 2 – 0 Skatan
Jozhear 2 – 1 Louffy
Jozhear 1 – 2 Cuongster
Chi-Rithy 2 – 0 Cuongster
(5-1 CAN)

Match 4 – USA vs. SGP
Wolfkrone 2 – 1 Real Deal
Wolfkrone 2 – 0 Zhi
Wolfkrone 1 – 2 Leslie
Filipino Champ 2 – 0 Leslie
Filipino Champ 2 – 1 HZY
Filipino Champ 2 – 1 Xian
(5-1 USA)

Round 2 –
(Winners) Team USA vs Team Canada (5-1)
(Winners) Team eLivePro vs Team Japan 1 (5-4)
(Losers) Team Singapore vs Team Europe 1 (2-5)
(Losers) Team Korea vs Team Europe 2 (5-4)

Match 1 – USA vs. CAN (Winners)
Riceata 2 – 0 Floe
Riceata 1 – 2 Justin Wong
CCG Air 0 – 2 Justin Wong
Jozhear 1 – 2 Justin Wong
Snafoo 0 – 2 Justin Wong
Chi-Rithy 0 – 2 Justin Wong
(5-1 USA)

Match 2 – EU1 vs. SGP (Losers)
Louffy 2 – 0 Real Deal
Louffy 2 – 1 HZY
Louffy 2 – 0 Zhi
Louffy 2 – 0 Xian
Louffy 1 – 2 Leslie
Evans 0 – 2 Leslie
Skatan 2 – 1 Leslie
(5-2 EU1)

Match 3 – EU2 vs. KOR (Losers)
The Emperor 2 – 1 Naraks
The Emperor 1 – 2 Laugh
Andreas 0 – 2 Laugh
Fword 2 – 0 Laugh
Fword 1 – 2 Zzang Moo
JiJi 2 – 1 Zzang Moo
JiJi 2 – 1 White Doong
JiJi 0 – 2 Infiltration
Problem X 0 – 2 Infiltration
(5-4 KOR)

Match 4 – JP1 vs eLive
Neurosis 2 – 0 BAS
Neurosis 1 – 2 RF
Mago 2 – 1 RF
Mago 0 – 2 MOV
Tokido 2 – 0 MOV
Tokido 0 – 2 Kindevu
Momochi 2 – 0 Kindevu
Momochi 0 – 2 Kazunoko
Bon-chan 0 – 2 Kazunoko
(5-4 eLive)

Round 3 –
(Losers) Europe 1 vs Japan 1 (0-5)
(Losers) Canada vs Korea (5-3)

Match 1 – JP1 vs EU1
Neurosis 2 – 0 Coungster
Neurosis 2 – 1 Evans
Neurosis 2 – 0 Louffy
Neurosis 2 – 0 Ryan Hart
Neurosis 2 – 0 Skatan
(5-0 JP1)

Match 2 – CAN vs KOR
Air 1 – 2 Laugh
Riceata 2 – 1 Laugh
Riceata 2 – 0 White Doong
Riceata 2 – 0 Naraks
Riceata 0 – 2 Infiltration
Jozhear 1 – 2 Infiltration
Chi-Rithy 2 – 1 Infiltration
Chi-Rithy 2 – 1 Zzang Moo
(5-3 CAN)

Losers Semifinals –
(Losers) Canada vs Japan 1 (0-5)

CAN vs JP1
Riceata 1 – 2 Neurosis
Jozhear 1 – 2 Neurosis
Air 0 – 2 Neurosis
Chi-Rithy 1 – 2 Neurosis
Snafoo 1 – 2 Neurosis
(5-0 JP1)

Winners Finals –
(Winners) USA vs eLive Pro (2-5)

eLive vs USA
BAS 0 – 2 Mike Ross
RF 2 – 0 Mike Ross
RF 0 – 2 Filipino Champ
Kazunoko 2 – 1 Filipino Champ
Kazunoko 2 – 0 Justin Wong
Kazunoko 2 – 0 Floe
Kazunoko 2 – 1 Wolfkrone
(5-2 eLive)

Losers Finals –
(Losers) USA vs Japan 1 (5-1)

JP1 vs USA
Bon-Chan 2 – 0 Mike Ross
Bon-Chan 0 – 2 Wolfkrone
Neurosis 1 – 2 Wolfkrone
Momochi 0 – 2 Wolfkrone
Mago 1 – 2 Wolfkrone
Tokido 1 – 2 Wolfkrone
(5-1 USA)

Grand Finals –
(Losers Side) USA vs (Winners Side) eLive (4-5)

Set 1 – eLive vs USA
BAS 0 – 2 Filipino Champ
Kazunoko 2 – 0 Filipino Champ
Kazunoko 0 – 2 Floe
MOV 2 – 1 Floe
MOV 1 – 2 Mike Ross
RF 2 – 1 Mike Ross
RF 2 – 1 Justin Wong
RF 0 – 2 Wolfkrone
Kindevu 2 – 1 Wolfkrone
(5-4)

Marvel vs Capcom 3 Results:

1st) coL.cc Filipino Champ (Dormammu, Magneto, Phoenix)
2nd) EG Justin Wong (Storm, Wesker, Akuma)
3rd) MCZ Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix)
4th) EG Floe (Dante, Wolverine, Akuma) (She-Hulk, Wolverine, Akuma)
5th) XSK Samurai
5th) EG Ricky Ortiz
7th) MRN Marn
7th) coL.cc Mike Ross
9th) The Mayor
9th) Beenis
9th) CCG Detrimantix
9th) Allen D
13th) Neo
13th) TEG Smozzler
13th) Razorsuke
13th) Fighter2D

Winners Round 1:
EG Jwong vs XSK Samurai (2-0)
EG Ricky Ortiz vs Col. CC Mike Ross (2-1)
EG Floe vs Madcatz Tokido (0-2)
Col CC. F.Champ vs MRN Marn (2-0)

Winners Round 2:
EG Justin Wong vs EG Ricky Ortiz (2-1)
coL.cc Filipino Champ vs MCZ Tokido (2-1)

Winners Finals:
EG Justin Wong vs coL.cc Filipino Champ (2-0)

Grand Finals:
EG Justin Wong vs coL.cc Filipino Champ (Set 1: 2-3) (Set 2: 1-3)

Losers Round 1:
CCG Detrimantix vs Fighter2D (Offstream)
Razorsuke vs Beenis (Offstream)
Allen D vs TEG Smozzler (Offstream)
Neo vs The Mayor (0-2)

Losers Round 2:
coL.cc Mike Ross vs Allen D (2-1)
MRN Marn vs CCG Detrimantix (2-1)
EG Floe vs Beenis (2-1)
XSK Samurai vs The Mayor (Offstream)

Losers Round 3:
coL.cc Mike Ross vs XSK Samurai (1-2)
EG Floe vs MRN Marn (2-1)

Losers Round 4:
EG Ricky Ortiz vs EG Floe (1-2)
XSK Samurai vs MCZ Tokido (0-2)

Losers Semifinals:
EG Floe vs MCZ Tokido (0-2)

Losers Finals:
coL.cc Filipino Champ vs MCZ Tokido (2-1)

SSF4AE Top 32:

Challonge Bracket – Follow Along Live

Results:
1st) eLive Pro Kazunoko (Yun)
2nd) Leslie (Sagat)
3rd) MCZ MRN Wolfkrone (Viper)
4th) MCZ Tokido (Akuma)
5th) Infiltration (Gouken, Akuma)
5th) MCZ Mago (Fei Long)
7th) WDM Coungster (Honda)
7th) EG Momochi (Cody)
9th) Bon-chan (Sagat)
9th) LLL.MCZ Ryan Hart (Yun, Sagat)
9th) Evans (Fei Long)
9th) EG Ricky Ortiz (Rufus)
13th) coL.cc Filipino Champ (Dhalsim)
13th) Xian (Gen)
13th) eLive Pro RF (Sagat)
13th) Problem X (Seth)
17th) eLive Pro Kindevu (Viper, Rufus)
17th) Shungoku Neurosis (Dictator)
17th) Chi-Rithy (Yang)
17th) EG Justin Wong (Rufus)
17th) CCG Air (Ryu)
17th) WSO Fword
17th) XSK-Samurai
17th) Laugh (Ryu, Fei Long)
25th) Skatan (Sakura)
25th) Javi
25th) White Doong (Dudley)
25th) Riceata (Blanka)
25th) HZY (Viper)
25th) Andreas (Rufus)
25th) Snafoo (Dhalsim)
25th) Zzang Moo (Zangief)

Winners top 32:
XSK Samurai, WDM Evans, Laugh, Problem X, Leslie, Bon-chan, CCG Air, WDM Coungster, MCZ Mago, WSO Fword, Ryan Hart, eLive Pro Kazunoko, Chi-Rithy, Infiltration, eLive Pro Kindevu, and EG Ricky Ortiz.
Bracket Image

Winners Round 1:
EG Ricky Ortiz vs LLL.MCZ Ryan Hart (0-2)
Bon-chan vs Chi-Rithy (2-1)
eLive Pro Kindevu vs WDM Coungster (1-2)
XSK Samurai vs MCZ Mago (0-2)
CCG Air vs Leslie (0-2)
Infiltration vs WSO Fword (2-0)
Laugh vs WDM Evans (0-2)
eLive Pro Kazunoko vs Problem X (2-0)
MCZ Mago vs XSK Samurai (offstream)

Winners Round 2:
eLive Pro Kazunoko vs LLL.MCZ Ryan Hart (2-1)
Bon-chan vs Infiltration (0-2)
WDM Coungster vs Leslie (1-2)
Evans vs MCZ Mago (0-2)

Winners Round 3:
eLive Pro Kazunoko vs Infiltration (2-0)
Leslie vs MCZ Mago (2-0)

Winners Finals:
Leslie vs eLive Pro Kazunoko (0-2)

Grand Finals:
Leslie vs eLive Pro Kazunoko (0-3)

Losers top 32:
MCZ Tokido, WhiteDoong, Snafoo, eLive Pro RF, EG Justin Wong, Skatan, Zzang Moo, MCZ MRN Wolfkrone, Riceata, Xian, col.cc Fillipino Champ, Javi, EG Momochi, HZY, Shungoku Neurosis, and Andreas.
Bracket Image

Losers Round 1:
Andreas vs EG Momochi (offstream)
coL.cc Filipino Champ vs Zzang Moo (offstream)
MCZ MRN Wolfkrone vs Snafoo (2-0)
NZY vs eLive Pro RF (offstream)
Riceata vs EG Justin Wong (offstream)
White Doong vs Shungoku Neurosis (offstream)
Javi vs Xian (offstream)
Skatan vs MCZ Tokido (offstream)

Losers Round 2:
eLive Pro Kindevu vs EG Momochi (offstream)
CCG Air vs coL.cc Filipino Champ (offstream)
Laugh vs MCZ MRN Wolfkrone (offstream)
XSK Samura vs eLive Pro RF (offstream)
Problem X vs EG Justin Wong (offstream)
EG Ricky Ortiz vs Shungoku Neurosis (offstream)
Chi-Rithy vs Xian (offstream)
WSO Fword vs MCZ Tokido (offstream)

Losers Round 3:
EG Momochi vs coL.cc Filipino Champ (offstream)
MCZ MRN Wolfkrone vs eLive Pro RF (offstream)
Problem X vs EG Ricky Ortiz (offstream)
Xian vs MCZ Tokido (offstream)

Losers Round 4:
LLL.MCZ Ryan Hart vs EG Momochi (1-2)
Bon-chan vs MCZ MRN Wolfkrone (offstream)
WDM Coungster vs EG Ricky Ortiz (offstream)
Evans vs MCZ Tokido (0-2)

Losers Round 5:
EG Momochi vs MCZ MRN Wolfkrone (1-2)
WDM Coungster vs MCZ Tokido (offstream)

Losers Round 6:
MCZ MRN Wolfkrone vs MCZ Mago (2-0)
Infiltration vs MCZ Tokido (0-2)

Losers Semifinals:
MCZ MRN Wolfkrone vs MCZ Tokido (2-0)

Losers Finals:
MCZ MRN Wolfkrone vs Leslie (1-2)

Key Pool Match Results –
Tokido to losers by XSK Samurai
Justin Wong to losers by Leslie
Momochi to losers by Chi-Rithy
Floe to losers by Evans
Floe eliminated by White Doong
RF to losers by Problem X
MOV to losers by Cuongster
Wolfkrone to losers by Cuongster

Tekken 6 Results

1st – MCZ Tokido
2nd – LLL.MCZ Ryan Hart

Stream Schedule

DAY 0: FRIDAY, NOVEMBER 4, 2011
All Times in MST (-7:00)
All Times are Approximate

8:00pm
– Early registration opens
9:00pm
– Team Canada qualifiers tournament begins
10:00pm
– Early registration closes
11:00pm
– Doors close
DAY 1: SATURDAY, NOVEMBER 5, 2011
8:00am
– Doors open
– Registration opens for all games
9:30am
– Registration closes for side tournaments (HDR, BB, MK9, T6, 3SO)
10:00am
– Side tournaments begin

11:30am
– Registration for MVC3 closes
12:00pm
– MVC3 tournament begins (4 Pools)
2:30pm
– Registration for SSF4 closes
3:00pm
– First wave of SSF4 pools begins

5:00pm
– Second wave of SSF4 pools begins
7:00pm
– Third wave of SSF4 pools begins
9:00pm
– Fourth wave of SSF4 pools begins
10:00pm
– International 5 on 5 Part 1
1:00am
– Doors close
DAY 2: SUNDAY, NOVEMBER 6, 2011
8:00am
– Doors open
10:00am
– Final 4 for each side tournament begins on Main Stage (T6, BB, HDR, MK9, 3SO)
*This is time permitting, we want to get all the games in but may have to run some off Stream
12:00pm
– Top 16 for MVC3
2:00pm
– Top 32 for SSF4
6:00pm
– Internation 5 on 5 finale
8:00pm
– Awards ceremony begins, event ends and doors close afterward
9:00pm – 2:00am
– Wrap-up Party at Dickens!

[contributions from CoolGrayAJ and UltraDavid]